Království (festivalový název)

• Austrálie

The Candidate

Drama / Thriller

Španělsko / Francie, 2018, 122 min

Človek až má dojem, že pôvodný scenár vznikol na Slovensku a Španieli si ho len preonačili do svojich pomerov. Nepochybujem, že sledujeme praktiky nie jednej, ale stovák až tisícok politických strán po celom svete, len samozrejme udalosti sú v príbehu jedného korupčného škandálu španielskej strany poriadne zdramatizované, aby to nebola nuda. Občas som sa celkom slušne strácal, predsa len som nikdy nezneužíval európske fondy, nakoniec som sa ale z toho vysomáril. A príjemne mi z toho nebolo.(30.11.2019)

Nejde o inzerované "chladné odkrývání principů korupce", na to je to až příliš žánrovka. Jde o tepající "zasedačkový" thriller o politickém i lidském pádu z výšin, kopání kolem sebe, převlékání plášťů a že když už není co ztratit, začne být i ta lovná zvěr svému lovci nebezpečná. Čekal jsem to o poznání chladnější, mnohem více odosobněné a zaměřené na čistě zákulisní politikaření prosté očividného nastavování zrcadel. Ovšem i v této podobě to funguje. Vyslovená škoda je závěrečných dvaceti minut (lejstra v domě a noční dálnice), kdy se to neopodstatněně překlopí v thriller zcela jiného ražení. A to že zmíněné pasáže jsou perfektně natočeny, na tom nic nemění.(23.2.2019)

Filmové zpracování Rodrigo Sorogoyena o piltické korupci sledujeme přes osobu Manuela, který se v ní koupe až to pěkný není, ale ouha, koelgové kteří se od něj distancují to nedělají snad kvůlu slušnosti nebo morálce, ale jen čistě z osobních důvodů, aby se nevykoupali s ním a právě Manuel není uplný fanoušek toho, že by se v obvinění z korupce měl koupat sám, takže hajdy proti kolegům a už se valí litry špíny, hnusnýho chování, pokryteckého mediálního řečnění pro veřejnost, btw minimálně půlku filmu jsem měl v hlavě všechny ty naše politický svině, naprosto dokonalea přesně vykresleno. Závěrečný slovní fight mezi novinářkou a Manuelem je absolutní perlou filmu, škoda jen že před touto scénu byla jiná , která jako kdyby přišla z úplně jiného filmu a i když byla mistrovsky natočena (bouračka) vůbec do děje a stylu vyprávění nezapadla.(22.2.2019)

Drama o kauze rozsáhlé korupce ve vysokých politických kruzích Španělska po celou dobu vyprávěné z pohledu hlavního hrdiny, který se snaží udělat vše pro svojí záchranu, zatímco většina ostatních se od něj distancuje. O thriller se však rozhodně nejedná, tohoto žánru se film je lehce dotkne v závěrené čtvrtině.(18.2.2019)