Reklama

Reklama

Nepřesaditelný!

  • angličtina Nonreplantable! (festivalový název)
Trailer

Obsahy(1)

JéXDé, jedna z ikon časopisu Reflex a nepřehlédnutelná postava české novinařiny posledních pětadvaceti let, pod filmovým drobnohledem Igora Chauna. Kdo je ve skutečnosti svérázný novinář Jiří X. Doležal, o němž bylo napsáno sedm diplomových prací? Jakou roli v jeho životě hraje časopis, do něhož píše pětadvacet let? A jakou roli v něm hrají ženy? A zakázané látky? A pravěk? A samota? A smrt? Na tyhle a další otázky odpovídá s dech beroucí otevřeností dokument režiséra Igora Chauna. (Doc Alliance Films)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (24)

sator 

všechny recenze uživatele

Časopisy nečtu, x vnímám podobně jako Rejžka, zbytnělý rozum, podvyživené EQ...Není pravda že narcisni člověk se má rád, právě proto že se nemá rád, hledá lásku k sobě skrze uspokojování rozumu... Brezinův postřeh o tom že články x nejsou o světě ale o něm, je trefný... Přesto jsem si mínění o x notně poopravil :-) Není žádné nauky jež by nejvyšší probuzený hlásal...tady duchovního Igora dostal :-) ()

marhoul 

všechny recenze uživatele

Tak už předem bylo jasné, že JXD tímto dokumentem nadzvedne dost lidí, kteří ho a priori nemusí. A já patřím zrovna k těm, kteří si ho váží a které baví. Tento pán, kdyby se rozkrájel, bude stále urážen za svůj veřejně známý postoj k trávě. A byť se věnoval mnoha důležitým kauzám, otevřel řadu sociálních i morálních témat, jeho reportáže jsou stále poctivě sepsané, najde se příliš mnoho lidí, kterým je proti srsti. A možná je to dobře. Pokud jsi osobnost, nemůžeš se líbit všem. Fajn, že se režie a úlohy zpovědníka ujal Igor Chaun. Bylo cítit, že si vzájemně docela sedli. ()

Reklama

klukluka 

všechny recenze uživatele

Poslední, titulkově bonusová scéna dala konečně odpověď na otázku, jak měl být film pojatý, abychom ho my diváci vnímali jako kvalitní dokument a ne jako sled dávno známých skutečností o někom, kdo už na sebe všechno (REFLE)X-krát napráskal. J.X.D. je v první řadě hloubavý, hluboce filozoficky smýšlející člověk. Chaun ho tady ale osmdesát minut polidšťuje a poměřuje ho obyčejnými smrtelníky, případně na něj nechá kydat hnůj totální primitivy typu Řezníka nebo Daniela Landy. Lidé, kteří JXD nemůžou nebo nemusejí, tady dostali poměrně velký prostor, Chaun ale ani náznakem nepoukázal na to, jak je JXD dlouhodobě užitečný - kolik otevřel a otevírá nešvarů, podvodů, křivd...jak je občansky i lidsky statečný, nepadla tady ani zmínka o tom, čemu všemu musel v minulých 25ti letech čelit, kdo všechno se do něj strefoval, čím mu hrozil... Sám JXD se hned na začátku zmínil o tom, že se "živí stresem". To není jen stres z uzávěrek něbo jednoho trestního oznámení za šíření toxikománie. V téhle zemi žijí stovky lidí, kterým šlápl na kuří oko. Podle mě by si JXD zasloužil lepší dokument, než ten, který z něj dělá sexuálního loudila. To by to ale nesměl točit Chaun, moc se v tom promítal jeho vlastní charakter. Charakter chlápka, kterej celých těch 25 let žije naopak z podstaty a do zblbnutí vám bude vykládat, jaký to tehdy 17.11.1989 bylo na Národní třídě. A když pak má o někom točit velkej film, připraví se na něj natolik svědomitě, že ho zaskočí i respondentovo datum narození.// Po letech dodávám, že pokud o J.X.D. točila dokument hlava občanského sdružení GOSCHA, tak to pro J.X.D. ještě dopadlo hodně dobře. Aktivity GOSCHA jsou totiž přesně tím, po čem tento novinář v posledních letech tvrdě a nekompromisně pase. Jestli on si tehdy Igor Chaun nechtěl pořádně zblízka prohlédnout svého nepřítele..? ()

Jermann 

všechny recenze uživatele

(43. LFŠ) Každý jsme v zásadě cvok s vlastním originálním koktejlem neuróz, traumat a pazvyků, které nás nějak utváří a, světe div se, JXD to má taky tak. Možná teď začnu jeho příspěvky číst trochu jinak, zasvěceněji, ale možná taky ne. Každopádně oceňuji Jiřího upřímnost, otevřenost i odvahu do toho jít a taky zjevné nadšení a jakousi sympatickou profesionální neprofesionalitu Igora Chauna.. jinými slovy u toho nebyl vážnej jak to hovno. ()

HArna 

všechny recenze uživatele

Docela mě to sedlo. Jen celý dokument stojí na kamarádství režiséra IGORA klauna a Jiřího přičemž XxX Lutz Doležal chce jednou spáchat sebevraždu, protože na to má právo! A ano má, jako každý jiný. Ale Hnízdo tohle nechápe a ve své prozíravosti několikrát odvětí panu X: Ne Jiří, to ne! PS: Z těch jeho zubů jsem byl fakt naměkoučko! ()

Galerie (17)

Reklama

Reklama