Až přijde válka

Drama / Dokumentární

Česko / Chorvatsko, 2018, 76 min

Jan Gebert

Lukáš Milota

Zajímavý dokument. Při jeho sledování jsem si musel chtě nechtě vzpomenout na Klusákova Daliborka. Až přijde válka totiž zpracovává velmi podobné téma, ale bere to za úplně jiný konec - jak obsahově, tak řemeslně. Navzdory tomu, co pak v besedě říkal režisér Gebert, si myslím, že i jeho film je spíše ukázkou bandy podivínů - kluků a chlapů hledajících podobně jako Daliborek své místo ve světě a smysl své existence. Na rozdíl od režiséra si nemyslím, že se jedná o nějaký zásadní jev ve společnosti, protože jsou to jen desítky či stovky lidí v pětimilionovém státě. Ale líbí se mi, že Gebert téma vlastenectví ukazuje v mnohem širším kontextu, třeba, že hlavní hrdina - zakladatel Slovenských branců - je dvacetiletý vysokoškolský narcistický student, který to svým způsobem bere jako zábavu a přípravku pro svou potenciální politickou kariéru - a moc dobře si uvědomuje, jak se svým charisma a inteligencí může snadno zmanipulovat jednodušší lidi. A pokud se nakonec nerozhodne věnovat se archeologii, kterou studuje, může z něj být za pár let klidně slovenský Okamura, který ve volbách posbírá přes 10 %. A právě to je mnohem strašidelnější, než pár desítek kluků hrajících si na vojáky nebo přerostlý tápající Přerovák hrající si na nácka Daliborek. Navíc řemeslně se jedná o méně režisérsky angažovaný přístup, takže tohle byl přesně ten film, který mi na rozdíl od Daliborka sedl. Přitom pracuje s řadou podobných motivů.(25.3.2018)

Po rozhovoru s režisérem mám na ten film o kus lepší názor, můj dojem z něj stoupl. Ale to nikdy není dobré znamení. Všechny ty komplexní problémy mi nepřijdou 100% jasně artikulované, tak to nakonec z velké části sklouzává ke kroucení hlavou a pohoršením - ale to je málo, to nestačí. A režisér to ví, tak se snaží nebýt jen další observací extremistů, kterých už je v Česku i ve světě víc než dost. Daří se jen částečně.(20.2.2018)