Okupace 1968

(festivalový název)

Dokumentární

Slovensko / Česko / Bulharsko / Maďarsko / Polsko, 2018, 130 (5x26) min

• Autogram

Musím sa aj ja pridať k názoru, že je to pomerne zbytočný projekt. Radoví vojaci museli len počúvať rozkazy a nemohli rozmýšľať, čo robiť, a už vôbec nemohli rozumieť a hodnotiť to, čo sa dialo. Dnes už to hodnotia, ospravedlnia sa, vypijú si pohárik (za krátky film ich stihnú asi desať) a to je za pol hodiny asi všetko. –––– Наливать!(30.8.2018)

Zaujímavé postrehy z rôznych strán, členov vojsk Varšavskej zmluvy. Istým spôsobom som si z tohoto dokumentu ale nič významné neodniesla. Režiséri ukazujú, ako si ktorí členovia vojsk pamätajú udalosti z roku 68, ako sa k nim stavajú a ako ich vtedy vnímali. Je tam tiež vidieť veľa malých osudov a súkromných príbehov týchto ľudí, ktoré sú odľahčované občasnými vtipnými momentmi. Keďže je táto historická udalosť jednou z mojich srdcových záležitostí, čakala som od dokumentu asi niečo viac, niečo viac emotívne, viac intenzívne.(3.7.2018)

• slunicko2

Zbytečný film nepřináší nic nového a to staré předvádí nezajímavě. 1) Zásadní vadou jinak pěkného nápadu je načasování. Už je pozdě. Film měl vzniknout hned, jak to bylo možné, tedy začátkem 90. let. Dnes už sledujeme jen pár starých (nic ve zlém) dědků se selektivní pamětí a s minimální (sovětský díl) nebo žádnou (bulharský díl) schopností sebereflexe._____ 2) Zúčastnění očividně nemají, co říci a tak se procházejí, napodobují tehdejší činnost (jedí, hrají karty) a pomalá kamera je při tom unaveně sleduje._____ 3) Deset minut pro jednu armádu mi by mi za těchto okolností připadlo více než dostačujících tím spíš, že většina "objevných postřehů" se opakuje a tak sledujeme víceméně stále totéž._____ 4) Nechápu, proč film, který je v titulcích pojmenován Okupace očima okupantů a (jak je i zde na databázi uvedeno) jehož slovenský název je Okupácia 1968 nebo Okupácia, anglický název Occupation 1968 či maďarský Megszállás 1968, je tu registrován pod neexistujícím názvem Okupace 1968.(30.8.2018)

Polsky a Bulharsky segment boli super. Zvysok natahova nuda s dobrymi temami a aj nepriek prepalenym dlzkam nevyuzitym potencialom. Skoda. A ohromne mi chybal nas pohlad. 5/10(11.9.2018)

• honzaaaa

Čeho je moc, toho je příliš. Už tý Kalouskovský propagandy bylo dost. Já rok 1968 zažil a to, co se o tom nyní všude píše, mluví a koncerty na Václaváku je už přehnaný. S roky 1938, 1939 - 1945 je to jen takový odvárek. Ale když je nyní v módě protiruská propaganda... Jestli se také bude takhle psát o září 1938 a pak o březnu 1939. To už asi ne. To už se asi někomu nehodí a za pár let to bude dokonce možná i zakázaný. To nás jen okupovala Německá armáda, SS, Gestapo a zavraždili u nás přes půl milionu obyvatel vč dětí a žen. A nyní je to náš přítel nejvěrnější. Vida, jak se ty názory mění.. Co by na to asi říkali naši rodiče a prarodiče.(23.8.2018)