poster

Jíst, pít, muž, žena

 • Tchaj-wan

  Yin shi nan nu

 • Tchaj-wan

  飲食男女

 • anglický

  Eat Drink Man Woman

Komedie / Romantický / Drama

Tchaj-wan / USA, 1994, 123 min

Režie:

Ang Lee

Kamera:

Jong Lin

Hudba:

Mader

Producenti:

James Schamus, Ted Hope

Střih:

Tim Squyres
(další profese)
 • muti
  ****

  1 taiwanska domacnost, otec vdovec a 3 slobodne dcery - biznismenka aerolinii Jia-Chien, stredoskolska ucitelka chemie Jia-Jen a najmladsia Jia-Ning, studentka privyrabajuca si vo fast foode. kazda postava ma svoju predstavu o laske, ktoru sa snazi dosiahnut. ktoru z nich si najde laska ako prva? a kto ostane napokon nezadany, ale zato slobodny? rodinna drama o hladani lasky, ktora nam striedavo ponuka prehlad tajwanskeho menu v podobe otca kuchara, ktory vari nielen doma dceram vyberane pochutky, ale aj vypomaha v nedalekom podniku. Jeho buducnsot vo fachu, ale nieje az taka ista... film plynie pomaly, vztahy dcer a postupne rozvijaju a dockame sa aj necakaneho plot twistu.(12.2.2014)

 • Malarkey
  ***

  Vůbec se nedivím, že se Ang Lee se svým režisérským uměním vyšvihl na pozici nejpřednějších neamerických režisérů točících v Hollywoodu. Už ve svých prvních filmech, které točil na Tchaj-wanu, za podpory USA, je totiž patrné, jak již tenkrát byl silný v kramflecích. V tomto případě mě ale mrzí něco jiného a opravdu těžce se mi přes to přecházelo. Na jedné straně máme totiž starého pána, šéfkuchaře Chu, který vládne noži a předvádí nadpozemské kreace nad prkýnkem z bambusu. A na straně druhé tu máme jeho tři dcery, které mají problémy s partnery, ale i se samotným otcem, a tak tu předvádí vzorové vztahové kreace, kterých byste se dočetli v kdejaké červené knihovně. Naštěstí pan Chu je tak geniální postava, že herec Sihung Lung v ní musel promítnout sám sebe. Lidská, upřímná po životní stránce a geniální v kuchyni. Čínská kuchyně v žádném filmu nepůsobila tak zajímavě a chutně, jako v tomto filmu. Byla radost sledovat kulinářské umění pana Chu, kterému zřejmě dělalo nespornou radost, že jej mohl předat i dalším generacím v podobě tohoto filmu.(10.10.2017)

 • Pohrobek
  ****

  Ovdovělý, stárnoucí Chu (Sihung Lung) je vynikajícím kuchařem a ve svém oboru je nesporně géniem. Tak jistý však už není ve vztahu ke svým třem dcerám... Není náhoda, že jsem film zhlédl jako součást tématického večera Arte o čínské kuchyni, neboť ještě nikdy v historii filmu nebyly divákovi nabídnuty takové vizuální hody, jako zde. Mňam. Radím sledovat pouze po vydatném obědě!(7.3.2005)

 • vitekpe
  ***

  Strasne dlouhej rozbeh kde se nic nedeje, posledni tretina nabere konecne to spravny scenaristicky tempo. Pribeh mi prisel hodne "evropskeho strihu", nebo jak to rict... Komedie to neni. Romanticke drama snad, ale na opravdova asijska melodramicka to nema dostatecne grady. P.S.: Pro lidi zabyvajici se/posedle jidlem to musi byt zazitek. Kazdou chvili se tam neco ji nebo vari. Ja jsem v jidle dost konzervativni, takze me to nevzrusuje. :)(8.10.2014)

 • Doutas
  ****

  Romantická dramadie o paradoxech rodinného soužití, které bychom s menšími obměnami našli ve všech východoasijských společnostech založených na konfucianismu. Otec rodiny na jednu stranu potřebuje splnit své rodičovské povinnosti a provdat své dcery, ale zároveň nechce ve stáří zůstat sám. Manželka mu zemřela a syna, který by se o něj dle konfuciánských tradic postaral, nemá. Jeho dcery cítí tlak společnosti, dle jejíchž konvencí by se měly do jistého věku provdat, spojený s niternou potřebou opustit rodné hnízdo, avšak zároveň mají výčitky vůči starému otci, o kterého se nebude mít kdo postarat, a výčitky vůči svým ostatním sestrám, kterým otec zůstane na krku. Co dělá z tohoto relativně obyčejného rodinného příběhu výjimečný film, je nápadité zobrazení rituálu přípravy a konzumace jídla, který hraje ve východoasijských společnostech daleko větší roli než v kulturách západních. Otec rodiny, vyhlášený šéfkuchař na odpočinku, si nechce připustit, že se jeho kulinářské umění zhoršuje, a tak tráví celé dny přípravou opulentních hostin pro své tři dcerky, které jen těžko maskují, že je společné večeře obtěžují a omezují v jejich soukromém životě. Jediné, co můžu filmu vytknout je konec, který byl na můj vkus až příliš sluníčkový. Stylově a tématicky dost podobné předešlému filmu Ang Leeho Svatební hostina, který byl díky svému zasazení do USA a zahrnutí tématu střetu kultur možná ještě o něco zajímavější.(6.1.2015)

 • - Snímek byl nominován na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší cizojazyčný film. (Terva)

 • - Asia Film Pacific festival udělil snímku ceny pro nejlepší film a nejlepší střih. (Terva)

 • - Snímek získal cenu kritiků Kansas City pro nejlepší zahraniční film. (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace