poster

Až přijde válka

 • anglický

  When the War Comes

 • Slovensko

  Až přijde válka

 • Slovensko

  Keď príde vojna

  (festivalový název)
 • Slovensko

  Až príde vojna

  (neoficiální název)

Dokumentární

Česko / Chorvatsko, 2018, 76 min

Režie:

Jan Gebert

Scénář:

Jan Gebert

Kamera:

Lukáš Milota

Hudba:

Pavel Jan
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Isherwood
  ***

  Po zhlédnutí mám víc jak otázek, jak odpovědí, ale jako zrychlená poznávačka vzestupu mladého fašounka velmi poučné. Citelně mi tam chybí myšlenkové hnací motory a motivace k buzeraci desítek podobně naladěných kluků, ale ohlédnutí do historie nabízí paralely, které mnohé mezery vyplní samo. Tuším v tom škodolibý režijní záměr, ale závěrečná návštěva kadeřníka a proslov na náměstí už jsou jak z jiného světa. Uznání potvrzuje sedm zdvižených pravaček z desíti.(13.12.2018)

 • Marze
  ***

  Rozpačití odpůrci nevědí, co s nimi, nejsou prý političtí extremisté, ale bezpečnostní hrozba, ministerstvo je zaregistruje jako sdružení a vůdcové netají politické ambice. Znají zákony, s policií i úřady jednají zdvořile, ochotně – a pak se smějí, jak je převezli. Pomáhají Matici slovenské, do škol nosí bojové ukázky, neváhají glosovat uprchlíky „invaze, kolonizace“ ani podporovat panslovanství. Chovají se jako celebrity a každý, i negativní ohlas jim pomáhá: dává jim totiž nálepku ubohých psanců. Škoda že dokument nezkoumá motivy jednotlivců. Ale skýtá cennou zprávu o generaci, která se umí zviditelnit. Pozornost jim zjevně dělá dobře, před kamerou se slušně stylizují, dovedou zacházet s heslem „všichni naši národní velikáni to neměli lehké“ . A od rozhodnutí zakladatelů, že si nechají funkce doživotně, neboť „nemáme jinou volbu, když to má fungovat“, už je k diktatuře blízko. Což produkuje více strachu než porada, jak sehnat vysílačky a miny.(12.4.2020)

 • Johnny.ARN
  ****

  Na moje prekvapenie, je to dobrý dokument. Ako, ukáže všetky tváre SB a ich predstaviteľov. Na strane druhej, natáčať tri roky a spraviť z toho biednych sedemdesiat minút príde nepochopiteľné. Proste Gebert je v tomto génius, iba žeby ne. Malo to všetky črty štandartného dokumentu, od ilustračných záberov, divoký strih, cez nevysvetlené udalosti až po podprahovky, ktoré divák musí sám dešifrovať a zaradiť do konceptu. Celkovo je to tak natočené, že to neponúka odpovede ani vysvetlenia a všetko je na divákovi, čo si SB po projekcií bude myslieť, a ktoré pasáže si vyberie a osvojí. Rozhodne by som si vedel predstaviť plnohodnotný dvojhodinový film, s rozprávačom, konfontáciami a viacerými ukážkami tréningov. Nie len príjimačom. 4 z 5 ( Podduklianske osvetové stredisko, Svidník )(5.12.2018)

 • xxmartinxx
  ***

  Po rozhovoru s režisérem mám na ten film o kus lepší názor, můj dojem z něj stoupl. Ale to nikdy není dobré znamení. Všechny ty komplexní problémy mi nepřijdou 100% jasně artikulované, tak to nakonec z velké části sklouzává ke kroucení hlavou a pohoršením - ale to je málo, to nestačí. A režisér to ví, tak se snaží nebýt jen další observací extremistů, kterých už je v Česku i ve světě víc než dost. Daří se jen částečně.(20.2.2018)

 • Dadel
  ****

  Český dokument o slovenské paramilitární skupině Slovenskí Branci, kteří si po lesích hrají na vojáky a chystají se na válku s migranty, která přece brzo přijde!!! Velí jim jistý Peter Švrček, což je dvacetileté ucho (na začátku filmu ho sledujeme u maturity, proto jim asi všem velí, protože má maturitu) s mesiášským a napoleonským komplexem, co se netají svými politickými ambicemi. Zbytek domobranců jsou pak klasičtí náckové a slušnoslováci a hlavně naprostí zoufalci, že se nechají dobrovolně buzerovat někým jako Švrček. Film je na jednu stranu velmi vtipný, protože co protagonisté vypouštějí z úst, je neuvěřitelné (a já lituju, že jsem to neviděl ve Varech, muselo jít jistě o velmi vysmátou projekci; když se člověk směje sám v obýváku, není to ono), na druhou stranu děsivý, protože jednak podobné bojůvky máme i u nás a hlavně protože veřejnost nechápe jejich nebezpečnost, což je nejlépe vidět na ředitelce jedné ZŠ, která je klidně nechala agitovat na své škole a pak slovenské televizi bezelstně sdělila "já se koukala na internet a nejsou přece zakázaní".(27.2.2019)

 • - Celosvětová premiéra proběhla 16. února 2018 na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně. (Stoka)

 • - Minister obrany SR Peter Gajdoš priznal, že medzi brancami pôsobia aj profesionálni vojaci, ktorí im odovzdávajú skúsenosti z ozbrojených síl. (swn)

 • - Bývalý člen Slovenských brancov Martin Keprta bojuje v proruských oddieloch v Donecku a Luhansku na Ukrajine. (swn)