Nepřesaditelný!

Dokumentární

Česko, 2017, 82 min

Igor Chaun
  • Nuach

Přátelé, díky za hodnocení a reakce... Věřím, že film bude zajímavý i pro vás, kteří máte na JXD nejednoznačný názor ... nebo naopak velmi jednoznačný... :-) Jednáme o kinodistribuci a přes léto vezeme film na Colours do Ostravy (21. 7.) a na LFŠ do Hradiště (31. 7. Sportovní hala.) A taky budeme cestovat po kinech. Takže věřím, že příležitost ke zhlédnutí bude... Igor(15.7.2017)

• muj.pohled

AHA!REFLEX-davivý...lépe by časopis udĕlal, kdyby prostor jxd přenechal reklamĕ- na cokoliv a kdyby pan Chaun čas vĕnovaný této exhibici, raději nic, škoda slov...Hodnotím na základě životní "tvorby" jxd (žurnalisty, sociologa, psycho-loga, ekologického aktivisty, geologa, milovníka žen a sebe, umĕlce, reportéra bez hranic, zahrádkáře, diplomata, performátora, neutrálního, negativního i pozitivního rasisty, feministy, drogového preventisty, usmiřovatele neusmiřitelných, nejspravedlivĕjšího mezi spravedlivými a humanisty...) a pouhé ukázky "dokumentu"...Reži(po)serský pokus o vlastního Daliborka?? Jediný pozitivní vliv této dekadence by snad mohl spočívat v odrazování od každodenního zneužívání lehkých drog na obrazu trvalých následků dj x. Nebo navazuje pan Chlaun na galerii elity národa galeriií antielity národa? Možná až příliš velká pomsta mamince!obou... Nedávno jsem vidĕl home video pana Chauna, v letech jeho filmařských studií, ve kterém zneužil a potrápil svou maminku a bylo mi jí nesmírnĕ líto...za co by se jiní stydĕli, dal na odiv(10.11.2017)

Tak už předem bylo jasné, že JXD tímto dokumentem nadzvedne dost lidí, kteří ho a priori nemusí. A já patřím zrovna k těm, kteří si ho váží a které baví. Tento pán, kdyby se rozkrájel, bude stále urážen za svůj veřejně známý postoj k trávě. A byť se věnoval mnoha důležitým kauzám, otevřel řadu sociálních i morálních témat, jeho reportáže jsou stále poctivě sepsané, najde se příliš mnoho lidí, kterým je proti srsti. A možná je to dobře. Pokud jsi osobnost, nemůžeš se líbit všem. Fajn, že se režie a úlohy zpovědníka ujal Igor Chaun. Bylo cítit, že si vzájemně docela sedli.(4.8.2018)

Docela mě to sedlo. Jen celý dokument stojí na kamarádství režiséra IGORA klauna a Jiřího přičemž XxX Lutz Doležal chce jednou spáchat sebevraždu, protože na to má právo! A ano má, jako každý jiný. Ale Hnízdo tohle nechápe a ve své prozíravosti několikrát odvětí panu X: Ne Jiří, to ne! PS: Z těch jeho zubů jsem byl fakt naměkoučko!(23.7.2018)

• klukluka

Poslední, titulkově bonusová scéna dala konečně odpověď na otázku, jak měl být film pojatý, abychom ho my diváci vnímali jako kvalitní dokument a ne jako sled dávno známých skutečností o někom, kdo už na sebe všechno (REFLE)X-krát napráskal. J.X.D. je v první řadě hloubavý, hluboce filozoficky smýšlející člověk. Chaun ho tady ale osmdesát minut polidšťuje a poměřuje ho obyčejnými smrtelníky, případně na něj nechá kydat hnůj totální primitivy typu Řezníka nebo Daniela Landy. Lidé, kteří JXD nemůžou nebo nemusejí, tady dostali poměrně velký prostor, Chaun ale ani náznakem nepoukázal na to, jak je JXD dlouhodobě užitečný - kolik otevřel a otevírá nešvarů, podvodů, křivd...jak je občansky i lidsky statečný, nepadla tady ani zmínka o tom, čemu všemu musel v minulých 25ti letech čelit, kdo všechno se do něj strefoval, čím mu hrozil... Sám JXD se hned na začátku zmínil o tom, že se "živí stresem". To není jen stres z uzávěrek něbo jednoho trestního oznámení za šíření toxikománie. V téhle zemi žijí stovky lidí, kterým šlápl na kuří oko. Podle mě by si JXD zasloužil lepší dokument, než ten, který z něj dělá sexuálního loudila. To by to ale nesměl točit Chaun, moc se v tom promítal jeho vlastní charakter. Charakter chlápka, kterej celých těch 25 let žije naopak z podstaty a do zblbnutí vám bude vykládat, jaký to tehdy 17.11.1989 bylo na Národní třídě. A když pak má o někom točit velkej film, připraví se na něj natolik svědomitě, že ho zaskočí i respondentovo datum narození.(10.8.2018)