Čističi

The Cleaners

Dokumentární

Německo / Brazílie / Nizozemsko / Itálie / USA, 2018, 88 min

Axel Schneppat

Zaujímavý pohľad do komunity ľudí, ktorí schvaľujú a zamietajú obsah na internete. Hlavne fotky a videá, ktoré si tak musia pozrieť a posúdiť. Všetci sú Filipínčania a na prvý pohľad pôsobia ako dosť nešťastní ľudia, pretože robia prácu, ktorú nechcú. Nie je určite príjemné celý deň sledovať mŕtvoly a násilie a rozlíšiť, čo ešte áno a čo už nie. Na druhej strane sú umelci a fotografi, ktorí obsah tvoria a niekedy vytvoria dielo alebo dokument, ktorý jednoducho nevyhovuje "pravidlám". Je to asi večná dilema a nakoniec to nebude divák a čitateľ, ktorý rozhoduje, čo uvidí a kriticky zhodnoti, ale dostane už predžuvanú realitu, ktorú niekto posúdil a prefiltroval. V menej demokratických krajinách, ako napríklad Turecko, dostávajú tieto nástroje k dispozícii vlády a diktátori, a technologické firmy sa v ramci dobrých vzťahoch a dobrých ziskov len ticho prispôsobia. Miestami je dokument dosť rozťahaný, niektoré témy potrebujú asi viac času na vstrebanie. –––– Během doby, co tady pracuji, jsem viděla stovky seknutých hlav. –––– Jsem ochránkyně. Je třeba vás chránit před hříchem číhajícím na sociálních médiích.(16.3.2019)

Vytříbená atraktivní forma zastírá, že po obsahové stránce je film, jak jen to diplomaticky říci, poněkud prázdný. Zkuste si na konci shrnout, co jste se dověděli nového, a myslím, že výčet bude hodně strohý. Čističi totiž prodávají banality, které musí být soudnému a aspoň trochu zasvěcenému divákovi jasné už před jeho shlédnutím. Hodně jsem se zamýšlel nad tím, jaké dát Čističům vysvědčení, za skvělou kameru a ukázky sociálních kontrastů filipínské společnosti se nakonec přikloním ke slabé třetí hvězdičce. Co mi opravdu silně vadí, je snaha o emoční manipulaci, kterou jasně pociťuju v řadě scén, např. když kamera až příliš dlouho spočívá na tváři pracovnice popisující uřezávání lidských hlav ve videích džihádistů. Tady je jasně patrné, že podobné scény nemají za úkol nic jiného než přitáhnout pozornost a prodat dokument co nejšiřší divácké obci a vyvolat ohlas v médiích. Celkový dojem: 50 %.(17.3.2019)

Docela by mě zajímalo, odkud ke tvorbě tohoto dokumentu přitekly peníze. Byl až neobvykle nestranný, čímž splnil nejdůležitější aspekt kvalitně odvedené práce při tvorbě dokumentu. Text v obsahu je lehce zavádějící, neboť se dokument soustředí výhradně na práci moderátorů při čištění Facebooku, nikoli Googlu, u kterého by mě to zajímalo podstatně více, protože obsahuje podstatně zajímavější data, než to, co někteří šulínci zveřejní na sociálních sítích. Nicméně i tato výprava na Filipíny, kde si Facebook vycvičil několik pologramotných opiček, naplnil jim mysli svojí filozofií a nechal je roboticky konat. Dobrá volba. Za mizivou mzdu spousta dobře odvedené práce. V některých pasážích vybádá dokument diváky k silnému zamyšlení. Škoda slabších pasážích, kde divák zbytečně dlouho musí sledovat filipínské pracovníky a pracovnice, kterak svádí boje při pohledu na něco, co jim není moc sympatické. Co by jiní za takový pohled dali. Je ovšem zcela logické, že právě takoví lidé byli pro tuto práci vybráni. Rozhodně zajímavý počin. Člověk se ve finále nedozví příliš mnoho informací, které by předtím netušil, rozhodně ovšem této výpravy mezi čističe nelituji. Kdo se o podobnou problematiku alespoň malinko zajímá, tomu má dokument co nabídnout.(18.3.2019)

Zdařilé intro do problematiky moderátorů obsahu. Pokud vás téma zaujalo, doporučuji reportáž v Hospodářkách nebo anglický originál od The Verge. Moderátoři obsahu, které dokument zpovídá, mi přišli až příliš psychicky vyrovnaní (o něco starší reportáž od The Guardian). Kde jsou ty neustálé noční můry, syndrom vyhoření po pár měsících, sex se spolupracovníky na požárním schodišti při snaze najít v životě alespoň trochu štěstí nebo alespoň zmínka, že tito lidé jsou oproti ostatním zaměstnancům Facebooku placení jak mrzká námezdní síla s naprosto nedostačujícím psychologickým zázemím? V Manile jsou asi hodně mentálně obrnění nebo jsou ti dva jediní, kdo tam vydrželi tak dlouho. Anebo se chystá další, mnohem ostřejší verze dokumentu, v což doufám.(16.4.2019)

Tento film by měl být povinně promítán na školách. A taky novinářům v médiích a lidem, co dělají na sociálních sítích. Klade spoustu otázek o tom, jak moc zasahují sociální sítě do světa kolem nás, do našeho myšlení nejen tím co ukazují, ale i co neukazují. "Dřív měli lidé nárok na svůj názor. Dnes mají nárok na vlastní realitu..."(16.4.2018)