Selský rozum

• angličtina Common Sense (festivalový název) (více)
Trailer 1

Téměř tříletý sběr materiálu na českém venkově, zkoumání toho, jakými tématy žijí zemědělci a podnikatelé v této oblasti, jak a proč fungují dotace, proč se pěstují některé plodiny více a jiné méně a proč v posledních letech ubylo chovů zvěře a jaké to má důsledky na produkci potravin, vedl ve výsledném střihu autory k zaměření se na roli Andreje Babiše, styl a důsledky jeho podnikání a následně i politických aktivit, které se stávají jedním z nejvíce určujících faktorů pro českou krajinu, podnikatelské prostředí a brzy nejspíš také pro celý stát. Film také využívá dlouhodobé práce řady novinářů v této oblasti a několik jeho scén přímo sleduje autory nedávno vydané knihy „Žlutý baron“ Zuzanu Vlasatou a Jakuba Patočku při investigativní práci. Jedním z hlavních protagonistů filmu je moravský sedlák Bohumír Rada, který spoluzasvětil Andreje Babiše do zemědělského podnikání a pak se jejich cesty zásadně rozešly. (D1film)

Trailer 1

Roman Albach

Selský rozum na mě působil velmi amatérsky. To lecjaká reportáž o Andreji Babišovi na České televizi by tento dokument strčila do kapsy. Všichni vystupující jsou lidé, kteří Babiše nesnáší, mají k tomu své důvody, pak se ale dá pochypovat o jejich objektivitě. Navíc dokumentaristi pořádně nepředkládají jasná fakta, která jsou dnes dostupná a která dokazují jak např. A. Babiš došel k miliardovému majetku. Všechno je v rovině spekulací. Každopádně já osobně jsem rád za alespoň nějaký dokument, pokud odradí část voličů od ANO. ()

Kothy

Po zhlédnutí Matrixu AB jsem byl mírně zaražen, teď jsem ale přímo vyděšen. Za ty dva roky se situace ještě víc vyhrotila. Babiš dělá čím dál větší bordel a lidi mu to bohužel žerou. Opravdu nemám slov. Nemáme daleko k návratu do minulého režimu. Nedělám si už ani iluze, že se po volbách něco změní, lidi jsou prostě blbí... "Přísahám na život svých dětí a vnoučat, že nebudu ovlivňovat svá média." ()

Homer Simpson

Selský rozum stejně jako Matrix AB ukazuje to, co už většina normálně smýšlejících lidí ví. Bohužel poslední volby ukázali, že toto uskupení je bohužel ve výrazné menšině. Andreji Hrabišovi stačilo rozdat pár koblížků důvěřivým důchodcům, ovládnout tisk, aby byl jeho komunistickej ksicht taky pěkně vidět a obyvatelstvo nezapomnělo, kdože je ten hodnej strýček, co jim posledně dal ten koblížek. Ovládnout české zemědělství a maso kombináty pomohlo Hrabišovi k dalším voličům - no co, že je tam jen 50 % masa, hlavně že mám slušnou práci za 65 Kč na hodinu, no ne? Můj zaměstnavatel je přeci jasným důkazem, že i touto poctivou prací se dá k miliardám dostat. To že se praktikami tohoto hodného strýčka vracíme do 50. let 20. století a současné události připomínají trochu i události z října a listopadu 1917 v nedaleké Rusi nebude také náhoda. Narozdíl od komunistů má tento hodný strýček Hrabiš, ale trošku jiný cíle - naplnit ještě více svoje vlastní přetékající kapsy. Proto milé děti, jestli to stále nevidíte sundejte si své růžové brýličky a pustťe si to ještě jednou. Jinak bohužel ANO, bude ještě hůř... ()

klukluka

Nejraději bych tomu dal 5, aby to vylezlo do červených, protože je na takový film líp vidět a tohle by měli zkouknout ideálně všichni lidé v této zemi. Zase tak dobrý to ale nebylo, protože tu nebyl ani náznak snahy o získání vyjádření protistrany. Každopádně trvalo asi 4, možná 5 let, než se první novináři pořádně začali zabývat tím, co to vlastně znamená, když chce Andrej Babiš řídit stát jako firmu. A to je dlouhá doba- ten fikanej ušatec mezi tím stihnul vyhrát další volby. Ta novinářská nemohoucnost je o to horší, že hlavním hybatelem je víc politik než novinář Patočka a realizace dokumentu se ujala Slovenka. “Máme plná bříška,” hlásí spokojení loajální zaměstnanci Mafry. Já jen doufám, že je z velké části krmí těmi Andrejovými dobrotami, co vozí z Polska. ()

rekkky

Jednostranný dokument o fungování AB (Agrofertu), ale také počin při němž se autoři vydávají pod pokličku praktikám, které ovlivňují veřejný prostor ČR. O tomto dokumentu lze přemýšlet ve více rovinách, přičemž nedochází k přímé konfrontaci s hlavní postavou celého toho kolotoče. Místy kostrbaté a neurovnané. ()

• Distribuce do kin musela být finančně podpořena dobrovolníky na Startovači, protože Česká televize to odmítla. (Puppy)
  • Kromě Jakuba Patočky a jeho spolupracovnic z Deníku Referendum film do značné míry spoléhá na svědectví někdejšího Babišova spolupracovníka Bohumila Rady, kterého Babiš připravil o firmu Agro Jevišovice. Po veřejných vystoupeních na shromáždění proti Babišovi se Babišovi právníci snaží Bohumila Radu zničit. Bohumil Rada nemůže v České republice najít žádnou právní firmu, která by byla odvážná natolik, že by dokázala hájit jeho zájmy. (KoudyTheAlko)
  • Česká Televize (původní koproducent filmu) odmítla Selský rozum odvysílat před volbami, a dokonce se snažila potlačit jeho soukromé promítání. (KoudyTheAlko)