Selský rozum

(festivalový název)

Sedliacky rozum

Dokumentární

Česko, 2017, 73 min

***** za téma, maximálně ** za filmařské řemeslo (slova, slova, slova a k nim mechanicky ilustrující obrázky jak z okresního videožurnálu, minimum informačně hodnotných nebo aspoň vizuálně zajímavých záběrů, neschopnost vyhmátnout střihem na kratší ploše to podstatné, dodatečné „zatraktivňující“ berličky – černé rámečky, malůvky vkládané do obrazu, sekvence z počítačové hry, to všechno je naprosto zbytečný balast, zrovna jako chaoticky umisťovaná doprovodná hudba) a za následnou nepřesvědčivost celku, který se dá strašně snadno odmávnout jako tendenční propaganda, i když jí podle všeho není.(13.9.2017)

Po technický stránce by bylo co vylepšovat (občas vykukující mikrofon,"vzhlednější" rozmazání obličejů nebo občas zvuk), ale tentokrát jde spíš o obsah. Scénář totiž sumarizuje Babišovy kostlivce ze skříně. Od jeho agresivního přebírání firem, přes minimální zájem o udržitelnost (pokud je něco rentabilnější hned rozprodat než dál udržovat a rozvíjet) až po tristní zaměstnanecký podmínky, nízkou kvalitu výrobků (hrozný sračky), ulhanost nebo skutečný politický úmysly. O něho samýho mu jde až na prvním místě, takže jeho hlavní motivací angažmá v politice je zachovat (nejlíp i rozšířit) stávající "penězovody" do svýho impéria a dosazenim loajálních lidí na ty správný ministerstva dopustit co nejmíň kontrol svýho nekorektního podnikání (viz zrušená kontrola z MŽP u Kmotra). Těžko říct, jak moc velkej dopad bude mít Selský rozum na potenciální voliče ANO (na ČT bude k vidění nejspíš až po volbách), ale každej ztracenej hlas pro Babiše je dobrej. Čtvrtá slabá hvězda za odvahu něco takovýho natočit (jestli pak přijde na někoho z tvůrců nějaká náhodná kontrola z libovolnýho úřadu?) a místama investigativnější přístup.(13.9.2017)

Selský rozum je tzv. Anti-Babišovským dokumentem, který ukazuje na "nekalé praktiky podnikání i politických machinací" a jejich následných dopadů. Dokument klade mnoho otázek a je zde použito mnoho dokumentaristických stylů. Výsledný dojem ze zpracování dokumentu je ovšem horší. Co se týče obsahu, je divákovi podán dostatek informací, aby si vytvořil svůj názor či pohled na danou problematiku. V dokumentu jsou informace o Agrofertu, Vodňaském kuřeti, Kosteleckých uzeninách, mastně Kmotr, dotacích, záhadných politických "machinací", zaměstnávání non-CZ obyvatel a výpovědi očitých svědků i lidí, kteří přišli s p.Babišem a jeho podnikáním do přímého styku.(5.10.2017)

Selský rozum bohužel až příliš jednotvárně kopíruje koncept Matrixu AB, který mi už před těmi pár lety přišel přehnaně jednostranný. Investigativní práce novinářů přitom přinesla hned několik nových zjištění, které jsou však poskládané dohromady poměrně nenápaditě, suše a bez dostatečné režijní jistoty. Vyznění několikaminutových monologů Babišových "obětí" (mezi nimiž samozřejmě opět nechybí Bohumír Rada) vyšumí do prázdna, jelikož film bez silného vedení nechává všechny hejtry zdlouhavě vypovídat. Jsem možná zbytečně zlý, ale zmatenost a nekoncepčnost rychle vede k nudě, ve které zanikne jak široké spektrum probíraných témat, tak nezpochybnitelná práce, již sesbírání informací muselo dát. Takhle je z toho jen další šokované pozastavení nad tím, co se u nás děje. Ovšem s tím (jak správně píše xxmartinxx), že každého jen utvrdí v jeho počátečním postoji a nikam dál diskuzi neposune.(31.10.2017)

Ke zdejsim vytkam o jednostrannosti dokumentu: "Zastupci spolecnosti Agrofert ucast ve filmu odmitli. Andrej Babis na zadost o rozhovor nereagoval." Je zcela evidentni, ze tento dokument neni o nic mene manipulativni, nez Buresovo ciste smysleni a dobrodini, prezentovane draze placenymi PR agenturami a medii v jeho vlastnictvi. Uz jen humbuk kolem tohoto dokumentu a CT atd je dost podivny.(16.9.2017)

• - Distribuce do kin musela být finančně podpořena dobrovolníky na Startovači, protože Česká televize to odmítla. (Puppy)

• - Česká Televize (původní koproducent filmu) odmítla Selský rozum odvysílat před volbami, a dokonce se snažila potlačit jeho soukromé promítání. (KoudyTheAlko)

• - Film nechal analyzovat potravinářskou kontrolou výrobky Babišových provozů ve srovnání s výrobky malého, soukromého řeznictví. Babišovy výrobky byly naprosto nekvalitní. (KoudyTheAlko)