Reklama

Reklama

Eric Clapton: život ve dvanácti taktech

  • Česko Eric Clapton (více)
Trailer 2
Dokumentární / Hudební / Životopisný
Velká Británie, 2017, 135 min (Alternativní 128 min)

Obsahy(1)

Dokumentární film Eric Clapton přináší divákům nevšedně intimní pohled na umělcův osobní život, kariéru, vzestupy a pády. Celý dokument je věrohodný i díky tomu, že je doplněn o vyprávění samotného kytaristy a jeho blízkých sestavené z historických i nově zaznamenaných rozhovorů. Divákům se naskytne možnost nahlédnout do Ericova osobního archivu, ve kterém jsou videozáznamy z jeho nejlepších koncertů a ze zákulisí, domácí videa, soukromé fotografie, dopisy a osobní zápisky z Ericova deníků. Claptonův talent je zde znázorněn upřímně a pravdivě, bez pozlátka. Za jeho úspěchy totiž stojí zejména ambice, tvrdá práce a bohužel i životní tragédie. (CinemArt)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (34)

Ainy 

všechny recenze uživatele

Jedna z nejkrásnějších skladeb světa Tears in heaven by nevznikla bez obrovské tragédie, to všichni víme, ale až dnes jsem se dozvěděla, co a hlavně kdo byl jeho dlouholetou inspirací k napsání dalších skladeb jako je třeba neméně známá Layla. Deska, která se s touto písní vydala je celá o zlomeném srdci. Čím si od malička musel procházet, jak křehká může být duše introvertního kluka, který se dostal do velkého světa a jak dlouho mu trvalo odrážet se a hrabat se ode dna, než se z něj stal klidný a charismatický elegán s kytarou v ruce, jakého ho znám. Kolikrát jsem si v průběhu projekce říkala "tohle nemůže přežít" nebo "to špatně dopadne", a docela by mě to vzalo, kdybych nevěděla, že se zatím těší dobrému zdraví a že jsem zatím žádný nekrolog s jeho jménem nečetla ... Velmi působivý dokument, který mě ze svého sevření po celou dobu ani na okamžik nepustil. ()

nascendi

všechny recenze uživatele

Eric Clapton je trochu bokom od mojich dominantných hudobných záujmov. Vlastne som ho zaregistroval iba ako krátkodobého člena skupiny Yardbirds. Preto ma minuli aj informácie o jeho alkoholovo-drogových problémoch, ktoré inak ignorujem aj u spevákov, ktorých hudba ma baví. Dokument o Ericovom živote, tvorbe a problémoch som uvítal. Plne vyhovoval mojim potrebám a hodnotím ho vyššie, ako množstvo iných dokumentov, ktoré sa zamerajú na nejaký neduh umelca a ten potom vo filme rozpitvávajú až do tej miery, že umelcova tvorba ostane v úzadí. ()

Reklama

Slarque 

všechny recenze uživatele

Důkladně připravený dokument o fenomenálním kytaristovi, který za sebou nechal na hudební mapě nesmazatelnou stopu. Bohužel do toho patří i 70. a 80. léta definovaná jeho vztahem k drogám a alkoholu. Sice se s autorkou úplně neshoduji v tom, čeho je v dokumentu moc a čeho málo, ale jinak veskrze dobrá práce. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Jo, kdyby Eric CLapton utopil skoro dvě dekády svojí kariéry jen ve dvanácti barech, bylo by to ještě OK. Na druhou stranu, kdo může říct, že ho z heroinové závislosti dostal chlast, a že to přežil několik desetiletí?:) No, dost bylo humoru, protože samozřejmě úplně jiná věc je to, co Claptona dostalo ze všech závislostí, a čemu je (myslím i díky štědré bulvarizaci ergo zbytečnému rozpitvávání) moudře věnováno jen asi posledních deset minut tohoto neskutečným množstvím informací a soukromých materiálů natřískaného dokumentu. Dobrá polovina stopáže mapuje Claptonovy úplné začátky, a musím říct, že jakožto téměř úplného neznaboha mě to úplně ohromilo. Zejména to, jak Clapton zamlada vypadal, protože to byl prostě vizuálně ÚPLNĚ jiný člověk. A jak to tak u výjimečných umělců bývá, měl to zatraceně těžké, pokud jde o rodinu, ve které (ne)vyrůstal. Vzato kolem a kolem, není jeho cesta k (jak víme neúspěšné) sebedestrukci ničím nepochopitelným, zvlášť když se přihlédne k době, ve které stoupal nahoru, a k prostředí, ve kterém působil. Film sice má přes dvě hodiny, ale není důvod si stěžovat na jedinou minutu. Závěr s B. B. Kingem je přesně takový, jaký má u takových šťastných konců být. A koneckonců takový je celý tenhle pohnutý bluesový megakoncert. 90%. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Místo rozhovorů příběh unášejí fotografie spolu se zpěvem. Vlastně to funguje. Clapton neříká nic hlubokého či bystrého. Lili Fini Zanuckův dokument věnuje hodně času Claptonovu fyzičnu, ale doufal jsem, že se dostanu do jeho hlavy. A jeho portrét má hrozný sountrack. Za týden měl mít koncert v Praze (nejlevnější vstupenky stály 2500 Kč), ale kvůli pandemii Covidu 19 byl koncert přesunut. ()

Galerie (36)

Zajímavosti (1)

  • Soundtrack k filmu byl vydán 8. června 2018. Obsahuje pět dříve nevydaných skladeb. (griph)

Reklama

Reklama