Selský rozum

• angličtina Common Sense (festivalový název) (více)
Trailer 2

Téměř tříletý sběr materiálu na českém venkově, zkoumání toho, jakými tématy žijí zemědělci a podnikatelé v této oblasti, jak a proč fungují dotace, proč se pěstují některé plodiny více a jiné méně a proč v posledních letech ubylo chovů zvěře a jaké to má důsledky na produkci potravin, vedl ve výsledném střihu autory k zaměření se na roli Andreje Babiše, styl a důsledky jeho podnikání a následně i politických aktivit, které se stávají jedním z nejvíce určujících faktorů pro českou krajinu, podnikatelské prostředí a brzy nejspíš také pro celý stát. Film také využívá dlouhodobé práce řady novinářů v této oblasti a několik jeho scén přímo sleduje autory nedávno vydané knihy „Žlutý baron“ Zuzanu Vlasatou a Jakuba Patočku při investigativní práci. Jedním z hlavních protagonistů filmu je moravský sedlák Bohumír Rada, který spoluzasvětil Andreje Babiše do zemědělského podnikání a pak se jejich cesty zásadně rozešly. (D1film)

Trailer 2

easaque

-4* Tenhle dokument není přimo o českém venkově, ale především o podnikání Andreje Babiše a jeho vlivu na něj, tak se nedivím, že ho Česká televize před volbami neuveřejní. Ale naštěstí na YouTube ho lze nějaký čas už shlédnout. Pro člověka, kdo se o toto téma zajímá, tak v dokumentu moc nového nenajde, protože hodně toho bylo uveřejněno v jiných zdrojích. Bohužel provedení není nijak skvělé a i já bych mu vytkl jednostrannost, i když názory druhé strany lze těžko získat. Čiší z toho bezradnost a skalní či zaslepené obdivovatele A.B. nemůže přesvědčit, spíš ještě víc zatvrdit. Dokument Matrix AB považuju za mnohem výstižnější, ale za snahu musím Selský rozum podpořit a nadhodnotit 4 hvězdami. [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

Landauer

Jak tohle hodnotit? Z filmařského hlediska, nic moc, ale... tohle je jeden z dokumentů, kde o filmařské hledisko vůbec nejde. Tenhle film bije na poplach a varuje před jedním z nejnebezpečnějších lidí v současné ČR, psychopatem, kterému zase jednou historická příležitost pootevřela vrátka k absolutní moci. Jednou třeba bude mít obrovskou hodnotu - to až se gauner Babiš dostane k moci, celou republiku zdevastuje a my se ho pak nakonec po dlouhých letech horko těžko zbavíme, budeme dlouhá desetiletí napravovat co tu zničil a budeme se na tenhle dokument dívat a říkat: to ale naši tátové, dědové, mámy, báby byli pěkný retardi, že ho volili a přitom se stačilo podívat na tenhle film, kterej ho odhalil dávno před tím. Doufám ale, že naše demokracie ještě není natolik v hajzlu a tenhle film se jen zařadí po bok dokumentů, vypovídajících pouze o své době a nic víc. ()

laepus

Chválabohu za tento dokument. V tomto případě je obsah stokrát důležitější než forma, která pochopitelně není nijak dokonalá, ale zobrazované téma a praktiky té hornouherské estébacké kurvy doufám rozsvítí i ve vymazaných palicích těch vypičených závistivců, kteří jsou stále ochotni jej za koblihu zvolit. ()

Marze

Dnes se všichni bojí bavit o politice , aby se nerozhádali, ale toto dílko mě připadá jako okatá jednostranná propaganda.Také jsem pro malé rodinné farmy a pěknou krajinu, ale v procesu globalizace je to obtížné. Radši rozšiřme národní parky a na zbytku hospodařme efektivně.Další tématická linka - nízké ploty. V dokumentu není nijak komentováno proč jsou Ukrajinci ochotni pracovat 12-15 hodin za 72 korun na hodinu. Jestli se dostane do flow stavu a nevnímá čas, trpí workaholismem nebo jak se obával Masaryk, pokud se dělníkovi zkrátí 12 hodinová pracovní doba, může se upít v hospodě. Snižuje se tím výše mzdové nabídky na venkově. ()

Mlle

Nebudu opakovat již napsané – zcela v tomto případě souhlasím s komentářem xxmartinxx a vpodstatě i s komentářem Othello (až na to, že délka sběru materiálu pro dokument na něm dle mého soudu vidět je). Snad jen doplním, že srovnání s postupy běžnými u jiných zemědělců a detailnější záběr pod pokličku právě u nich, kde je to dostupnější, by byly bývaly výrazně obohatily natočenou látku a odhalily, jak jsou tyto a podobné podvodné praktiky i u jiných podnikatelů běžné, a v jakém měřítku – monokulturní Morava rozparcelovaná mezi velké zemědělské hráče v tomto ohledu skýtá téměř nepřeberný materiál. Velmi ale chválím za nasazení při práci, s nímž dokument vznikal, a za umění emočně námět vystylizovat (jakkoli to Stabat už bylo asi trochu moc), a podtrhnout tak skutečně fatální důležitost problému pro nás pro všechny. Rozhodně se jedná o dokument potřebný a funkční i v této podobě. ()

• Distribuce do kin musela být finančně podpořena dobrovolníky na Startovači, protože Česká televize to odmítla. (Puppy)
  • Kromě Jakuba Patočky a jeho spolupracovnic z Deníku Referendum film do značné míry spoléhá na svědectví někdejšího Babišova spolupracovníka Bohumila Rady, kterého Babiš připravil o firmu Agro Jevišovice. Po veřejných vystoupeních na shromáždění proti Babišovi se Babišovi právníci snaží Bohumila Radu zničit. Bohumil Rada nemůže v České republice najít žádnou právní firmu, která by byla odvážná natolik, že by dokázala hájit jeho zájmy. (KoudyTheAlko)
  • Film nechal analyzovat potravinářskou kontrolou výrobky Babišových provozů ve srovnání s výrobky malého, soukromého řeznictví. Babišovy výrobky byly naprosto nekvalitní. (KoudyTheAlko)