Co dokáže lež

(TV film)
  • angličtina The Power of Lies (festivalový název)

Kdo stojí za nepravdivými informacemi v médiích a především na konspiračních webech? Dokumentární film o informační válce a vlivu dezinformací v České republice. Koprodukční dokument České televize a ARTE analyzuje podobu informační války a vliv dezinformací v České republice. Snaží se zjistit, kdo stojí za nepravdivými zprávami, které se šíří především na sociálních sítích a na takzvaných konspiračních webech. Autoři také hledali odpověď na otázku, do jaké míry jsou šířené zprávy, příběhy a emoce součástí ruské propagandy a jakou roli v tom hrají čeští občané, kteří jsou z nejrůznějších důvodů nespokojení s vývojem v zemi po roce 1989. V dokumentu účinkují respektované osobnosti z České republiky i zahraničí, které se tématu dlouhodobě věnují. Režisér Tomáš Kudrna se svým týmem natáčel v České republice, Velké Británii, Holandsku a Rusku. (Česká televize)

arcticsky

Jistěže každý, kdo absolvoval aspoň 6 tříd zvláštní školy (a výš) ví, o co asiatské prolhané propagandě jde, jaké jsou konečné cíle a jaká je cílová skupina těchto všemi kanály šířených "duchaplností". Přesto díky autorům za shrnutí starých známých věcí a postupů našich nepřátel... ()

beniczech

Nemám ve zvyku reagovat na komentáře, ale zde se to nabízí - člověk si udělají jasný přehled, kdo je fanouškem východu a podléhá propagandě dezinformačních webů. Docela mě zaskočilo, o jaké procento lidí se jedná. Ale zpět k tématu - dokument je zpracovaný kvalitně a vyvolá v publiku otázky, což by tak nějak mělo být. Za mě silné 4 hvězdy. /85%/ ()

Fifer

Válka probíhá samozřejmě i zde na ČSFD, kde mnoho trollů hodnotí jakýkoli film z produkce ČT či s proevropským viděním automaticky jako odpad. Jinak je to stále stejné, argumenty uživatelů obhajujících konspirační weby a ruské vidění světa jsou nulové. Kromě již klasického: "ale v NATO a USA zase bijí černochy!" Pevně doufám, že brzy dáme jména i dalším šéfredaktorům a majitelům lživých webů. Zapamatujete si ta jména a tváře. Vysmátý Čecháček se jménem Pravda(sic!), co si za šíření lží jezdí na luxusní dovolené a pohledný hezounek p. Geršl - se sebevědomým výrazem nám sděluje, že je vše naprosto v pořádku. Tváře novodobých Jidášů, co za pár stříbrných prodají i vlastní zemi - takto vypadá skutečná vlastizrada. ()

Amper01

Jojo, dnes už není třeba vysílat lidi do války. Dnes je válka neustále mezi námi. Jedna ale trvá od počátku lidstva - o naše duše Bůh x satan ()

Taškář

Musel jsem se usmát, jak místní chcimíři, alias rajchlovci měli náběh na aneurysma. A co teprve chudáci na Slovensku, tam je každý 2. bláznivý rusofil a zbožňovatel orbána. ()

sans.sourire

Dokument v rámci občanské výchovy to byl zajímavý. Zpracování mě zaujalo a nepřišlo mi nijak nudné. Téma mě donutilo se aspoň trochu nad vším zamyslet. Díky tomu jsem také objevil mínus tohoto dokumentu - neobjektivnost. Trochu mi to ve výsledku vadilo... Dokument to však vůbec nebyl špatný, velmi poutavě zpracovaný. ()

Baldrick

Šmarjá, tady se to zase hemží eurotrolly, budu si to muset brzo pustit. A otevřu si k tomu becherovku! :D PS: "Tady vstupuje i můj úhel pohledu, kdy se sám vnímám jako součást onoho západního okruhu, proto považuju příznaky jeho propagandy za přirozenější a méně problematické..." & ..."Ve chvíli, kdy mě Česká televize oslovila, šlo pro mě o nové téma, o němž jsem se musel hodně dozvědět." (pan režisér pro Filmový přehled) PSS: Odborníkům z nedoštudovaného gayporna zdar! ()

Crejdl odpad!

