Pod vodou (festivalový název)

Blue My Mind

Drama / Fantasy

Švýcarsko, 2017, 97 min

Lisa Brühlmann

Lisa Brühlmann

Gabriel Lobos

Stefan Jäger
  • silentname

"Blue My Mind" asi len divácky zapasuje, alebo nie. Mne osobne tento artový film absolútne nezapasoval. Nemôžem povedať, že by tam nebolo nič dobré, no veľmi ťažko sa filmom pretĺka a prechádzame ku scénkam, ktoré ma zaujíma sledovať. Aby som to teda vysvetlil, začnem s pozitívami filmu. Obe hlavné predstaviteľky sú super. Luna Wedler aj Zoe Pastelle Holthuizen podávajú skvelý výkon, no nielen sú dobré herečky. Rovnako aj to priateľstvo, ktoré je medzi nimi a je celkovým nábojom a srdcom filmu funguje skvele. Nebudem spoilovať, no povedzme si jednu vec. Ak by bolo priateľstvo medzi ľuďmi takto silné a mohli by sme sa jeden o druhého oprieť tak silne ako sa mohli jedna o druhú, tak svet by bol lepšie miesto. V tomto to funguje skvele. Najmä v závere sa to veľmi dobre preukáže a nemôžem v tom smere vytknúť jedinú vec. Ak ma niečo presvedčilo k tomu, aby som to dopozeral, tak to leží vyslovene na nich dvoch. Takže v tomto smere som spokojný. No potom si uvedomujem jednu vec. Ten fantasy prvok tu absolútne nepotrebuje byť. Nebudem vysvetľovať čo sa deje, no rozhodne si myslím, že keby sme mali iba film o dospievaní a priateľstve medzi dvoma dievčatami, tak by to fungovalo lepšie. A nepotrebujeme tento koncept na to, aby sa to tu nejako výrazne preukázalo, ani niečo podobné. A to je dôvod, pre čo som sa nedokázal do filmu poriadne ponoriť. Sú to len scénky, kde všetko je stále divnejšie a divnejšie, a už postupne vieme kam to bude smerovať, no pointa je, že nepotrebujeme ten koncept na to, aby z toho bol dobrý film. Naopak si myslím, že keby to z toho dali von, bol by film lepší. Lunu Wedler ale ešte na záver pochválim ešte raz. Najmä z toho titulu, že veľmi dobre predáva scénky, kde si uvedomuje všetky zmeny so svojim telom a je vidieť, že je vydesená. A je to skutočne dobre spracované. No viac tomuto filmu skutočne neviem pridať. Ostatné postavy ma nebrali. Miini rodičia nie sú zaujímaví. Jej ostatné kamošky sú tu vlastne len do počtu. Ostatné postavy dokopy neprinášajú vôbec nič. Ako som povedal. Jediný motor sú Mia a Gianna. A nebyť ich dvoch, tak by to bolo absolútne zabité. Neviem či ten film môžem odporúčať na sledovanie. Určite je to originálne a zaujímavé a je možné, že si k tomu nájdete cestu, no pre mňa ten fantasy element ma z toho neustále dostával von. A nebol som zvedavý už pomaly ku koncu ako to dopadne. Napriek tomu, že je tam pár najlepších momentiek. Hodnotenie: D+(15.11.2018)

• hygienik

Pod vodou bol 1 z filmov, čo som dlho zháňal. Po sľubnom začiatku boli tie baby stále nepríjemnejšie, dej dekadentnejší. "Vodné veci", ktoré to mali ozvláštniť, akurát vystupňovali tiesnivú atmosféru. Má to jeden z najpatetickejších záverov, aké poznám. Je úplne jedno, o čom film bol, pretože každý divák si ho môže interpretovať podľa svojich pocitov a preferencií.(16.11.2018)