Selský rozum

(festivalový název)

Sedliacky rozum

Dokumentární

Česko, 2017, 73 min

Filmu selský rozum samozřejmě lze vytýkat tendenčnost, brnkání na city či cokoli jiného, podstatné mi ovšem připadá něco naprosto jiného. Pokud by tvrzení ve filmu obsažená byla nepravdivá, nepochybně by se AB s tvůrci už dávno soudil. Ale ono ne. Ticho po pěšině. Daleko účinější je zařídit aby film neuvedla ČT, aby vyhodili Víta Janečka z práce, aby ho nemohla v předvolební kampani promítat Strana Zelených, aby se nedal stáhnout z internetu, a tak všelijak podobně... Můžete tvrzením ve filmu obsaženým nevěřit, byť mnoho z toho je dohledatelné i z jiných zdrojů, ovšem okolnosti jeho (ne)uvedení hovoří samy za sebe... Přicházíme o svobodu a vůbec nás to nezajímá.(26.10.2017)

Souhlasím s xxmartinxx. Dokumentaristicky to trochu pokulhává a byla by lepší větší péče, větší dynamika a občas i větší objektivnost. Cením si však té práce, co na tom bylo odvedeno, kolika tématům se bylo věnováno. A to je toho ještě víc. Tady bylo vybráno pár těch nejzásadnějších událostí. A s tou objektivností také přimhuřuji oči, ptž chvalozpěvů má ze svých médií Babiš již dost. A jelikož za chvíli bude i rada ČT složená převážně z příznivců nového vůdce, je fajn mít tento poslední záchvěv a snahu lidem otevřít oči. Co ale na tom. Všechno tohle je možná proti dobrým mravům, amorální a svinstvo... ale není to nelegální. Je to jen ukázka toho, jak neumíme psát zákony, vypisovat dotační řízení apod. A ano, bohužel to není jen Babiš, všude v republice i ostatní chytrolíni vykupují pozemky, devastují půdu a to pro obrovské dotace. Dělají to tak všichni. A tady by měl vztek mířit na neschopnost úředníků EU. Více znepokojívé jsou pro mě ale ty ostatní kauzy .... Ale to tom přeci ó nejvyšší neví, oni mu ve Vodňanech ukáží jen ty pěkné a usměvavé zaměstnance a jde se dál. :/(18.1.2018)

Tak jsem konečně viděl ten tajemný uniklý dokument ČT, který ČT ,,zakázala'' vysílat a který už koluje v četných kopiích na ytb a úložištích. Onen zákaz je vcelku jednoduchý. Není to na příkaz shůry (tedy z vlády) od mocných spolupracovníků z ANO, kteří stále pracují Babiše. ČT jako veřejnoprávní televize by tímto dokumentem mohla ovlivnit blízké volby a proto jej hodlá odvysílat až po volbách aby z tohoto nebyla nařčena. Otázkou zůstává zda veřejnoprávní Tv když už natočí pořad o zjevném darebáctví někoho - by jej neměla zveřejnit právě před volbami, aby si národ mohl udělat sám názor. Po zvolení dotyčného darebáka už totiž může být na takovéto ,,dokumenty'' pozdě. A pak mne napadá ještě jedna věc. Vzhledem k značně amatérské stránce dokumentu je jeho ,,únik'' zárukou jisté míry sledovanosti. --- Už jste viděli ten tajný dokument o Babišovi? Psali o něm i v Reflexu! To musíte vidět, to je hrůza co tam je! :-) . Ruku na srdce, každý se raději podívá na něco zakázaného než na nějaký dokumento tom si jak jeden z politiků hrabe a hrabe . ---- Sám dokument je značně amatérský a například reportážím Reportérů sahá sotva do pasu. Vše je to o tom jak jedna paní povídala, případně to slyšela od jiné paní, která to slyšela v pojízdné prodejně... Pokud se už v dokumentu objeví nějaký svědek, je mu zdeformován hlas či obličej ačkoliv tělo nechává kamera zcela odkryto. Sice to kvůli utajení dotyčných chápu, ale působilo to dost nedůvěryhodně. A upřímně, ty dvě obtloustlé madam v šatech s gepardím vzorem mohl štáb rozmazat cele i s jejich hlasy... Čeho se nám naopak dostává hojně je záběrů na novinářku Zuzanu Vlasatou se svým děckem, které v tomto dokumentu kameramana zajímalo víc než vodňanské kuře z Polska, protože jej poměrně často zabíral jak sedí, leze, brečí... Zvukově je nám pak přítomnosti tohoto herce dopřáno ještě více. Film zlehka a hodně amatérsky poodhaluje bez pádnějších důkazů skutečně mafiánské praktiky pana Hrabiše. A už jen to stojí za důkladnější přošetření čímž myslím nezávislé. Pokud si myslí, že tato zem je něco jako lom na kámen, který lze prostě jednoduše vytěžit až tam jednoho nebude nic, pak je třeba se s ním rychle rozloučit. Problém je, že řadu nákupů firem (včetně těch v nichž sedláci ,,uvěřili'' v Agrofert jako jediného partnera) udělal legálně. Jestli koupil drůbežárnu a jako majitel vybil slepice a teď nechává chátrat budovy mne může jako člově štvát, jako zemědělce srát, ale to je tak všechno co vůči jeho majetku můžeme dělat. Druhou věcí jsou úniky daní, dovoz polského masa, nedodržování předepsaných ingrediencí u výrobků, kde to garantuje zákon, ,,zaklekávání'' finanční správy na jemu nepohodlné firmy atd... Já tomuto pánovi nevěřím ani ň. Volit ho nehodlám i když je současný výběr konkurentů značně tragický. Dávám tedy za květ řepky olejky a pytel pesticidů a herbicidů. * * *(30.9.2017)