SOUHLASÍM S KOMENTÁŘEM: Karlos80 jhr Lukas63 P_Soar Na úvod dokumentu Kundra přiznáváv že nemá naprosto žádné důkazy. Cituji: Těchhle těch dezinformačních webů tady začíná, jako pomalu přibývat a mě by fakt zajímalo zjistit, jestli lidé, kteří to dělají, jsou nějakým způsobem propojeni z Ruskem. Když jsme teda u těch pravd, zjistěte si co o Kundrovi píše BIS !!! Bude snad někdo zpochybňovat kontrarozvědku? Citace z odpovědi BIS Kundrovi: Váš pseudokritický a zcela nekvalifikovaný úhel pohledu, kterým do případu vstupujete, nás velmi překvapuje. Jen velmi obtížně se vyrovnáváme s představou, že novinář Respektu svým požadavkem veřejně diskutovat státem chráněné, přísně utajované fáze, postupy a úkony kontrašpionážní operace, není schopen dohlédnout, že jedná a pracuje – byť třeba nevědomky – v zájmu, nebo možná i na popud, ruské zpravodajské služby. https://www.bis.cz/aktuality/spekulace-polopravdy-a-vymysly-tydeniku-respekt-7ba99bb4.html Shrnutí: Proti propagandě, ještě tvrdší propagandou pokud nepujde odkaz nebo bude zablokovaný, komentář ke Kundrovi najdete na: Chachá, teď můžeme udělat sondu do prostituta který za peníze udělá cokoli, ano snad už každý ví že mluvím o nedůvěryhodné pornobuzně Jandovi alias Patriku Jaklovi. Jestliže člověk přileze do Prahy a je pro prachy ochotný udělat cokoli jakou může mít jeho argument váhu. Více rozebírat netřeba, chce se mi zvracet. A blbec na konec, Stropnický: Režie: Tomáš Kundra a hrají: Martin Stropnický. To mě úplně rozsekalo, podívejte se nahoru. On je opravdu v tomto dokumetu jenom předžvíkávač předepsaného textu. ()

Danixxx

Disclaimer: Sekce komentářů nemá s odborným posouzením dokumentu nic společného a je založena na pocitově-politických sympatiích jednotlivých účastníků diskuze. Níže uvedená recenze je psaná rukou Mediálního analytika. Body dolů: 1) Velikou nevýhodou celého dokumentu je použití podkresové hudby, která je dle mého názoru vždycky zavádějící, neboť navozuje emoce. Ty by se v investigativním dokumentu neměly objevovat stejně, jako by se příznaková hodnotící lexika neměla objevovat v článku investigativních textů. Stejně tak paralela s okupací roku 68. je možná trochu kontextově alarmující. -> Z hlediska infoteinmentu je to ale s přivřeným okem omluvitelné. 2) Chyběl mi jakýkoliv audiovizuální materiál pořízený bloggerkou infiltrovanou do "trollí farmy", který by dosvědčoval existenci takovéto instituce. -> Bod dolů 3) Chybělo rozvrácení paralely mezi Hitlerovským obsazováním Evropy a přibývajícími členskými zeměmi NATO (i když je dle mého názoru zřejmé, že Hitlerovské Německo Evropské státy dobývalo silou a ne demokraticky přijatými smlouvami, takže by měl každý divák paralelu přirozeně odmítnout). -> chybějící reinterpretace je však spíše formální, nikoliv faktickou chybou. 4) Konec dokumentu sklouzává k nepřímým doporučením, jaký postoj k problematice zaujmout. -> Bod dolů. Body nahoru: 1) Označení několika základních prvků, které jsou typické antisystémovým textům/promluvám. Mezi nimi například nálepkování (*mrk mrk do zdejší sekce komentářů viz "Lukas63") bez doložených důkazů, proč jsou takové (většinou záměrně negativní) hodnotící soudy použity. Tato identifikace příznakových prvků je podepřena dohledatelnými akreditovanými výzkumy Masarykovy univerzity. -> Bod nahoru. 2) Ve snímku se objevuje několik tvrzení, že šíření dezinformací nemusí být nutně příkazem Kremlu, ale "čistokrevným byznysem". Tedy že část dezinformačních webů vyloženě odpovídá na poptávku po takovýchto informacích (tolik k názorům o démonizování Ruska - zdravím "jhr"). K potvrzení tohoto argumentu si dovolím použít i fakt, že se v dokumentu neobjevuje glorifikace USA. Naopak je prezident Zeman popisován mj. jako sympatizant amerického prezidenta Donalda Trumpa. Navíc je přítomen i manažer jednoho z dezinformačních webů, který potvrzuje příjem peněz z prodeje reklamní plochy a nezávislost na jakýchkoliv finančních příjmech z Ruska. -> za rozmělnění paradoxně antidezinformační dezinformace dávám bod nahoru. 3) Je doložen pochybný a netransparentní původ mnoha dezinformačních webů. -> Velký bod nahoru. 4) Existence a činnost dezinformačních webů je založena na koherentní a logické výstavbě argumentů. -> běžný nárok na naraci. 5) Je popsána konstrukce dezinformací (kauza Červené karty). -> Bod nahoru. 6) Je popsána tabloidizace českých etablovaných deníků. -> Příjemný bonus. Závěr: Dokument je vhodný jako popularizátor problematiky informačních zdrojů běžně dostupných na internetu. Poukazuje na společensky klesající poptávku po ověřených informacích, jejichž přirozeným důsledkem je i snižování finančních nákladů na jejich garanci. Snímek nadále varuje před riziky Mediální konstrukce reality (Viz Berger and Luckmann, 1966). Disclaimer 2: Ne, nejsem placený americkou ambasádou. Ne, nejsem židoluminát. Ne, nejsem nástrojem proamerické propagandy a necítím se ani jako tupá ovce zmanipulovaná Bruselem, západními médii, Obamou, Chemitrails a podobně. () (méně) (více)

