Pension pro svobodné pány

• angličtina Bedtime Story (více)
TV spot

Dámské návštěvy zakázány! Chez Marcel je malý, chudý pension pro svobodné pány. Je však veden přísnou slečnou Mossieovou, která dbá na nekompromisní zákaz přijímat dámské návštěvy. Pokud některý z podnájemníků zákaz překročí, dostane nemilosrdně výpověď. Přesto však mladý pan Mulligan propašuje do svého pokoje slečnu Andělu. K ránu dívku nutí, aby opustila jeho teploučkou postel, neboť se má z plesu vrátit spolubydlící Halibut. Andělka se brání tak dlouho, až se musí chvatně schovat ve skříni, aby ji Halibut neviděl. A kolotoč nejneuvěřitelnějších situací se rozjíždí… Bláznivá česká komedie Pension pro svobodné pány vznikla v roce 1967 podle stejnojmenné divadelní hry irského spisovatele Seana O’Caseyho. Příhody jedné noci a časného rána, kdy byl trestuhodně porušen přísný řád solidního pensionu, zpracoval Jiří Krejčík nejdříve pro televizi a pak je uvedl na scéně Činoherního klubu. Po velkém úspěchu na divadle se rozhodl tuto lehkou konverzační komedii zfilmovat. Hereckou příležitost dal Ivě Janžurové, Josefu Abrhámovi, Jiřímu Hrzánovi, ale i hvězdě předválečného filmu Věře Ferbasové. (Česká televize)

TV spot

nascendi

Predpokladal som, že v treťom pokuse o zinscenovanie O'Caseyho predlohy sa Jiří Krejčík vyhne niektorým miestam, kde som nervózne dvíhal obočie. A nebolo to iba v prípade Abrhámovho hysterického herectva, ale aj niektorých scén v záverečnej štvrtine filmu, ktoré do celkového rámca nie a nie zapadnúť. Inak som nemal výhrady, v prvej polovici ma rozohra medzi Abrhámom a Janžurovou bavila, takže pôvodné hodnotenie bez problémov ponechávam. ()

ondrula

Jednou za čas (fakt ne příliš často) kápnu na starou čs. komedii, která se mi zjeví z nicoty v celý svý někdejší kultovnosti a já z ní padnu na prdel. Pension pro svobodé pány, jak se zdá, pro mě bude takovým zjevením pro rok 2013. Herecký mistrovství Janžurový, Abraháma a Hrzána (a nakonec i toho Lanďáka) je dokonalý a některý komediální prvky jsou tak skvělý, že jsem občas hýkal smíchem jak psychopat. Zvlášť zábavná je eskalující vychcanost janžurky a nasraná zoufalost Abrahámova. Jinak si poslední dobou všímám, že je zajímavý, že ještě tak před 100 lety byl úředník ve společnosti pan Někdo. ()

Stefi_836

Podle zdejšího hodnocení jsem myslela, že se při zhlédnutí budu za břicho popadat a udělím s radostí 5 hvězdiček, ale teď konstatuji, že třetí třetina filmu vychází bohužel z trapnosti a nesmyslosti scén a přehrávání herců. No ono většinou jakmile se někdo snaží zavřít někoho v českém filmu do blázince, jen málokterý režisér režii udrží na optimu, aby vše působilo přirozeně.  A tady se to opravdu přesně nepovedlo. Chocholoušek by se jim vysmál, protože ten jediný tu správnou úroveň právě měl.  Takže začátek je velice vtipný, na 4-5 hvězd,ale ten konec vidím jako totálně pokažený ()

PaPiLiO

Celý film mi vrtalo hlavou, proč mi styl herectví Josefa Abrháma připomíná Vladimíra Pucholta. Potom jsem se dočetla, že V. Pucholt hrál hlavní postavu v divadelní inscenaci a režisér Krejčík pak nutil i J. Abrháma do stejné herecké polohy...To mi přijde trochu přitažené za vlasy, ale budiž:-) film jako takový se mi líbil, je to docela příjemná komedie. ()

GIK

V každém souvětí musí minimálně dvakrát zaznít jméno „Ježíš“. To Krejčíkovi ke spokojenosti úplně stačí. Myslel jsem si, že dno filmu bylo, když Bert hledal ztracenou kabelku a rozházel kvůli ní celý kvartýr. Ještě horší sekvence ale nastane, když chytí Andělu kvůli kabele amok. Celý penzion by musel být vzbuzený již dávno před tím a recepční by na pokoj už musela alespoň dvacetkrát přijít, ale tohleto už opravdu přehnali ab absurdum. Konec, dál už jsem nemohl. Abrhám střídá dvě až tři grimasy a to mu ke štěstí taky stačí. Jeden pentagram za začátek, který ušel. 53:38 – Hrzán – devil horns. Proč říká Bert svůmu spolubydlícímu - chlapovi „kočičko“? Fuj tajbl. Docela pěkná hudba, ale neustálým opakování zazdili i tohle. Nejdřív orchestr, pak jedna postava, druhá, třetí a všichni do zblbnutí dáá da da dáá, dá da da dááá. ()

• Obrázek batolete, který si chce odnést Iva Janžurová alias Anděla na památku, zapůjčil sám Jiří Křejčík a je to jedna z jeho prvních podobenek. (Jezinka)
  • Režisér Krejčík trval na tom, aby se dodržoval text - nedovoloval hercům jakkoliv improvizovat. (Elisebah)