Hóseki no kuni (TV seriál)

• Japonsko

宝石の国

• Japonsko

Hōseki no Kuni

Land of the Lustrous

Animovaný / Akční / Drama / Fantasy

Japonsko, 2017, 12x24 min

CG done right. Zajímavé postavy? Check. Vývoj? Check. Krásné grafické provedení? Check. Hudba, která se dá poslouchat a je pěkná? Check. Nic okopírovaného? Check. Houseki no Kuni jsem začal na doporučení pár internetových uživatelů a musím říci, že absolutně nelituji. Konec je trochu pomalejší, ale prvních 9 episod naprosto úžasných. Bavil jsem se s nadmírou. A svět nabízí tolik otevřených, nezodpovězených odpovědí, že vyloženě dychtím po 2. sérii, která by měla přijít na konci roku 2018. Sparkly 85 %(7.7.2018)

Rozhodně bych tenhle seriál nedoporučil pouze občasným divákům anime, jde spíš o zajímavou variaci této tvorby, jak vizuálně tak příběhem. Ocenit to ale, alespoň si myslím, může člověk až po tom co je důkladně obeznámen s mainstreamem. O zápletce jsem toho příliš nevěděl, Hóseki no kuni jsem si pustil hlavně proto že jsem opakovaně slyšel že jde snad o první případ dobrého využití CGI v anime, a jsem nakloněn s tímto hodnocením souhlasit. S postavami ani dějem nemám žádný větší problém, do popisu bych asi ještě asi přidal žánr "mysteriózní". Plný počet nedávám hlavně proto že čas od času by nebylo na škodu trochu rychlejší tempo děje a uvítal bych více lore z tohoto světa, na 12 epizod je ho přece jen poněkud málo.(18.1.2018)

CG zpracování se ze začátku nejeví nic moc, ale později se objevují i velice dobře animované scény, které netrpí typickým "robotickým" pohybem (hlavně z toho důvodu, že se autoři konečně učí používat plný framerate a neomezovat jej za účelem nesmyslného snažení se přiblížit kreslené animaci) a díky tomu jde o jeden z lépe zpracovaných CG pokusů... kromě toho tu máme vcelku zajímavý world-building, dobře napsané postavy a mysteriózní stránku ne nepodobnou seriálům jako Shinsekai Yori - perfektní to sice není, ale ukazuje to na potenciálně velice dobrou druhou řadu, pokud to vyjde. Možná bych si měl přečíst mangu... 7+/10(24.12.2017)

Jako fanoušek mangy bych jen zmínil pár detailů. Nečekejte klasicky vyprávěný příběh a "normální" postavy. Hoseki no Kuni je spíše filozofické a abstraktnější dílo. U anime můžu pochválit nádhernou a netradiční animaci jdoucí v duchu předlohy.(22.10.2017)

Co zaujme na první pohled je vizuální stránka, neb na to, že je to CG, je animace naprosto úchvatná. Stejně tak soundtrack je skvělý. S filozofickým příběhem už to zas až taková sláva není, ale aspoň postavy a svět se jeví zajímavě a obzvlášť ke konci je dění fakt pošušňání. Jestli někdy bude druhá řada, ráda se na ni podívám. 7/10(13.10.2017)