Pacas odpad!

Sračka, sračka, sračka, sračka. Bolševici by si mohly vzít obrovský příklad z této sračky plné propagandy a manipulace! ()

rezor

Bezvadné shrnutí problematiky hybridních hrozeb, o které se často mluví ale ne příliš se ji rozumí. Ačkoliv po produkční stránce se nejedná o 100% výkon, obsah sdělení to naprosto vynahrazuje. V dnešním přehršeli informací se je tak těžké zorientovat, že zkrátka lidé nemají čas informace ověřovat a bohužel se nedá najít kvalitní médium, které by na podobné problémy samo netrpělo. To však jenom umocňuje jistou frustraci a pomáhá dezinformačním serverům přitahovat své čtenáře, neboť jim předkládají vlastní zjednodušenou (ruskou) verzi světa. Dalším problémem je fakt, že spousta lidí podporuje Rusko jako samotné a není tedy snadné říci, že by za některými médii samotné Rusko stálo. Celá situace nejen v hospodách, ale hlavně internetových diskuzích,vyvolává často velké emoce mezi zastánci opačných názorů, což dokazuje názorové rozdělování České republiky. Nahlížení a ověřování zpráv je podle mého názoru nejaktuálnější a největší výzvou Evropské unie a samotné šíření chaosu a nedůvěry pak hrozbou pro demokracii v dnešní Evropě, tak jak ji známe. Za mě 90% spadajících do kategorie povinné výuky na dnešních školách. ()

benyk_22

Z mého pohledu dokument, který ke kritickému myšlení naopak nutí. Záleží ovšem na každém jedinci, jestli k tomu chce svou mozkovou kapacitu využít. Motivy Ruska k šíření dezinformací jsou celkem jasné. Stejné motivy má ale i Čína, USA nebo kterákoliv jiná země na světě. Otázkou jsou pak jen možnosti jejich převedení do praxe. Každý občan má samozřejmě právo sympatizovat s jakýmkoliv státem světa a propagovat jeho vnitrní nebo zahraniční politiku. Důležité ale je, jestli si svoje počínání uvědomuje a rozhoduje se na základě relevantních faktů. A právě k té kritice vlastního myšlení a vlastního rozhodování by podle mě měl tenhle dokument přispět. Navíc je přece i řada ruských médií, které jsou rozhodně relevantnější, než nějaké pseudoweby. Tak, a teď si jdu otevřít Tass :-) ()

anevanu odpad!

Tomuto se opravdu nedá věřit.Pokud chcete vědět ,kdo stojí za dezinformacemi na internetu .Odpověď je vždy jednoduchá.Každý ,ať stát jakéhokoliv politického uskupení ,politik , novinář,firma či jednotlivec ,kdo si myslí,že mu to něco vynese. Dělají to všichni ,kdo mohou.Včetně autorů a protagonistů tohoto díla.Doufám,že jsem ČT A Arte dala odpovědi,které potřebují.Co by z toho mohla mít paní Slonková?Například to,že lidé začnou číst ten její web ,místo všech těch ostatních ´špatných.To opravdu věříte někdo tomu,že to dělá jen RUSKO? ()