Nepřesaditelný!

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2017, 82 min

Igor Chaun

Igorova komnata známého X-pisálka, provokatéra, pravěkého hledače, milovníka plnokrevných žen. Příjemně upřímná až s takovou nostalgií vzhledem k tomu, že aniž by JXD byl někdy velkým oblíbencem jsem sledoval skrz časopis jeho život v květu a bohužel i jakém si subjektivním vykolejení, kdy mi skutečně přišlo s časem, že více čtu o jeho rozporu k tématu. V současnosti natáčení už vidím spíše stárnoucího kluka, kterého skrze podivné dětství už nic nezmění a ty zuby, to asi leze do peněz, můstek od ucha k uchu, tak proč se na to nevysrat. ´´najdi to, co miluješ a nech, ať tě to zabije´´ CH.B. Jinak pane Chaune si teda umíte užít natáčení. Holky byly neskonale přitažlivé bez debat. :) 70%(2.6.2020)

Časopisy nečtu, x vnímám podobně jako Rejžka, zbytnělý rozum, podvyživené EQ...Není pravda že narcisni člověk se má rád, právě proto že se nemá rád, hledá lásku k sobě skrze uspokojování rozumu... Brezinův postřeh o tom že články x nejsou o světě ale o něm, je trefný... Přesto jsem si mínění o x notně poopravil :-) Není žádné nauky jež by nejvyšší probuzený hlásal...tady duchovního Igora dostal :-)(22.12.2019)

• klukluka

Poslední, titulkově bonusová scéna dala konečně odpověď na otázku, jak měl být film pojatý, abychom ho my diváci vnímali jako kvalitní dokument a ne jako sled dávno známých skutečností o někom, kdo už na sebe všechno (REFLE)X-krát napráskal. J.X.D. je v první řadě hloubavý, hluboce filozoficky smýšlející člověk. Chaun ho tady ale osmdesát minut polidšťuje a poměřuje ho obyčejnými smrtelníky, případně na něj nechá kydat hnůj totální primitivy typu Řezníka nebo Daniela Landy. Lidé, kteří JXD nemůžou nebo nemusejí, tady dostali poměrně velký prostor, Chaun ale ani náznakem nepoukázal na to, jak je JXD dlouhodobě užitečný - kolik otevřel a otevírá nešvarů, podvodů, křivd...jak je občansky i lidsky statečný, nepadla tady ani zmínka o tom, čemu všemu musel v minulých 25ti letech čelit, kdo všechno se do něj strefoval, čím mu hrozil... Sám JXD se hned na začátku zmínil o tom, že se "živí stresem". To není jen stres z uzávěrek něbo jednoho trestního oznámení za šíření toxikománie. V téhle zemi žijí stovky lidí, kterým šlápl na kuří oko. Podle mě by si JXD zasloužil lepší dokument, než ten, který z něj dělá sexuálního loudila. To by to ale nesměl točit Chaun, moc se v tom promítal jeho vlastní charakter. Charakter chlápka, kterej celých těch 25 let žije naopak z podstaty a do zblbnutí vám bude vykládat, jaký to tehdy 17.11.1989 bylo na Národní třídě. A když pak má o někom točit velkej film, připraví se na něj natolik svědomitě, že ho zaskočí i respondentovo datum narození.// Po letech dodávám, že pokud o J.X.D. točila dokument hlava občanského sdružení GOSCHA, tak to pro J.X.D. ještě dopadlo hodně dobře. Aktivity GOSCHA jsou totiž přesně tím, po čem tento novinář v posledních letech tvrdě a nekompromisně pase. Jestli on si tehdy Igor Chaun nechtěl pořádně zblízka prohlédnout svého nepřítele..?(10.8.2018)

Většina lidí kolem mě ho má za naprostýho a zavrženíhodnýho exota. Souhlasím se 2/3 - naprostej exot to rozhodně je. Ale nebýt podobně výstředních existencí v tomhle světě, tak bychom tu asi všichni chcípli na syndrom všednosti. Neznám jedinou bytost, se kterou bych 100% se vším souhlasil - ani z řad těch nebližších - a proto nemůžu zavrhovat ani jeho. Blbec to rozhodně není, jen se jeho život formoval krapet neformálním způsobem a vznikla tak naprosto neformální bytost, která svou excentričností holt leckomu hýbe žlučí. Za mě zajímavá jednohubka vhodná jak pro jeho sympatizanty, tak pro jeho odpůrce a pro ty, co o jeho existenci dosud ani nevěděli.(6.5.2020)

• Furmi

Komunista huliaci trávu, milujúci ženy, zenový učeň, spisovateľ, vyštudovaný psychológ, lovec trilobitov, psychiatrický pacient s poruchou osobnosti. To nevymyslíš. To je JXD. Je na to pyšný, dokumento o ňon je narcistický, primitívny, miestami veľmi zaujímavý. Tak ako JXD. Asi ho buď miluješ ale neznášaš. Mňa sa pozerať na film o človeku ktorý podporuje a poukazuje na jeho silne narcistickú povahu nebavilo a sralo. Nikdy viac.(21.11.2018)