poster

Janička

 • Francie

  Jeannette l'enfance de Jeanne d'Arc

 • anglický

  Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

Muzikál / Komedie

Francie, 2017, 115 min

Režie:

Bruno Dumont

Scénář:

Bruno Dumont, Charles Peguy (divadelní hra)

Producenti:

Jean Bréhat
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Hwaelos
  ****

  Není to zdaleka dokonalé, ale můžu celkem poctivě říct, že jsem nikdy nic takového neviděl. Retardovaný muzikál plný úvah o svrchovanosti Boha a superioritě francouzského krále, se zjeveními, které spouští salvy smíchu tak mocné, že lidi padají ze sedadel, herci se skvělým vokálním projevem, ale strašlivě prkenným herectvím a pohybovými kreacemi, jeptišky, jež headbangují s takovým zápalem, že jim padají plachetky z hlavy, rap horší než od Leoše Mareše a zcela statická kamera, která nás nechává kochat se francouzskou přírodou a všudypřítomnými ovcemi. Kdo nevěří, ať tam běží.(7.8.2017)

 • JFL
  **

  Současný vrchol festivalového high conceptu. Zatímco "Líná zátoka" byla ještě koherentní žánrová fraška, "Janička" je čistě anarchistická ptákovina, která kašle na zažitá pravidla a poučky kinematografie. Muzikál odhalující debilitu muzikálů tím, že rezignuje na výpravu, střih a rytmickou choreografii, se prolíná s náloží fatalistických proklamací o víře, historii a nacionalismu, zatímco se tu a tam objeví něco nosného, co záhy vystřídá samoúčelná prdlost. Pánbíčkářská Hvězdná pěchota z Francie hledá SuperStar posouvá Dumontovo trollení ještě za předchozí hranici cíleného výsměchu festivalovému publiku, jaký si předtím dovolil jen Takeši Kitano. Ať už divák na projekci zůstane, nebo odejde, jedná se o porážku i výhru současně. A samozřejmě, kdyby pod filmem nebyl podepsaný věhlasný autor, bavili bychom se o provokacích, nebo jen o fiasku? Doufám, že příští Dumontův počin bude sci-fi s real time animovanými hovny; premiéru v Cannes má rozhodně v kapse.(2.7.2017)

 • noby
  ****

  Janička není pro každého diváka, nepochybně není ani pro každou chvíli a situaci. Dvouhodinový plnokrevný trolling, balancující na hraně humoru a otravnosti, se nutně strefuje do diváckého vkusu zatraceně těžko. Ale když se trefí, stojí to za to. Pozor, první zhruba půlhodinu vás bude hlavně otravovat, než se správně naladíte. Na druhou stranu vás taky může otravovat celou dobu. Hodně štěstí.(8.10.2017)

 • viap
  ****

  Nového filmu Bruna Dumonta som určite nechcela vynechať na Karlovarskom festivale, nakoľko jeho predchádzajúce diela - seriál P'tit Quinquin a Ospalá zátoka sa zariadili medzi moje najsilnejšie festivalové zážitky:) Aj keď Janička mal vyše 2 hodiny , nenudila som sa -užívala som si režisérov úlet úplne - kombinácia muzikálu , rap metalu, mentálnu subnormu postav a k tomu ešte historická téma o detstve Johanky z Arku - to je nový Dumont :) Neodporúčam ľudom , ktorí nevideli predtým žiadny Dumontov film , môže ich to poriadne zaskočiť :) ...ale cinefil , ktorí pozná jeho filmy sa zabaví a pochopí, čo spoločne máju bľakot ovce , metal a rapp :) U mňa 8/10(29.11.2017)

 • Mr.KarlAdler
  **

  Muzikál Janička mi utekl ve Varech, a tak jsem se těšil, že se do téhle osobité verze slavného příběhu konečně pořádně ponořím. Jak se ukázalo, režisér Bruno Dumont jede na něčem hodně tvrdém, protože s šíleností, jakou pojal svět kolem Jany z Arku, si upřímně nezadá ani třeba Život Briana. Janička ale stojí na něčem úplně jiném než film populárních Monty Python. Jelikož jsou samotné dialogy a myšlenky nedotčené a zůstávají ve vší své hloubce a složitosti, humor závisí na faktu, že vylétají z úst zhruba osmiletých dětí a za zvuků pořádně tvrdé muziky. Je pravda, že tohle mě na Janičce bavilo – představa, že konzervativním divákům může vadit pouze to, jak herci vypadají a jak se chovají, protože repliky a moudra pronášejí se vší vážností. Problém je, že nekonečný headbanging na metalové skladby, provázející muzikálové výstupy, se po čase děsně přejí – jde skutečně do úmoru stále o to samé. Dumont jako by ani nechtěl, aby lidé před plátnem dávali pozor. Z Janičky se tak nakonec stává občasná celosálová zábava, při které si lidé vyměňují svoje pocity z očí do očí a sem tam propukají v hysterický smích z absurdně nehodících se kreací (nebo tiše vyčkávají, až taková pasáž přijde). Vydržet u něčeho podobného bezmála dvě hodiny mi přijde trochu jako ztráta času.(3.8.2017)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace