Selský rozum

(festivalový název)

Sedliacky rozum

Dokumentární

Česko, 2017, 73 min

Nechápu, co pan Janeček tímto sledoval, dokument na první pohled rozkrývá temnou stranu stbáckého ušopleska, když se ale nenaserete a shlédnete záměr až do konce, máte dojem, že vše je jinak. Klidně bych se nechal přesvědčit, že cílem bylo upustit trochu páry našemu venkovu, něco málo jim předhodit způsobem, aby výsledek nenechal nikoho na pochybách, že on ten Andrejko je sice pekný kokotko, no ale taky "človek" a kdo není bez chyby, hoďte po něm něco, že jo. Nebudu opakovat naprosto skvělý, vyčerpávající Verbalův výkon, ale opravdu co víc říct k faktu, že po této republice chodí de facto tisíce lidí, kteří ať přímo, nebo jinak na kvality tohoto bezpáteřního hajzla dojeli způsobem, že přišli o vše, nejen o nějaké mrzké chechtáky. Takto pan Janeček udělal z našeho stbáckého, udavačského a bezcharakterního zmetka vlastně jen podnikatele s ostrými lokty, což ty tisíce lidí ví, že není, jen o tom nevíme my, díky panu Janečkovi. Vůbec bych se nedivil, kdyby ten dokument financoval někdo v pozadí a peníze šly hádejte odkud. Takto 1 milion lopat, kterým jsou argumenty uvedené v dokumentu šumák, neboť je chápou tak, že se poškubali akorát nenasytní neplatiči daní a vyšel z toho vítězně ten, který je daně platit donutí...tedy kromě sebe, samozřejmě, ty si velkoryse odpouští a má na to už díky lopatám glejt.(17.2.2018)

Selský Rozum dokonale ukazuje, jak široká je kategorie "dokument", a hlavně, že dokument je něco jiného (alespoň v tomto případě) než investigativní žurnalistika. Jak je patrné ze zdejších komentářů, leckdo si všímá, že další z prací Zuzany Piussi je lehce na štíru s objektivitou, či jinak řečeno, že je silně tendenční, a to způsobem, cílícím na první signální soustavu, a u tzv. "slušného člověka" pochopitelnou okamžitou pobouřenost tím promyšleným vykalkulovaným kapitalistickým zkorumpovaným zlem, které má představovat Andrej Babiš/Agrofert. Je možné, že ho skutečně představuje. Je jisté, že Andrej Babiš opakovaně veřejně lhal. Ale tvůrci ve svém svatém nadšení nabíjejí ochráncům Svatého Andreje dost průraznou munici, protože kromě výsledků rozboru výrobků Kosteleckých uzenin jsou tu k vidění hlavně ti, kteří mají dobré subjektivní důvody Andreje Babiše nenávidět, a kromě jednoho staršího ukrajinského dělníka, hovořícího o drsných poměrech ve vodňanské drůbežárně, se všichni schovávají za rozmazané obličeje a zkreslené hlasy, přičemž dohromady říkají takové ty věci, které bez větší námahy můžete vyslechnout o komkoliv. Typicky "no jasně že ty testy byly uplacený, protože prostě Babiš". Na jednu stranu je dobře, že podobné záležitosti se točí (protože mediální divize Agrofertu je skutečná, velmi produktivní a velmi zdatná) - na druhou stranu se nedivím, když Česká Televize nechce něco takohéhoto pustit do vysílání, tím spíše před volbami. V tom bych nehledal politický tlak, ale opravdu snahu dodržet zákonné požadavky na status veřejnoprávního média. Závěrečný disclaimer: pojďte volit, nenechávejte se oblbnout sladkými řečičkami o tom, jak to s vámi kdo myslí dobře, používejte kritické myšlení, a hlavně selský rozum. Ten funguje na 100%. Jeho filmová, "dokumentární" podoba, bohužel jen tak na šedesát.(14.9.2017)

Nejraději bych tomu dal 5, aby to vylezlo do červených, protože je na takový film líp vidět a tohle by měli zkouknout ideálně všichni lidé v této zemi. Zase tak dobrý to ale nebylo, protože tu nebyl ani náznak snahy o získání vyjádření protistrany. Každopádně trvalo asi 4, možná 5 let, než se první novináři pořádně začali zabývat tím, co to vlastně znamená, když chce Andrej Babiš řídit stát jako firmu. A to je dlouhá doba- ten fikanej ušatec mezi tím stihnul vyhrát další volby. Ta novinářská nemohoucnost je o to horší, že hlavním hybatelem je víc politik než novinář Patočka a realizace dokumentu se ujala Slovenka. “Máme plná bříška,” hlásí spokojení loajální zaměstnanci Mafry. Já jen doufám, že je z velké části krmí těmi Andrejovými dobrotami, co vozí z Polska.(19.1.2018)

• Marze

Dnes se všichni bojí bavit o politice , aby se nerozhádali, ale toto dílko mě připadá jako okatá jednostranná propaganda.Také jsem pro malé rodinné farmy a pěknou krajinu, ale v procesu globalizace je to obtížné. Radši rozšiřme národní parky a na zbytku hospodařme efektivně.Další tématická linka - nízké ploty. V dokumentu není nijak komentováno proč jsou Ukrajinci ochotni pracovat 12-15 hodin za 72 korun na hodinu. Jestli se dostane do flow stavu a nevnímá čas, trpí workaholismem nebo jak se obával Masaryk, pokud se dělníkovi zkrátí 12 hodinová pracovní doba, může se upít v hospodě. Snižuje se tím výše mzdové nabídky na venkově.(27.7.2020)

K filmu jsem zkusil přistoupit jako Andrejův volič, neřkuli fanoušek, jímž jinak nejsem. (Těžko říct, jestli jsem uspěl, protože tuším jen mlhavě, jak se taková věc dělá.) Jako takový jsem pochopil hlavně toto: Autoři filmu nemají Andreje Babiše rádi a nedokáží pochopit logiku jeho podnikatelských a politických aktivit, přestože je naprosto křišťálová. Já jako jeho volič jsem s ní naproti tomu zcela srozuměn. Dále v bodech. 1)To, že Andrej likviduje konkurenci a konzumuje sedláky jako jednohubky, je přece naprosto v pořádku, zvláště když se tito vykukové (Bohumil Rada & spol) tak snadno dají. Mezi řádky lze snadno přečíst, co je nahnalo Andrejovi do náruče - kromě zmíněné hlouposti též hamižnost. Očekávat od byznysmenů ohleduplnost je slabomyslné. Opakovaný argument, že to tak mezi sedláky s láskou a respektem k rodné hroudě nechodí, neberu. Jde o prskání beta samců; takových, kteří v minulosti stejným způsobem smlsli i na mně. 2)Andrejko čerpá dotace. Oukej. Vždyť relativně v souladu s legislativou může. Začal s tím dávno předtím, než se mu povedlo vyšachovat exponenty zastupitelské demokracie. Že je v rámci úsporných opatření odstavil od válu, mi je škodolibě sympatické. 3)Že Agrofert šidí žrádlo a devalvuje úroveň českého potravinářství? Hele, jestli mele z odřezků českých nebo polských, na špagetách s kečupíčkem to chutná stejně. Kvalita lahůdek od malovýrobců mě začne zajímat tehdy, až na ně po moření raketově stoupajících nájmů a dalších složenek (včetně exekucí) budu mít. 4)Likvidace venkova a krajiny? Vypadám snad, že mě dojímá láteření ekoteroristů? Anebo že mám náladu kochat se remízkami? Mezi poli jsem se neprocházel ani nepamatuju. Zapomněl jsem možná uvést, že o víkendech pracuju. 5)Že Adrejko captures state? A proč by tak nečinil, když mu k tomu já a třetina voličů plus spřátelené subjekty dáváme opakovaně čím dál větší mandát? Kdyby to nedělal, svým voličům i mně by se zpronevěřoval. Doslova ho o to škemráme. Je totiž cosi uklidňujícího v tom, že ti nahoře táhnou pro změnu za jeden provaz, byť by tím motouzem nebyly cíle neosobního státu, nýbrž zájem usměvavé společnosti Agrofert. Mezi těmi dvěma subjekty beztak chválabohu čím dál obtížněji rozlišovat. Možná že vše, co bylo sděleno Selským rozumem a spřízněným Žlutým baronem jsou fakta, nadto fakta velmi zneklidňující. Ještě víc zneklidňující je ale skutečnost, že se autorům nepodařilo najít a prezentovat argumenty, které by přesvědčily nikoliv mě, nýbrž příznivce Andreje Babiše nevolit jej a tudíž mu nedovolit v pokračování rozkladu relativně demokratických pořádků. Argument estetický, totiž že je Andrej Babiš skutečně skrz naskrz nechutnou kramářskou postavičkou, fungovat nebude. Jeho příznivci ho ke svým účelům potřebují přesně takového.(30.3.2020)

• - Česká Televize (původní koproducent filmu) odmítla Selský rozum odvysílat před volbami, a dokonce se snažila potlačit jeho soukromé promítání. (KoudyTheAlko)

• - Film nechal analyzovat potravinářskou kontrolou výrobky Babišových provozů ve srovnání s výrobky malého, soukromého řeznictví. Babišovy výrobky byly naprosto nekvalitní. (KoudyTheAlko)

• - Kromě Jakuba Patočky a jeho spolupracovnic z Deníku Referendum film do značné míry spoléhá na svědectví někdejšího Babišova spolupracovníka Bohumila Rady, kterého Babiš připravil o firmu Agro Jevišovice. Po veřejných vystoupeních na shromáždění proti Babišovi se Babišovi právníci snaží Bohumila Radu zničit. Bohumil Rada nemůže v České republice najít žádnou právní firmu, která by byla odvážná natolik, že by dokázala hájit jeho zájmy. (KoudyTheAlko)