Reklama

Reklama

Selský rozum

  • angličtina Common Sense (festivalový název) (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Téměř tříletý sběr materiálu na českém venkově, zkoumání toho, jakými tématy žijí zemědělci a podnikatelé v této oblasti, jak a proč fungují dotace, proč se pěstují některé plodiny více a jiné méně a proč v posledních letech ubylo chovů zvěře a jaké to má důsledky na produkci potravin, vedl ve výsledném střihu autory k zaměření se na roli Andreje Babiše, styl a důsledky jeho podnikání a následně i politických aktivit, které se stávají jedním z nejvíce určujících faktorů pro českou krajinu, podnikatelské prostředí a brzy nejspíš také pro celý stát. Film také využívá dlouhodobé práce řady novinářů v této oblasti a několik jeho scén přímo sleduje autory nedávno vydané knihy „Žlutý baron“ Zuzanu Vlasatou a Jakuba Patočku při investigativní práci. Jedním z hlavních protagonistů filmu je moravský sedlák Bohumír Rada, který spoluzasvětil Andreje Babiše do zemědělského podnikání a pak se jejich cesty zásadně rozešly. (D1film)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (138)

alchac 

všechny recenze uživatele

Velmi zábavné videjko, které bych povinně ordinoval (třeba i násilím – blíže viz Mechanický pomeranč) všem fanatickým vyznavačům chemické koblihy ze zmraženého polotovaru. Snad by pak konečně pochopili, jak světlé zítřky nás čekají pod vládou politické divize Agromafie a.s. resp. jejího majitele, dobrotivého agenta Bureše. Holt co se v mládí ve službách STB naučil, na stará kolena jako když našel, pročež existenční likvidace případných oponentů, nyní již s horlivým posluhováním biřiců z MF, jest jeho základním modem operandi, neboť je-li v této i Satanem opuštěné zemi (taky co by se tu zbytečně namáhal, když to za něj hravě obstará ujo Andrej) jeden řádně brutální a bezskrupulózní zmrd, ovčan sedne na prdel a i zabečet se bojí, aby druhý den už nečekal ve frontě na polévku od Armády spásy, ba v horším případě je ochoten se volebně prostituovat za pekařský výrobek nebo – jako v případě naší nejmenované pravoslavené (a zjevně i blahoslavené) hokejové ikokotny – za oběd v čapím tunelu. Fakt, že náš stále ještě nominálně veřejnoprávní kanál (kanál jako synonymum stoky) toto odmítl odvysílat, je v daném ohledu značně vypovídající. Má to ale ten přičinlivý Horný Uherák štěstí, že tu servilitu a kolaboraci máme v genech už nejméně 400 let! No, děkuji tímto autorům a pokud si to náhodou přečtou, nechť mi později dají vědět, na které šachtě budou kopajíce uran budovat zářnou budoucnost Babišistánu, pokusím se jim pak poslat potravinový balíček s kuřátkem z Vodňan, na rozleptání mříží jejich pracovní ubikace 1+kbelík by to mělo stačit. ()

Roman Albach 

všechny recenze uživatele

Selský rozum na mě působil velmi amatérsky. To lecjaká reportáž o Andreji Babišovi na České televizi by tento dokument strčila do kapsy. Všichni vystupující jsou lidé, kteří Babiše nesnáší, mají k tomu své důvody, pak se ale dá pochypovat o jejich objektivitě. Navíc dokumentaristi pořádně nepředkládají jasná fakta, která jsou dnes dostupná a která dokazují jak např. A. Babiš došel k miliardovému majetku. Všechno je v rovině spekulací. Každopádně já osobně jsem rád za alespoň nějaký dokument, pokud odradí část voličů od ANO. ()

Reklama

Rimsy 

všechny recenze uživatele

Selský rozum bohužel až příliš jednotvárně kopíruje koncept Matrixu AB, který mi už před těmi pár lety přišel přehnaně jednostranný. Investigativní práce novinářů přitom přinesla hned několik nových zjištění, které jsou však poskládané dohromady poměrně nenápaditě, suše a bez dostatečné režijní jistoty. Vyznění několikaminutových monologů Babišových "obětí" (mezi nimiž samozřejmě opět nechybí Bohumír Rada) vyšumí do prázdna, jelikož film bez silného vedení nechává všechny hejtry zdlouhavě vypovídat. Jsem možná zbytečně zlý, ale zmatenost a nekoncepčnost rychle vede k nudě, ve které zanikne jak široké spektrum probíraných témat, tak nezpochybnitelná práce, již sesbírání informací muselo dát. Takhle je z toho jen další šokované pozastavení nad tím, co se u nás děje. Ovšem s tím (jak správně píše xxmartinxx), že každého jen utvrdí v jeho počátečním postoji a nikam dál diskuzi neposune. ()

Stegman 

všechny recenze uživatele

Hlavní potíž tohoto dokumentu tkví právě v tom, že apeluje na selský rozum diváků. Na ten se totiž tak úplně spoléhat nedá, zvlášť v dnešní informačně nejisté době. Lidi totiž dnes fungují tak, že jakmile slyší na nějaké téma soustavnější kritiku, tak zpozorní. Což by bylo ještě v pořádku, jenže pak u spousty lidí následuje fáze "teď už nevnímám...ať zazní cokoli, už to neberu vážně, není to vyvážené". - Lidi tedy vyměnili selský rozum za obyčejnou podezřívavost (vůči všemu a všem). Pak je samozřejmě težké uspět u publika s takovýmto kritickým dílem... jak vysvětlit dnešnímu diváctvu, že na něčem se pozitiva prostě najít nedají? (např. na slonovi v porcelánu, na vlivu Agrofertu na český venkov...?) Pevně doufám, že se lidi od té podezřívavosti zase k selskému rozumu vrátí (a řádně o Agrofertu popřemýšlí). A to dřív, než bude pozdě. Než bude český venkov jedna nezajímavá, jednotvárná, vylidněná, mrtvá pustina. ()

Kothy 

všechny recenze uživatele

Po zhlédnutí Matrixu AB jsem byl mírně zaražen, teď jsem ale přímo vyděšen. Za ty dva roky se situace ještě víc vyhrotila. Babiš dělá čím dál větší bordel a lidi mu to bohužel žerou. Opravdu nemám slov. Nemáme daleko k návratu do minulého režimu. Nedělám si už ani iluze, že se po volbách něco změní, lidi jsou prostě blbí... "Přísahám na život svých dětí a vnoučat, že nebudu ovlivňovat svá média." ()

Galerie (12)

Zajímavosti (4)

  • Česká Televize (původní koproducent filmu) odmítla Selský rozum odvysílat před volbami, a dokonce se snažila potlačit jeho soukromé promítání. (KoudyTheAlko)
  • Film nechal analyzovat potravinářskou kontrolou výrobky Babišových provozů ve srovnání s výrobky malého, soukromého řeznictví. Babišovy výrobky byly naprosto nekvalitní. (KoudyTheAlko)
  • Distribuce do kin musela být finančně podpořena dobrovolníky na Startovači, protože Česká televize to odmítla. (Puppy)

Reklama

Reklama