Frigo u kováře

• USA The Blacksmith
Komedie / Krátkometrážní
USA, 1922, 21 min

Poté, co se díky Frigovu přičinění dostal kovář k šerifovi do vazby, zbývá všechna práce právě na klaunovi s kamennou tváří... Frigo ková koně a opravuje auta, ale ne vždy se kýžený výsledek dostaví... (Morien)

Rozjimatel

"Try our saddle shock-abosorber."     Buster Keaton ako kováč a opravár áut v jednej osobe pobaví množstvom nápaditých gagov. Za tie najvydarenejšie považujem bieleho koňa, mimoriadne prieberčivého pri výbere podkov, špeciálne sedlo na absorbovanie otrasov, balónik ako pomôcka v autodielni a svojské darovanie zásnubného prsteňa. Naopak, to s tou nemotornosťou pri oprave auta mi už pripadá trochu silené. Videná reštaurovaná verzia z roku 2015, s veľmi nešťastne zvolenou organovou hudbou Johna Muriho, ktorá pôsobí ako zvuková kulisa na hokejovom štadióne. Také niečo dokáže poriadne pokaziť filmový zážitok. Pri opätovnom zhliadnutí znižujem hodnotenie z 5 na 4 hviezdičky (ale nie kvôli hudbe). ()

FoxMulder

Jedna vychytávka střídá druhou a ta třetí. Plné nápadů a vtipných momentů od začátku až do konce. I dnes dosti strhující a propracovaná zábava. ()

PlysovyMacko

Tento diel by sa mal volať Kazisvet. Neviem co je horšie - ci to ze zaspinil krásneho koňa alebo totálne zničil automobil. A zaujímalo by ma ako natočili scenu s priblizujucou sa lokomotivou. Začínam mať Bustera moc rada. ()

PetrJulian

Zatím nejlepší, co jsem od Bustera viděl. Při prvních pár groteskách jsme si doma říkali, že není nad Chaplina, teď to musím poopravit: není jen Chaplin. ()

PetraMishka

Vynikající groteska, kde Frigo představuje pomocníka u kováře, který je chvíli nepřítomen a v kovárně se strhne destrukční mela. Špinavý kůň, pérovací sedlo, ultimátně zničené auto, to všechno jsou skvělé výsledky jeho práce, aby nakonec utekl s bohatou dcerkou a vlastně dopadl dobře. ()

Infalín

Busterovy technické vychytávky mají prostě své kouzlo a to nejen v tomto filmu. A s koněm, který si sám může vybrat podkovu, už nikdo další po Frigovi nepřišel. ()