Reklama

Reklama

Mavka: Strážkyně lesa

  • Ukrajina Mavka. Lisova pisňa (více)
Trailer 11

Obsahy(1)

Hluboké lesy skrývají od nepaměti nespočet tajemství a nevyzpytatelných záhad. Jsou domovem podivuhodných mýtických tvorů, kteří žijí mezi prastarými stromy a věrně střeží svou posvátnou lesní říši. A právě víla Mavka je nově zvoleným strážcem a duší lesa. Jejím hlavním posláním je chránit proti jakémukoli zlu i před světem lidí posvátné Srdce lesa, zdroj samotného života. Mnoho obyvatel lesa má ale pochybnosti, zda milá a jemná víla Mavka zvládne své nové povinnosti. Ve vesnici nedaleko lesa žije Lucas, vesnický kluk, který nade vše miluje hudbu a především hru na flétnu. Sní o tom, že celý svůj život zasvětí této vášni. A právě jeho hudba vyvolá něco opravdu pozoruhodného, Mavka uslyší jeho okouzlující píseň a její srdce se naplní dosud neznámým citem.
Láska mezi člověkem a lesní vílou už od začátku ale čelí mnoha potížím. Do cesty jim navíc vstoupí další a větší překážky, do vesnice přijíždí bezcitná a lakotná Kylina, která tvrdí, že je dědičkou staré pily na kraji lesa a slibuje všem lidem, že s jejich podporou vyrve ze země veškeré bohatství a přinese všem (a hlavně sobě) průmyslový pokrok, který poznala v cizině. To vše ji ale slouží jen jako lest k zakrytí jejího skutečného cíle. Tím je totiž ovládnutí Srdce lesa, pomocí něhož by získala věčné mládí a krásu. Klíčem k němu je právě víla Mavka, která je v této chvíli kvůli lásce k Lukasovi velmi zranitelná. Dokáže Mavka zachránit les před prohnanou Kylinou? Dokáže hudba činit zázraky? Podaří se nakonec spojit magický svět lesa se světem lidí? (Cinemart)

(více)

Videa (2)

Trailer 11

Recenze (56)

PTuranyi 

všechny recenze uživatele

Na tomto filme vidieť, že ani ukrajinská animovaná kinematografia nespí ako Šípková Ruženka a dokáže vytvoriť technicky takmer dokonalý animák. Príbeh vzťahu ľudí a prírody je zobrazený ako zápas rozprávkových bytostí chrániacich les proti ľudskej chamtivosti, stelesnenej Kylinou, ktorá sa snaží získať zdroj života len pre seba. Motív stromu ako centra života ako aj stroj, ktorým Kylina ničí les, veľmi pripomína Avatara. Postavy sú živé a tvorcovia sa neboja vtipkovať a spestrovať dej gagmi. Možno je to vďaka dabingu ale nachádzal som tu množstvo paralel s americkými animákmi. Napríklad s Ľadovým kráľovstvom, pretože Mavkin spoločník Tíško svojím správaním a hlasom veľmi pripomína Olafa, alebo Na vlásku kde si Gothel zabezpečuje večnú mladosť kúzelnými vlasmi. Animátori tiež kombinujú rôzne výtvarné techniky podobne ako Kung fu panda či Ako vycvičiť draka. Kým úvod je 2D samotný príbeh je 3D a záverečné titulky opäť 2D ale s odlišným štýlom. Film tiež akcentuje ľudové výtvarné prvky. Samotný príbeh však pôsobí nevyrovnaným dojmom. Kým niektoré scény kypia dejom, iné akoby tápali. 70% ()

vydumnica 

všechny recenze uživatele

Mavka je veľmi pekný rozprávkový príbeh o láske krásnej lesnej víly Mavky a dedinského chlapca. Mne sa to veľmi páčilo, mám rada rozprávky a keď dokážu byť aj romantické, o to to je lepšie. Po vizuálnej stránke to je tiež zážitok. Hlavne prostredie lesa je krásne animované, všetky tie farby, premena zimy na jar, lesné zvieratká, ale aj dizajn hlavnej hrdinky s modrými či zelenými vlasmi. Platí tu vlastne pravidlo, dobré postavy sú tu aj pekné, zlé postavy sú hmh no nie veľmi pekné. Dá sa povedať, že Mavka je taká tradičná rozprávka o súboji dobra a zla. Páči sa mi zobrazenie ľudového prostredia, ako tu "oživili" skanzen🙂 a nechýbajú ani iné prvky, typické pre ukrajinské prostredie ako napríklad ľudové piesne a tance. A teraz uvediem dôvod, prečo som nedala plný počet. Do tradičnej ľudovej rozprávky vložili moderné prvky, ktoré tu pôsobia rušivo a nasilu, ale hlavne vôbec nevystihujú danú dobu a prostredie. Nebudem to tu celé rozoberať, poviem len, že mám na mysli jedného z vedľajších postáv, teda sluhu, ktorý mal túžbu stať sa módnym navrhárom a už podľa dizajnu bolo jasné, že aha politická korektnosť. V Mavke ale naozaj nie! Mavka môže byť vlastne ponímaná aj ako taká metafora a také vysoké hodnotenie dávam aj preto, lebo ju považujem za rozprávku so spoločensko-politickým presahom, boj medzi lesnými tvormi a ľudskými tvormi poukazuje na nezmyselnosť vojny ako takej. 80%. ()

