poster

Kolem Mileny Jesenské (TV film)

Dokumentární / Drama / Historický / Životopisný

Česko, 2018, 52 min

Střih:

Ilona Malá
(další profese)
 • troufalka
  ****

  Zajímavě zpracovaný dokument o zajímavé ženě.(23.5.2018)

 • JitkaCardova
  *

  Čekala jsem hraný dokument, a ono to bylo němými unylými obrazy podkreslené, nemístně a nepochopitelně uštěpačné a zahořklé, nebo zas hloupě melodramatické a každopádně mongoloidně deklamované, přemrštěně a nelogicky teatrální čtení útržkovitého referátu, z nějž bylo patrné jen tolik, že Milena Jesenská pro ploché, banální a nekoherentní chápání smečky autorek zůstala ve všech ohledech nepolapenou a ve všem je přerůstající záhadou. Než do tak blbého paskvilu zasazená roztroušená fakta či útržky dobových dokumentů, to raději důstojné ticho. *~(27.5.2018)

 • Lukrecie
  *****

  "Všechno na světě lze zničit, rozbít a utýrat, MYŠLENKY ne. Myšlenka velké iluze, že bude jednou svět, v němž lidé nebudou státi jako nepřátelé proti sobě, neboť skutečnost stejného pojmu cti, povinnosti a statečnosti bude větší než skutečnost hranic, nemůže nikdy zahynouti. Stále znovu ji ponesou lidé světem."(23.5.2018)

 • Aky
  ***

  Dokument o všemi režimy pronásledované, takže dnes téměř neznámé ženě, která, kdyby neprožila krátký románek s Franzem Kafkou komentovaný v jeho Dopisech Mileně, zůstala by snad neznámá úplně. Zajímavá postava, zajímavý námět. Co tomuto dokumentu podráží nohy nezvládnuté pokušení autorů prezentovat hlavně sebe.(26.5.2018)

 • Vodnářka
  ***

  Milena! Sebevědomá, charismatická, neoblomná. Její talent věci jasně a reálně pojmenovat jí kdekdo záviděl, její texty mnozí čtou dodnes s nadšením, s její odvahou by málokdo mohl soupeřit. Často nevyrovnaná, chvílemi zhýralá alespoň v mládí okouzlovala slavné intelektuály od Ernsta Pollaka, přes Franze Kafku až po architekta Jaromíra Krejcara. Její redaktorská činnost byla geniální, od módy a vztahů si prosazuje psát o tématech, které byly dříve vyhrazeny pouze mužům - kritizuje polickou situaci, vídeňskou poválečnou společnost i pražské Němce. Píše do Peroutkovy Přítomnosti, Lidových novin, Národních listů, účastní se protinacistického odboje… Ano, to vše se Natálii Císařovské podařilo vystihnout. Dokument však těží mnohem více z kouzla Jesenské, které je tak jednoduché předat dál, než aby sám cokoliv přinesl. Ať už volbou formy, tempa nebo vystavěním dokumentu a chvílemi spíše až nudí. Přestože Vanda Hybnerová v roli ublížené přítelkyně Jesenské Jaroslavy Vondráčkové vyniká, propast mezi geniální Milenou a snímkem plným zdlouhavého vyprávění, vzpomínek stárnoucí dámy a jakési pseudorekonstrukce popisovaných scén bije do očí.(1.6.2018)