Batalives: Baťovské životy

Dokumentární
Česko, 2017, 75 min

Během dvacátých let minulého století Tomáš Baťa, globální ikona podnikání z malého československého města Zlína, začal budovat úplně nová města po celém světě, aby mohl se svou společností úspěšně expandovat. V následujících několika desetiletích založil více než třicet měst s unikátním sociálním a architektonickým modelem. Do dnešní doby jich přežilo jen několik. Dokumentární film vypráví o lidech, kteří všichni žijí ve stejném městě, i když každý na jiném konci světa. Prostřednictvím jejich příběhů poznáváme současnou situaci v nizozemském Batadorpu, indickém Batanagaru, brazilské Bataypoře, kanadské Batawě. A také ve Zlíně, kde to všechno před osmdesáti lety začalo. Ačkoliv hrdinové filmu pocházejí z velmi odlišných prostředí, spojuje jejich města stejná historie. Jak se dnes, po osmdesáti letech, proměnil sen o zlaté budoucnosti postavené podle jednoho nápadu dvou geniálních megalomanů? (Česká televize)

Trailer

sator

Ten Brazilec co tančí moravské tance v kroji je boží :-) Teda přesto že indie a Brazílie děsná bída a špína tak největší depka pro mě byla Zlín - ženy robotky...😮 ()

Homer Simpson

Zajímavý dokument o výrobních závodech založených bratry Baťovými. Mimo Zlína dokument přiblíží jejich závody v Chorvatsku (Borovo), Nizozemí (Batadorp), Brazílii (Batatuba) a Indii (Batanagar). ()

PoprockCZ

Dokument měl velký potenciál. 5 měst, z toho o 4 zahraničních jsem vůbec netušila. Každé město v jiné zemi, jiné přiběhy, jiné osudy míst. Byl by to skvělý 30min dokument, ovšem... výsledek má 1h 15min a je šíleně rozvleklý. Půlka záběrů je o ničem, neustále přestříhává mezi zeměmi, ale příběhy jednotlivců vždy poskočí jen o malý krůček. Záběry z Chorvatska pak působí obzvláště na sílu, když se teens baví o "staromódním" Borovu a "přirozeně" tyto rozhovory několika kamarádů perfektně sedí do narace příběhu. Také vlastně netuším, o čem dokument vypovídá? Závěr skončí pro všechny až na Brazilce špatně. Jaké je poselství? Že staré časy byly super a současnost je nejhorší a nic s tím nemůžeme udělat? ... ()

joshula

Dokument jako hraný film má podle obsazení oslovit hlavně mladé. Bohužel jej budou spíše chtít vidět pamětníci, ti ale asi budou zklamáni. ()

Slarque

Dobře, o Baťových městech jsem něco zaslechl, ale nic pořádného jsem o nich nevěděl, takže tohle nahlédnutí pro mne smysl mělo. Zlín vypadal skoro strašidelně, v té fabrice se snad nic nezměnilo, co odtamtud Baťa odešel. Jinak samozřejmě pro mne byly zajímavější příběhy z exotické Indie či Brazílie než vzpomínající holandský důchodce. Ten do toho totiž moc nezapadal, protože všechny ostatní epizody byly o přítomnosti, jen ten holandský cyklista hleděl zpět. Ale poskládáno to nakonec bylo docela dobře. ()

• Kontakty na jednotlivé hlavní hrdiny získávali tvůrci hlavně přes sociální sítě a v každé zemi si kvůli omezenému rozpočtu mohli dovolit točit maximálně dva, tři týdny. (Stoka)
  • Mělo se natáčet také v Kanadě, ale kvůli nedostatku peněz z natáčení sešlo. (Stoka)