Reklama

iXtr3m3 

všechny recenze uživatele

Toto že robila Ukrajina? Toto sa bez váhania dorovnáva po technickej stránke na hviezdny Hollywood a ostatná európska produkcia môže horko zaplakať, kam to Ukrajinci dotiahli. Pekný príbeh, pekné "iné" prostredie aj zvyky, krásna animácia, Kličkovci ako vyšití, dcérke sa to páčilo a ja som s tým nemal žiadny problém. Jasné, nie je to Pixar, DreamWorks a podobne, ale Ukrajina? Toto by som teda nečakal. Veľké uznanie z mojej strany. ()

Pepe_cz123 

všechny recenze uživatele

Musím říct že jsem překvapen. Mavka: Strážkyně lesa ( v Angličtině Mavka And the forest song) je hodně příjemný animák který zabaví především děti, a v případě že by se starší a rodiče nudili, tak si najdou taky to svoje a to ve stylu animace, která je barevná, nápaditá avšak nepřináší nic nového. Ano, Pixaru se toto těžko může rovnat, ale nemá k tomu daleko. Film si přebírá od každé pohádky něco. Ve stylu si něco přebírá například od Moany, a skrz postavy si zase něco málo přebírá od Dianeyovky Frozen, kde mi postavy se kterými Mavka žije v lese, připomněly trolly. Co se týče děje tak ten je přímočarý a starší tedy moc neuchvátí. Naopak děti uchvátí dost. Postavy jsou až na jednu nebo dvě vyjímky vcelku dost sympatické, a mluvím tady obzvlášť o hlavní protagonistce Mavce, která opravdu tahá celý ten film nahoru, včetně již zmíněné animace a vizuálu. Ale jak jsem řekl, jsou tu i nevyužité postavy, a to třeba taková madam jejíž jméno jsem zapomněl😅, a ta mi tedy fakt jako nesedla. Samozřejmě máme tady i kluka Lucase který se snaží zachránit svého umírajícího strýčka, a taky to je kamarád Mavky, do které se zamiluje. Pak tady máme třeba i dalšího kamaráda od Mavky a to Hushe který se naučil lítat. Takže všechny postavy až na madam tak byly dost fajn. A to samé platí pro celý animák. Film jsem viděl tedy v Anglické lokalizaci, a až časem bude dostupná i ta Česká, tak si určitě dám tento film podruhé a právě v Češtině. 7 listnatých stromů z 10. Není to ani zdaleka dokonalé, ale určitě to stojí za ten čas, a hodina a půl vám uteče jako voda. ()

Cermicek 

všechny recenze uživatele

Přesně jak několik recenzí tady: příběhově žádná novinka (co taky chcete vymejšlet v lidových pohádkách/legendách), ale ten je podle mě v animácích beztak vedlejší. Co se tady musí ocenit je v první řadě precizní vizuál, kterej, dle mého, nejen může konkurovat americkejm animákům, ale svojí kvalitou je v mnoha případech i předčí!! A to píšu se vší vážností! Už dlouho nebylo mé oko tak pěkně pohlazeno. Navíc jde o strašně laskavej počin = všechny postavičky jsou sympatické (primárně sama Mavka), nic se tu nepřehrává, žádný tajtrdlikování a předhánění se v tom, kdo udělá sebetrhlejší gag, tlačení na genderovou (a jakoukoliv jinou) vyváženost, jak je dneska moderní,...zkrátka poctivý řemeslo, od kterýho by se zase v Hollywoodu mohli učit. Aka UK vs USA 1:0! Thank God!🙏 ()

Galerie (62)

Zajímavosti (1)

  • Mavka je ukrajinská mytologická postava s dlhými vlasmi. Obvykle išlo o duše dievčat, ktoré zomreli neprirodzenou smrťou. Žili v lesoch a milovali kvety, ktoré nosili vo vlasoch. Na jar lákali mladých mužov a snažili sa ich uštekliť na smrť. (vydumnica)

Reklama

Reklama