Nepřesaditelný!

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2017, 82 min

Igor Chaun

JXD muzeme milovat, nenavidet, nesouhlasit s nim, ale charisma a jinakost mu uprit nelze. Byt jiny je vzdycky slozitejsi nez byt prumerny a Dolezal se s tim pere po svem. Za svymi macho hlaskami o sexu a penisech vidime citlivou a v podstate osamelou osobnost, ktera bojuje s okolnim svetem aby vubec mohla sama zit a sve rany si leci fetem, coz je na ni znat rok od roku vic. Ja ho mam rad, mozna i proto, ze je mi ho trochu lito. Ale taky proto, ze snad jako jediny novinar dokazal otevrene rict idiotu Reznikovi, ze je idiot, zatimco ostatni mlceli. Ze dokazal bojovat proti fasounum, kdyz ostatni mlceli. A tak bych mohl pokracovat dlouho. Zaroven souhlasim s tim, ze jeho soucasne psani uz je predevsim jen o nem samem a ne o svete kolem nas, cimz zacal byt uz trochu nudny. Jedna vec je ale jista - na vetsinu novinaru si za par let nikdo nevzpomene, ale Jirkuv pripad to nebude. Filmovou stranku dokumentu nehodnotim, protoze toto dokaze natocit kazdy. Spousta youtuberu zvlada podobnou praci mnohem lepe.(21.1.2019)

JXD je magor. Hodně zábavnej magor a je rozhodně vtipný a zajímavý ho slyšet vyprávět o svým životě, ikdyž často očividně přehání a předvádí se. Kdyby Chaun nebyl takový netaktní sexistický hovado, bylo by to o něco víc enjoyable. Jo a taky jsem nutně nepotřeboval vidět Doležalovy spermie pod mikroskopem...(12.4.2019)

• muj.pohled

AHA!REFLEX-davivý...lépe by časopis udĕlal, kdyby prostor jxd přenechal reklamĕ- na cokoliv a kdyby pan Chaun čas vĕnovaný této exhibici, raději nic, škoda slov...Hodnotím na základě životní "tvorby" jxd (žurnalisty, sociologa, psycho-loga, ekologického aktivisty, geologa, milovníka žen a sebe, umĕlce, reportéra bez hranic, zahrádkáře, diplomata, performátora, neutrálního, negativního i pozitivního rasisty, feministy, drogového preventisty, usmiřovatele neusmiřitelných, nejspravedlivĕjšího mezi spravedlivými a humanisty...) a pouhé ukázky "dokumentu"...Reži(po)serský pokus o vlastního Daliborka?? Jediný pozitivní vliv této dekadence by snad mohl spočívat v odrazování od každodenního zneužívání lehkých drog na obrazu trvalých následků dj x. Nebo navazuje pan Chlaun na galerii elity národa galeriií antielity národa? Možná až příliš velká pomsta mamince!obou... Nedávno jsem vidĕl home video pana Chauna, v letech jeho filmařských studií, ve kterém zneužil a potrápil svou maminku a bylo mi jí nesmírnĕ líto...za co by se jiní stydĕli, dal na odiv(10.11.2017)

• Furmi

Komunista huliaci trávu, milujúci ženy, zenový učeň, spisovateľ, vyštudovaný psychológ, lovec trilobitov, psychiatrický pacient s poruchou osobnosti. To nevymyslíš. To je JXD. Je na to pyšný, dokumento o ňon je narcistický, primitívny, miestami veľmi zaujímavý. Tak ako JXD. Asi ho buď miluješ ale neznášaš. Mňa sa pozerať na film o človeku ktorý podporuje a poukazuje na jeho silne narcistickú povahu nebavilo a sralo. Nikdy viac.(21.11.2018)

• klukluka

Poslední, titulkově bonusová scéna dala konečně odpověď na otázku, jak měl být film pojatý, abychom ho my diváci vnímali jako kvalitní dokument a ne jako sled dávno známých skutečností o někom, kdo už na sebe všechno (REFLE)X-krát napráskal. J.X.D. je v první řadě hloubavý, hluboce filozoficky smýšlející člověk. Chaun ho tady ale osmdesát minut polidšťuje a poměřuje ho obyčejnými smrtelníky, případně na něj nechá kydat hnůj totální primitivy typu Řezníka nebo Daniela Landy. Lidé, kteří JXD nemůžou nebo nemusejí, tady dostali poměrně velký prostor, Chaun ale ani náznakem nepoukázal na to, jak je JXD dlouhodobě užitečný - kolik otevřel a otevírá nešvarů, podvodů, křivd...jak je občansky i lidsky statečný, nepadla tady ani zmínka o tom, čemu všemu musel v minulých 25ti letech čelit, kdo všechno se do něj strefoval, čím mu hrozil... Sám JXD se hned na začátku zmínil o tom, že se "živí stresem". To není jen stres z uzávěrek něbo jednoho trestního oznámení za šíření toxikománie. V téhle zemi žijí stovky lidí, kterým šlápl na kuří oko. Podle mě by si JXD zasloužil lepší dokument, než ten, který z něj dělá sexuálního loudila. To by to ale nesměl točit Chaun, moc se v tom promítal jeho vlastní charakter. Charakter chlápka, kterej celých těch 25 let žije naopak z podstaty a do zblbnutí vám bude vykládat, jaký to tehdy 17.11.1989 bylo na Národní třídě. A když pak má o někom točit velkej film, připraví se na něj natolik svědomitě, že ho zaskočí i respondentovo datum narození.(10.8.2018)