Hitlerův kruh zla (TV seriál)

• Česko

Hitler a jeho stoupenci zla

Hitler’s Circle of Evil

• Německo

Komplizen des Bösen

• Německo

Hitlers Kreis des Bösen

Dokumentární / Historický / Drama

Velká Británie / Německo, 2017, 10x52 min

Plné podrobných historických detailů.(19.1.2020)

Dokumentárny seriál britskej produkcie nám predkladá históriu výstavby nacistickej strany a popri rôznych sprisahaniach, sporoch o moc a intríg nám postupne vysvetľuje, ako ľudia najbližší k Adolfovi Hitlerovi prevzali moc v Tretej ríši a plánovali budúcnosť svojej krajiny. Ako sa to skončilo už vieme, ale aby sme sa dopracovali k serióznym záverom je potrebné si pozrieť 10 dielov tohto seriálu. 1. diel Hrdinovia a odpadlíci, 2. diel Preskupovanie, 3. diel Röhmov pád, 4. diel Vzostup antisemitizmu, 5. diel Partia z Berghofu, 6. diel Šialenstvo Rudolfa Hőssa, 7. diel Vzostup a pád Reinharda Heydricha, 8. diel Vzostup pochlebovačov, 9. diel Začiatok konca, 10. diel Koniec ríše. Kladom seriálu je využívanie nových archívnych fotografii a záznamov o ľuďoch vo vnútri kruhu zla: Hitler, Himmler, Speer, Hess, Röhm, Bormann, Göring, Goebbels a Heydrich. Dokument nám pomohol pochopiť kto bol kto, kto bojoval proti komu, ale tento krát bez generálov a vojakov. Vyslovene ide len o profil nacistickej strany. Čo mi maximálne vadilo, že britskí historici nám predkladali dôkazy ale aj závery, ale ja by som rád na základe faktov si vytvoril svoj záver a tak sa nemôžem zbaviť názoru, že sa jedná o propagandistický ťah jednostranne orientovaný. Veď nacizmus nebol iba jednostranne zločinecký a Nemecko dokázalo v dobe hospodárskej krízy takmer malý ekonomický zázrak. Ďalšou otázkou je prečo krajiny ako USA, Veľká Británia a Francúzsko v tejto dobe nepodnikli žiadne kroky na ustabilizovanie situácie, jednoducho absolútne podcenili túto situáciu, keď Hitler na vybudovanie armády potreboval čas a ten mu všetci dookola poskytli. Aj napriek niektorým nedostatkom doporučujem tento seriál si pozrieť a tak rozšíriť historické vedomosti z obdobia prípravy a priebehu 2. svetovej vojny.(21.8.2018)

Dokument o Hitlerovi se stal jako žánr svébytným pilířem TV zábavy a my, jeho fanoušci, pořád nemáme dost. Tento příspěvek je moderní, nemá možná úplně extraprvotřídní produkci, ale celkem se mi líbil. Snaží se o mírnou revizi příběhů hlavních nacistů, ale dělá to s rozmyslem a inteligentně. Soustřeďuje se důkladně na jediný aspekt nacismu: soupeření a intriky mezi hlavními nacisty v boji o vůdcovu přízeň. Tím mi přinesl plastičtější obrázek dotčených protagonistů.(8.5.2018)

Přiznám se, že jsem se na seriál dívala hlavně kvůli dílu o Reinhardu Heydrichovi a paradoxně to byl právě tento díl, který mne nejvíc zklamal, dotkl se mě a dokonce mě rozčílil. Zbytek ok.(21.4.2019)

skvely pohlad do mocenskeho zakulisia tretej rise. vhodne pre laikov i odbornikov. serial velmi dobre vykresluje, preco nacisti na cele s hitlerom dospeli k roznym sialenym, zakernym i iracionalnym rozhodnutiam, kedze casto v zaujme vysokych pohlavarov nebol osud krajiny, ale vlastne mocensko-intriganske manevre.(5.3.2018)