Sbohem děcáku

Hana Třeštíková

Zdeněk Marek

Zvuk:

Jiří Gráf

Co je na nich ztraceného? Alespoň dva z nich dokázali velké věci. Držím palce všem třem!(17.1.2018)

Velmi silný dokument, který ztvárňuje opravdu palčivé téma, o kterém není zas tak populární mluvit. Autorka s dětmi z děcáku opravdu prožila kus života a to se ve filmu promítá. Silná výpovědní hodnota.(29.4.2018)

Tento film je vhodný především pro starší. Poukazuje především na tři děti, které již od mala žijí v dětském domově. Helena Třeštíková chtěla divákům představit, co se děje po odchodu z dětského domova. Jak si vydělávají peníze, kde bydlí a jak je to pro ně těžké, když je nikdo pořádně nenaučil hospodařit v reálném životě. Film je zajímavý jako ostatní filmy z knihovny této autorky. Za mě určitě doporučuji!(10.6.2018)

Extrémně působivé osudy ztracených lidí, ale co je cílem tohohle dokumentu? O systémovou změnu neusiluje a nemůže - nezobrazuje nefunkčnost společnosti, spíš nefunkčnost těch jednotlivých lidí, aniž by se dalo poukázat na to, jak za tuto poruchovost může systém a o jakou jeho změnu by se tedy mělo usilovat... V důsledku toho začarovaného kruhu jde dojít leda k tomu, že to je nevyhnutelné, protože absence rodičů "musí" vést k téhle zkratovosti - což je sama o sobě nebezpečná zkratka skoro vybízející ke zlomení holi nad těmi lidmi, jejichž štěstí je opravdu jen tím - štěstím, že se objeví náhodný léta ztracený strýček, co je najednou zaměstná. A přestože vím, že rozhodně nešlo o záměr tvůrců, v důsledku vlastně nejde dojít na základě pořízeného materiálu k jinému závěru, což mě svým způsobem děsí, i když nejde říct, že by šlo o nějakou lež. Ale jakkoliv bylo fascinující ty lidi sledovat a filmařsky je to velmi povedené, nemůžu se zbavit dojmu, že šlo opravdu jen o voyeurství, senzaci, vzrušení. Sám jsem z toho zmatený, protože mě ten film "bavil", považuju ho za dobře natočený a sestříhaný (byť bez audiovizuálního citu Kokeše v Nic jako dřív). Ale právě to považuju zároveň za problém - krom této fascinace to nic nenese a nic z něj nejde vyvodit. Umím si představit dát tomuhle filmu prakticky jakékoliv hodnocení a přídomek od vynikajícího výkonu po tvůrčí selhání.(28.12.2017)

• - Film byl promítán na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2017. (arajnoha)