Selský rozum

(festivalový název)

Sedliacky rozum

Dokumentární

Česko, 2017, 73 min

Tak jsem konečně viděl ten tajemný uniklý dokument ČT, který ČT ,,zakázala'' vysílat a který už koluje v četných kopiích na ytb a úložištích. Onen zákaz je vcelku jednoduchý. Není to na příkaz shůry (tedy z vlády) od mocných spolupracovníků z ANO, kteří stále pracují Babiše. ČT jako veřejnoprávní televize by tímto dokumentem mohla ovlivnit blízké volby a proto jej hodlá odvysílat až po volbách aby z tohoto nebyla nařčena. Otázkou zůstává zda veřejnoprávní Tv když už natočí pořad o zjevném darebáctví někoho - by jej neměla zveřejnit právě před volbami, aby si národ mohl udělat sám názor. Po zvolení dotyčného darebáka už totiž může být na takovéto ,,dokumenty'' pozdě. A pak mne napadá ještě jedna věc. Vzhledem k značně amatérské stránce dokumentu je jeho ,,únik'' zárukou jisté míry sledovanosti. --- Už jste viděli ten tajný dokument o Babišovi? Psali o něm i v Reflexu! To musíte vidět, to je hrůza co tam je! :-) . Ruku na srdce, každý se raději podívá na něco zakázaného než na nějaký dokumento tom si jak jeden z politiků hrabe a hrabe . ---- Sám dokument je značně amatérský a například reportážím Reportérů sahá sotva do pasu. Vše je to o tom jak jedna paní povídala, případně to slyšela od jiné paní, která to slyšela v pojízdné prodejně... Pokud se už v dokumentu objeví nějaký svědek, je mu zdeformován hlas či obličej ačkoliv tělo nechává kamera zcela odkryto. Sice to kvůli utajení dotyčných chápu, ale působilo to dost nedůvěryhodně. A upřímně, ty dvě obtloustlé madam v šatech s gepardím vzorem mohl štáb rozmazat cele i s jejich hlasy... Čeho se nám naopak dostává hojně je záběrů na novinářku Zuzanu Vlasatou se svým děckem, které v tomto dokumentu kameramana zajímalo víc než vodňanské kuře z Polska, protože jej poměrně často zabíral jak sedí, leze, brečí... Zvukově je nám pak přítomnosti tohoto herce dopřáno ještě více. Film zlehka a hodně amatérsky poodhaluje bez pádnějších důkazů skutečně mafiánské praktiky pana Hrabiše. A už jen to stojí za důkladnější přošetření čímž myslím nezávislé. Pokud si myslí, že tato zem je něco jako lom na kámen, který lze prostě jednoduše vytěžit až tam jednoho nebude nic, pak je třeba se s ním rychle rozloučit. Problém je, že řadu nákupů firem (včetně těch v nichž sedláci ,,uvěřili'' v Agrofert jako jediného partnera) udělal legálně. Jestli koupil drůbežárnu a jako majitel vybil slepice a teď nechává chátrat budovy mne může jako člově štvát, jako zemědělce srát, ale to je tak všechno co vůči jeho majetku můžeme dělat. Druhou věcí jsou úniky daní, dovoz polského masa, nedodržování předepsaných ingrediencí u výrobků, kde to garantuje zákon, ,,zaklekávání'' finanční správy na jemu nepohodlné firmy atd... Já tomuto pánovi nevěřím ani ň. Volit ho nehodlám i když je současný výběr konkurentů značně tragický. Dávám tedy za květ řepky olejky a pytel pesticidů a herbicidů. * * *(30.9.2017)

• Ben Nevis

Odpůrci Babiše rochňají blahem, ale na to, že to neměl být film o Babišovi, ale o českém venkově (viz vyjádření tvůrců), tak se tam Babiš zmiňuje v každé druhé větě. Transparenty typu "Babiš lže" jsou taky úsměvné, když se celý dokument obejde bez jeho obhajoby. Důvod: "On vlastně Babiš nikdy neříká, co si myslí, tak nemělo smysl se ho na nic ptát." Nechuť ČT dílo vysílat mluví sama za sebe o jeho technické i obsahové kvalitě. Nikdo nemůže obviňovat ČT, že by si ráda nesmlsla na neoblíbeném agrobaronovi. Na anonymních svědcích ulpívá pachuť podezření, že pro pětistovku řeknou cokoliv a Kroměříž, která trpí zápachem z masokombinátotu, si zvolí v obecních volbách ANO. Tím nechci říct, že souhlasím s nekvalitními potravinami a řepkovištěm, ale raději se podívám na dokument, který opravdu poukazuje na nešváry v širších souvislostech, protože BABIŠ ZA VŠECHNO OPRAVDU NEMŮŽE.(29.9.2017)

