Temple

Simon Barrett

Cory Geryak

Edmund Butt
  • misterz

Súčasná nezávislá, americká hororová scéna je jedna veľká bieda. Ani snímok Temple neprišiel s niečím novým alebo zaujímavým, pritom je to celkom škoda, pretože exteriéry snímku neboli vôbec zlé, dokonca sľubovali i klaustrofobické vyžitie (mám na mysli ten starý lom). Ani okolie samotného chrámu nebolo vôbec na zahodenie. Žiaľ nepodarilo sa z toho vyťažiť ani za mak z toho, čo sa mohlo. Čo sa týka príbehu, odhliadnuc od toho, že je už dosť opozeraný a klišoidný, tak obsahuje i niekoľko negatív, ktoré diváka skôr odradia ako potešia. Napríklad hneď zo začiatku bolo pomerne otravné sa pozerať takmer 5 minút na titulky vzhľadom k tomu, že celý snímok má tak krátku stopáž. Postavy vyzneli pomerne neutrálne, pričom na to, aby som si k nim vytvoril nejaký vzťah neboli vo filme prostriedky, takže mi vlastne bolo jedno čo s nimi bude. Väčšinu času sledujeme iba otravný a otrepaný dej, ktorý sa venuje mladým amíkom, ktorí prišli do Japonska za dobrodružstvom a nafotiť pár chrámov. Do cesty sa im pripletie jedno bu-bu-bu, pár varovaní, prechádzka po lese, jeden veľký pavúk, táborenie.... a to nehovorím ani o tom, že podstata toho chlapca, ktorý im robil sprievodcu bola jasná už od začiatku. Na niečo, čo aspoň z diaľky pripomínalo horor prišlo až v samotnom závere, ktorý však z potenciálnej atmosféry vyťažil iba zlomok. Tiež zamrzelo, že tie najzaujímavejšie pasáže boli ponorené do hustej tmy, ale chápem, asi nebolo dostatok chechtákov. No nič, celkom sklamanie. Ledva podpriemer. 30/100(4.12.2017)

• Eldrick

Nadějný námět + exotické lokace Japonska - děravej, nejspíš hodně přepisovanej scénář - rozpočet = nenaplněný potenciál horroru, který mohl překvapit mít vypilovaný script, lepšího režiséra a hlavně ten budget. Budování napětí celkem funguje a naroubání nápadu s výslechem taky, bohužel ten závěr je strašně zkratkovitý, je tam dost nelogičností a nevysvětlování dávám za vinu právě dokurvenýmu scénáři. Rozhodně by ale stálo za to původní plot totálně přepsat a natočit znovu a mnohem líp.(13.12.2017)

• malylada

Ani nevím, zda považovat tento kousek za horor, neboť napínavá atmosféra je takřka nulová. Scénář absolutně kašle na rozvíjení načrtnuté mytologie, zmítá se v utahaných dialozích, a pokud čekáte alespoň nějaké vygradování na závěr, nedočkáte se. Ocenit se dá určitě vizuál, ale vše ostatní hluboko pod průměrem......3/10(23.10.2017)

Traja priatelia sa vyberú na dovolenku do Japonska skúmať staré chrámy, samozrejme narazia na ten najhorší a aj keď ich každý varuje, že sa tomuto miestu majú vyhnúť a už vôbec tam neostávať cez noc, okolnosti rozhodnú podľa očakávania inak. Nie je zlý, tento Temple. Atmosférka spolu s príťažlivou lokáciou uprostred lesov fungovala. Aj keď mám pocit, že sa to až príliš pomaly rozbiehalo a až príliš rýchlo ukončilo. Kým sa totiž tí nešťastníci k tomu chrámu dotrepali, a kým sa ešte zotmelo, bola hodina filmu v prdeli. Ale potom to prišlo. Dobre, že som počkal na večer, oplatí sa to pozerať po tme. Ináč by som z toho veľa nemal. Pointa žiaľ zase raz úplne postavená na hlavu, ale neškodný priemer tomu dám.(1.9.2017)

• Marceloo

Trojica Američanov sa vyberie kvôli štúdiu kultúry do Japonska. Čírou náhodou sa dozvedia o tajuplnom chráme, ktorý bol v minulosti dejiskom mnohých zvláštnych udalostí a miestni obyvatelia sa mu vyhýbajú. Záhadný chrám ich napriek tomu láka a vyberú sa ho navštíviť. V chráme ich čakajú namiesto kultúrnych zážitkov desivé udalosti. - Nedá sa poprieť, že tá exotika v tomto prípade láka, ale režijne a scenáristicky je to tak slabé, že je to len zbytočne zničený fajnový námet. V závere sa to tvorcovia snažia zachraňovať tými najopozeranejšími zvratmi v tomto žánri, čo im ale vôbec nevychádza. Našťastie sa to vďaka krátkej stopáži dá zniesť a nedá sa ani povedať, že by to bola strata času, ale je to vhodné skôr pre menej skúsených fanúšikov žánru. Ale v podstate ani nie, pretože ich to od top žánru skôr odradí, ako nabudí k pozeraniu ďalších hororov. + herec z Final Girl(9.9.2017)

• - Natáčanie trvalo 16 dní. (beso74)