Eric Clapton

• Austrálie

• Nový Zéland

Dokumentární / Hudební

Velká Británie, 2017, 135 min

Dokumentárny film, ktorý podrobne popisuje detstvo, život a hudobnú kariéru Erica Claptona. Film veľa hovorí o hudobných vzoroch Erica z oblasti černošského blues, tiež dokumentuje jeho najväčšie hudobné úspechy, ale tiež pády a jeho drogovo, alkoholické obdobie. Film divákovi rozpovie dôvod abstinencie po rodinnej tragédii, strate syna. Ale film hlavne ukazuje Erica ako výnimočného gitaristu, nadaného skladateľa a speváka. Ja som Erica osobne zažila na jednom koncerte a bol to hudobný zážitok. Nikdy nezabudnem na jeho vynikajúcu hru na gitaru a tiež hru jeho nadaných kolegov. Na jeho koncert by som išla kedykoľvek znovu. Aj tento dokument skvelo ukázal aký geniálny gitarista Eric je a tiež poodhalil zaujímavý kolísavý (raz hore, raz dole) život a Ericovu inšpiráciu vzormi, kolegami, Pattie, rodinnou stratou. Som rada, že Eric je už niekoľko desiatok rokov čistý, nažive a že môžeme obdivovať jeho hudobného génia.(13.4.2018)

Gigant světové bluesrockové kytary měl zřejmě pohnutý život. Má ale štěstí, že ty své alkoholové a drogové závislosti a tragédie v osobním životě přežil, konečně "dospěl" a stal se z něj rodinný člověk, pomáhající lidem na okraji společnosti. Mnoho jeho kolegů a kamarádů takové štěstí nemělo. Moc pěkný dokument o jednom z prvních kytaristů, kteří vytvořili svůj vlastní styl a nezaměnitelný zvuk. Jiné, než pětihvězdičkové hodnocení mě nenapadá.(26.7.2018)

Neskutečná síla od začátku až do konce. Velmi kvalitně zpracovaný dokument zabývající se jedním z největších hudebníků v dějinách. Živoucí legenda je zde představována jako člověk, který hodně trpěl a musel překonat mnoho překážek, především v boji sám se sebou. Ale dokázal to. Díky muzice a díky obrovské vnitřní osobnosti. Byl jsem dojatý a myslím, že tento snímek velmi dobře doplňuje autobiografickou knihu o tomto mágovi, ačkoliv kniha je více obsáhlejší. Blues never dies.(28.4.2018)

Zrovna dohrála skladba Cocaine právě od Erica Claptona na jednom rockovém rádiu :-). Včera jsem šel do kina s cílem se něco dozvědět, neboť o život Erica jsem se nezajímal a něco málo mi říká jen jeho sólová tvorba, takže pro mě byly všechny informace přínosné. Takto by měly vypadat všechny životopisné filmy, začíná se narozením a končí se smrtí nebo současností (podle toho, zda daná soba žije), zde teda je dost komentářů přímo od Claptona. Je tu komplet dětství a potom ještě dvě odbočky k němu, jak už je dospělý a souvisí to se zrovna ukázanou situací. Ženy - přítelkyně, jeho "osudová" žena, kterou zrovna měl, když chlastal, tomu se říká pech. Jeho kamarádi, hudební spolupracovníci z kapel The Yardbirds, Johnem Mayallem & The Bluesbreakers, Cream, Blind Faith, Derek and the Dominos, zvlášť je zmíněn Duane Allman; dále Ericova závislost na kokainu a poté na alkoholu; vše podrobně až do roku 1991 (smrt jediného syna, jinak má samé dcery). Pak už je to 5 minutové letem světem až do současnosti (rok 2017) - nová manželka, dcery, dražení kytar za statisíce, kdy peníze šly na nadaci, která má léčebnu pro feťáky a alkoholiky na nějakém ostrově. Film končí na nějakém festivalu bluesmanů (asi pořádal Eric, či se nějak podílel) a snímek je věnován kamarádovi Palmerovi, který v roce 2017 skonal. Je to pro všechny, které zajímají životy kvalitních muzikantů a až na pár nudných pasáží (dvě u mě byly skoro na usnutí) je to zajímavý snímek.(31.3.2018)

velká paráda(27.3.2018)