Hitlerův kruh zla

(TV seriál)
  • Česko Hitler a jeho stoupenci zla (více)
Dokumentární / Historický / Drama
Velká Británie / Německo, 2017, 7 h 17 min (Minutáž: 43–44 min)

Epizody(10)

Toto je příběh Hitlerových přisluhovačů. Závistivých, prahnoucích po moci, bezskrupulózních patolízalů, kteří vytvořili monstrum a podporovali nejbrutálnější násilí páchané Třetí říší. (Česká televize)

Volodimir2

Dokumentárny seriál britskej produkcie nám predkladá históriu výstavby nacistickej strany a popri rôznych sprisahaniach, sporoch o moc a intríg nám postupne vysvetľuje, ako ľudia najbližší k Adolfovi Hitlerovi prevzali moc v Tretej ríši a plánovali budúcnosť svojej krajiny. Ako sa to skončilo už vieme, ale aby sme sa dopracovali k serióznym záverom je potrebné si pozrieť 10 dielov tohto seriálu. 1. diel Hrdinovia a odpadlíci, 2. diel Preskupovanie, 3. diel Röhmov pád, 4. diel Vzostup antisemitizmu, 5. diel Partia z Berghofu, 6. diel Šialenstvo Rudolfa Hőssa, 7. diel Vzostup a pád Reinharda Heydricha, 8. diel Vzostup pochlebovačov, 9. diel Začiatok konca, 10. diel Koniec ríše. Kladom seriálu je využívanie nových archívnych fotografii a záznamov o ľuďoch vo vnútri kruhu zla: Hitler, Himmler, Speer, Hess, Röhm, Bormann, Göring, Goebbels a Heydrich. Dokument nám pomohol pochopiť kto bol kto, kto bojoval proti komu, ale tento krát bez generálov a vojakov. Vyslovene ide len o profil nacistickej strany. Čo mi maximálne vadilo, že britskí historici nám predkladali dôkazy ale aj závery, ale ja by som rád na základe faktov si vytvoril svoj záver a tak sa nemôžem zbaviť názoru, že sa jedná o propagandistický ťah jednostranne orientovaný. Veď nacizmus nebol iba jednostranne zločinecký a Nemecko dokázalo v dobe hospodárskej krízy takmer malý ekonomický zázrak. Ďalšou otázkou je prečo krajiny ako USA, Veľká Británia a Francúzsko v tejto dobe nepodnikli žiadne kroky na ustabilizovanie situácie, jednoducho absolútne podcenili túto situáciu, keď Hitler na vybudovanie armády potreboval čas a ten mu všetci dookola poskytli. Aj napriek niektorým nedostatkom doporučujem tento seriál si pozrieť a tak rozšíriť historické vedomosti z obdobia prípravy a priebehu 2. svetovej vojny. ()

rikitiki

Dokumentů o Hitlerovi je tolik, že by přehradily řeku – například Rýn – ale tenhle stojí za zhlédnutí. Hitler nemohl být sám, musel mít lidi, kteří děsivou mašinérii roztáčeli s ním a tenhle dokument podrobně pitvá charaktery a osudy jeho přisluhovačů, kteří dohromady spustili a udržovali v chodu dosud nepoznané zlo. Není to hezký obrázek, ale je zajímavý, protože ty principy platí dodnes. Mnohé z toho, co v dokumentu zazní, až děsivě připomíná současnou dobu a v něčem i současné lídry, a člověk se nemůže ubránit myšlence, že by stačilo jen málo, jen nějaké další nepříznivé okolnosti a znovu by dostali šanci ti průměrní, zneuznaní, pokřivení. ------ Cyklus nabízí zajímavé informace, jde do hloubky, dává věci do souvislostí, používá různé archivní záběry a materiály, které vhodně doplňuje dohrávanými scénami. Děsivé i informačně bohaté. SHRNUTÍ: Nejen pro zájemce o historii. ()

mm13

Pozerám už druhýkrát. Je to plné nových a často prekvapujúcich "zákulisných" informácií (pre mňa určite, nikdy som sa týmito odpadmi človečenstva nezaoberal do hĺbky). Tie sú ale podložené priamymi svedectvami či citátmi z listov zúčastnených, vďaka čomu divák ani na moment nemá pocit, že mu tu ktosi predkladá z prsta cucané bludy. Na kontext aj detail dbajúca práca, ktorej podráža nohy iba rušivá výmena poniektorých predstaviteľov hlavných psychopatov spomedzi nacistických špičiek... a tu s tými "psychopatmi" (aj keď pekných pár klinických by sa medzi nimi iste našlo) trocha zjednodušujem - seriál totiž ani v náznakoch neskĺzava k ich démonizácii, nezjednodušuje a akokoľvek pokrivení a biedni, stále sú to ľudia... predstavami o nejakej obludnej anomálii sa dnes už veru chlácholiť nemôžeme. ()

Martinius

skvely pohlad do mocenskeho zakulisia tretej rise. vhodne pre laikov i odbornikov. serial velmi dobre vykresluje, preco nacisti na cele s hitlerom dospeli k roznym sialenym, zakernym i iracionalnym rozhodnutiam, kedze casto v zaujme vysokych pohlavarov nebol osud krajiny, ale vlastne mocensko-intriganske manevre. ()

Arsenal83

Vynikajúce, podrobné a mnohokrát celkom nové informácie, takže obsahovo mega vyčerpávajúce. Škoda len tých hercov, Hitler je stvárnený katastrofálne, Himmler skôr ako svoja karikatúra, tam to vôbec nebolo dotiahnuté, šlo len o to, aby sa aspoň trocha herec podobal, ale to je trocha málo. Ale inak sú to kompletné dejiny NSDAP od začiatku až do konca. ()