Hodně zajímavě pojaté. Hlavně je zde vidět jak Babiš je ve skutečnosti zvláštní a kontroverzní osoba. Mezitím, co někteří lidé své "odhalující" až investigativní dokumenty dostávají po velkých akcích nebo až po smrti, tak pan Babiš vlastně na výsluní své kariéry. A to je přeci jen, jen dobře. Trnem v oku je možná pojetí dokumentu. Lehké střihy, prostřihy, puzzlovité odkrývačky a podobné vychytávky působí sice inovativně, ale nějak amatérsky a uměle. Chaoticky. Je skoro zvláštní, co něco takového dokáže přinést. Film není nějak extrémně dobrý. Hlavně v té investigativní části. Ale dokáže ukázat spoustu věcí, které něco odkryjí a snad i někomu otevřou oči. Po zhlédnutí jsem byl upřímně šokován a znechucen. Přeci jen, bavíme se zde jenom o části zemědělství. Nezapomeňme na dluhopisy, MAFRA, Čapí hnízdo. toho je víc než dost. A dalo by to asi klidně na jeden film, který by toho odkryl až až. Musíme čekat. Příznivci (slepci) budou mávat rukou. někomu to snad otevře oči. Musíme doufat.(7.10.2017)

Hlavní potíž tohoto dokumentu tkví právě v tom, že apeluje na selský rozum diváků. Na ten se totiž tak úplně spoléhat nedá, zvlášť v dnešní informačně nejisté době. Lidi totiž dnes fungují tak, že jakmile slyší na nějaké téma soustavnější kritiku, tak zpozorní. Což by bylo ještě v pořádku, jenže pak u spousty lidí následuje fáze "teď už nevnímám...ať zazní cokoli, už to neberu vážně, není to vyvážené". - Lidi tedy vyměnili selský rozum za obyčejnou podezřívavost (vůči všemu a všem). Pak je samozřejmě težké uspět u publika s takovýmto kritickým dílem... jak vysvětlit dnešnímu diváctvu, že na něčem se pozitiva prostě najít nedají? (např. na slonovi v porcelánu, nebo na vlivu Agrofertu na český venkov?) Pevně doufám, že se lidi od té podezřívavosti zase k selskému rozumu vrátí (a řádně o Agrofertu popřemýšlí). A to dřív, než bude pozdě. Než bude český venkov jedna nezajímavá, jednotvárná, vylidněná, mrtvá pustina.(13.1.2019)

• - Film nechal analyzovat potravinářskou kontrolou výrobky Babišových provozů ve srovnání s výrobky malého, soukromého řeznictví. Babišovy výrobky byly naprosto nekvalitní. (KoudyTheAlko)

• - Česká Televize (původní koproducent filmu) odmítla Selský rozum odvysílat před volbami, a dokonce se snažila potlačit jeho soukromé promítání. (KoudyTheAlko)

• - Kromě Jakuba Patočky a jeho spolupracovnic z Deníku Referendum film do značné míry spoléhá na svědectví někdejšího Babišova spolupracovníka Bohumila Rady, kterého Babiš připravil o firmu Agro Jevišovice. Po veřejných vystoupeních na shromáždění proti Babišovi se Babišovi právníci snaží Bohumila Radu zničit. Bohumil Rada nemůže v České republice najít žádnou právní firmu, která by byla odvážná natolik, že by dokázala hájit jeho zájmy. (KoudyTheAlko)