Mavka: Strážkyně lesa

• Ukrajina Mavka. Lisova pisňa (více)
Trailer 10

Hluboké lesy skrývají od nepaměti nespočet tajemství a nevyzpytatelných záhad. Jsou domovem podivuhodných mýtických tvorů, kteří žijí mezi prastarými stromy a věrně střeží svou posvátnou lesní říši. A právě víla Mavka je nově zvoleným strážcem a duší lesa. Jejím hlavním posláním je chránit proti jakémukoli zlu i před světem lidí posvátné Srdce lesa, zdroj samotného života. Mnoho obyvatel lesa má ale pochybnosti, zda milá a jemná víla Mavka zvládne své nové povinnosti. Ve vesnici nedaleko lesa žije Lucas, vesnický kluk, který nade vše miluje hudbu a především hru na flétnu. Sní o tom, že celý svůj život zasvětí této vášni. A právě jeho hudba vyvolá něco opravdu pozoruhodného, Mavka uslyší jeho okouzlující píseň a její srdce se naplní dosud neznámým citem.
Láska mezi člověkem a lesní vílou už od začátku ale čelí mnoha potížím. Do cesty jim navíc vstoupí další a větší překážky, do vesnice přijíždí bezcitná a lakotná Kylina, která tvrdí, že je dědičkou staré pily na kraji lesa a slibuje všem lidem, že s jejich podporou vyrve ze země veškeré bohatství a přinese všem (a hlavně sobě) průmyslový pokrok, který poznala v cizině. To vše ji ale slouží jen jako lest k zakrytí jejího skutečného cíle. Tím je totiž ovládnutí Srdce lesa, pomocí něhož by získala věčné mládí a krásu. Klíčem k němu je právě víla Mavka, která je v této chvíli kvůli lásce k Lukasovi velmi zranitelná. Dokáže Mavka zachránit les před prohnanou Kylinou? Dokáže hudba činit zázraky? Podaří se nakonec spojit magický svět lesa se světem lidí? (Cinemart)

Trailer 10

iXtr3m3

Toto že robila Ukrajina? Toto sa bez váhania dorovnáva po technickej stránke na hviezdny Hollywood a ostatná európska produkcia môže horko zaplakať, kam to Ukrajinci dotiahli. Pekný príbeh, pekné "iné" prostredie aj zvyky, krásna animácia, Kličkovci ako vyšití, dcérke sa to páčilo a ja som s tým nemal žiadny problém. Jasné, nie je to Pixar, DreamWorks a podobne, ale Ukrajina? Toto by som teda nečakal. Veľké uznanie z mojej strany. ()

zelvopyr

Hezká a přímočará pohádka, takový ukrajinský Erben. Lukas mě iritoval, Mavku bych si dokázal zamilovat, ale nakonec tam bylo sympatických překvapivě dost postav včetně ne-kladných. Infantilní obyvatelé lesa vlastně byli fajn - čekal bych daleko temnější zase ty ne-kladné.  Trochu ale zůstává rozum stát, že šla do distribuce sice kvalitně nadabovaná verze, ale nejen naroubovaná na poangličtěnou mutaci včetně jmen postav, nápisů ve filmu, ale i závěrečných titulků s americkými herci... navíc i na technicky docela špatnou kvalitu obrazu s viditelnými artefakty ve tmavých odstínech apod. - celkový dojem byl, jako bych se díval na upirátěnou kopii z NetFlixu nebo kinorip, to bych čekal z oficiální distribuce o dost více. Kouknu na původní SSSR verzi. / Edit: zkouknuta ta stará, ta je tak jiná, jak jen to je možné. Dětem nepouštět, otevřely by si žíly. ()

blondboss

V jednom momente som si myslel, že asi bláznim, ale od prvých sekúnd filmu som videl, že toto bude trochu iný zážitok, ako som bol normálne zvyknutý u podobných animákov. Dámy a páni, Ukrajinci vypálili rybník najslávnejším filmovým animátorským štúdiám od Pixaru cez Disney až po DreamWorks. Tak nádherné vizualizácie a animačný look som hádam v rozprávke ešte nevidel, a to som to videl na klasickej obrazovke. Keď vám mám odporučiť, bežte na to aj s deckami do kina, musí to byť pecka. Nádherný vizuál, pekný príbeh na motívy starej sovietskej legendy, veľa farieb a milé postavičky. Všetko v sebe funguje v jednom súznení a jedinú hviezdu uberám kvôli tomu, že tu bolo dosť málo humoru a hlášok typických pre tento štýl. Ale inak je to u mňa jednoznačný animovaný príjemný šok roka. 80 % ()

silentname

Ak mám byť celkom úprimný, tak som si "Mavka. The Forest Song" úprimne užil. Viem, že príbehovo je to veľmi staré, a rovnako aj postavy sú všetko čo sme v minulosti videli už obrovské množstvokrát. Dokonca veľmi podobný príbeh má aj tohtoročná "The Little Mermaidod Disney. No popravde mi to vôbec neprekáža. Tento film totiž robí dve veci skvele. Romanca medzi našimi dvomi hrdinami je veľmi uveriteľná a pôsobí skutočne, no rovnako je treba uznať, že animácie sú na tak kvalitnom leveli, že by to museli uznať aj obrovské animované štúdia v USA. Na tento film bola úprimne radosť sa pozerať a svojimi vizuálmi ma skutočne dokázal dostať do deja. V závere dokonca ešte prinesie aj jedno celkom dobré prekvapenie a hoci sa to môže zdať, že na určité veci sa zabudne... nebude tomu tak. No je treba priznať, že skrz všetky pozitíva sú tie klišé a hlavná myšlienka a rovnako aj postavy obohrané a tento film nemá žiadny nový element, ktorý by z toho nejakým spôsobom vybočil, narozdiel od "Princess Mononoke". Takže berte to tak. Príjemný film, ktorý však nič nové neprináša. Ale bavilo ma to sledovať. Hodnotenie: B ()

oveckaoa

Zhruba takhle k nějakému strážci lesa a života došel chlápek , že mu umírá dcera a chce pomoct ten strážce lesa mu pomohl a dal mu nějaký zdroj života , ale ten člověk tam pak došel z armádou a chtěl ten zdroj života získat vypukla bitva a všichni ti lidé zemřely. Pak se posunujeme do současnosti a dcera toho chlápka z úvodu chce získat taky ten zdroj tak najme  hudebníka , který potřebuje peníze pro lék pro otce , aby ho našel ten tam dojde a zamiluje se do Mavky (lesní víla zhruba) ona se zamiluje do něho akorát ty dvě říše se nemají rádi. Rád bych dal více jak tři hvězdy , ale nemám za co jelikož zde nevidím nic co bych ocenil na tu 4 hvězdu. První píseň je divná textově druhá je ukrajinská a není přeložena tak, že tomu hovno rozumím třetí je dobrá, ale utnutá rychle a hlavní motiv je pěkný  . 60 procent ()

• Mavka je ukrajinská mytologická postava s dlhými vlasmi. Obvykle išlo o duše dievčat, ktoré zomreli neprirodzenou smrťou. Žili v lesoch a milovali kvety, ktoré nosili vo vlasoch. Na jar lákali mladých mužov a snažili sa ich uštekliť na smrť. (vydumnica)