• Brtniik

No, to jsem zase jednou mrkal na drát! Pravda je jak známo nepoznatelná, ale i kdyby realisační team vše dokonale vyinvestigoval, neujistili by mne, že vše zjištěné je pravda pravdoucí. K paní spolurežisérce Piussi ČSFD v první větě uvádí: „...spolupracuje s divadlom Stoka“. No, právě... Ani pan redaktor u mě moc důvěry nepobral. Rozezlený intelektuál, ze kterého přímo cáká zášť proti AGROFERTU. Tahat na natáčení s sebou dítě? Že by maměnka nenašla někoho spolehlivého, kdo by jí robě pohlídal? Že by to byla nějaká nešťastnice? Celý team pak popováží pan poškozený a zneuznaný zemedělský podnikatel... Zajímalo by mne kterak vykázal PHM za jízdy s novináři... Nevím, jak by se takovýto team mohl dopracovat základní objektivity. Dojalo mne domlouvání se kterak „vypátrat“ původ nákladu v kamiónu!... A ejhle, šlo to sáze, než tvůrci předpokládali. Ostatně nenatočili (pokud jsem viděl) co vlastně stálo na nálepkách jisto jistě ošklivého zboží v kamiónu. Jo, vzrušení nejspíš převálcovalo úsudek a rozklepalo ruku kameramanovu. Doufejme, že v jiných otázkách učinili objektivnější závěry a nepropadali svým domněnkám a představám. Natočeno mátožně a nejspíš neobjektivně a tak by dílku slušel „odpad“, ale dám jednu hvězdu. P.S. 1: Fascinuje mne, jak všichni do pana Babiše skáčou. Škoda, že se stejnou energií nebojují za rozumnější zákony. Škoda, že se nikdo nezmíní, že AB panu Pavlu Kolářovi postavil Centrum pohybové medicíny, aby dával do hromady sportovce, které tak milujeme... P.S. 2: Také je dost směšný bugr na tema „Čapí hnízdo“. Byl jsem se tam podívat a není to rezidence páně Babiše, leč vzdělávací centrum pro dětičky, které jinak nemají šanci vidět domácí zvířenu. Kromě toho zachránil rozpadající se areál – to mám od místních. A že na to vymámil oběživo z únie? No a co?! Kolik toho nasypali do Řecka? Ale abychom zůstali doma, to mi víc vadí zrušení pracovních příležitostí ve vepříně v Letech a jeho náhradu vymazleným památníkem, kam „pozůstalí“ stejně nepáchnou. A to zacvakáme my všichni, ne EU. Uznávám, je to jiný film.(17.1.2018)

Jednostranný dokument o fungování AB (Agrofertu), ale také počin při němž se autoři vydávají pod pokličku praktikám, které ovlivňují veřejný prostor ČR. O tomto dokumentu lze přemýšlet ve více rovinách, přičemž nedochází k přímé konfrontaci s hlavní postavou celého toho kolotoče. Místy kostrbaté a neurovnané.(21.1.2018)

Nechápu, co pan Janeček tímto sledoval, dokument na první pohled rozkrývá temnou stranu stbáckého ušopleska, když se ale nenaserete a shlédnete záměr až do konce, máte dojem, že vše je jinak. Klidně bych se nechal přesvědčit, že cílem bylo upustit trochu páry našemu venkovu, něco málo jim předhodit způsobem, aby výsledek nenechal nikoho na pochybách, že on ten Andrejko je sice pekný kokotko, no ale taky "človek" a kdo není bez chyby, hoďte po něm něco, že jo. Nebudu opakovat naprosto skvělý, vyčerpávající Verbalův výkon, ale opravdu co víc říct k faktu, že po této republice chodí de facto tisíce lidí, kteří ať přímo, nebo jinak na kvality tohoto bezpáteřního hajzla dojeli způsobem, že přišli o vše, nejen o nějaké mrzké chechtáky. Takto pan Janeček udělal z našeho stbáckého, udavačského a bezcharakterního zmetka vlastně jen podnikatele s ostrými lokty, což ty tisíce lidí ví, že není, jen o tom nevíme my, díky panu Janečkovi. Vůbec bych se nedivil, kdyby ten dokument financoval někdo v pozadí a peníze šly hádejte odkud. Takto 1 milion lopat, kterým jsou argumenty uvedené v dokumentu šumák, neboť je chápou tak, že se poškubali akorát nenasytní neplatiči daní a vyšel z toho vítězně ten, který je daně platit donutí...tedy kromě sebe, samozřejmě, ty si velkoryse odpouští a má na to už díky lopatám glejt.(17.2.2018)

• - Film nechal analyzovat potravinářskou kontrolou výrobky Babišových provozů ve srovnání s výrobky malého, soukromého řeznictví. Babišovy výrobky byly naprosto nekvalitní. (KoudyTheAlko)

• - Distribuce do kin musela být finančně podpořena dobrovolníky na Startovači, protože Česká televize to odmítla. (Puppy)

• - Česká Televize (původní koproducent filmu) odmítla Selský rozum odvysílat před volbami, a dokonce se snažila potlačit jeho soukromé promítání. (KoudyTheAlko)