The Amputee

Krátkometrážní / Experimentální
USA, 1974, 5 min

Kraťas, nakrútený Davidom Lynchom počas voľných chvíľ pri realizácii MAZACEJ HLAVY. Žena s amputovanou nohou sedí na gauči a píšúc veľmi osobný dopis svojmu známemu nahlas premýšla nad formuláciou viet. V tom k nej podíde doktor a začne sa jej vŕtat v rane po amputácii. Žena si ho nevšíma. Ani len vo chvíli, keď doktor značne znervózni kvôli nezadržiteľne striekajúcej krvi z rany. Čiernobiely film je natočený v jednom statickom zábere, kamera sníma gauč a ženu spredu, doktor je k nám otočený chrbtom. (POMO)

belinko odpad!

Milujem režisérov, ktorý si nájdu svoju vlastnú cestu vo svete filmu, ich filmy sú niečím charakteristické a nemusím vedieť meno režiséra, no i tak ho po pár minútach pozerania sa na jeho dielo uhádnem, lebo tam nájdem niečo, čo je jeho (napr. Tarantino, Tim Burton...)... takže za toto Lyncha obdivujem, že jakmile vidím nejaký čiernobiely film plný niečoho, čo som si myslel že vo filme nikdy nebudem vidieť a pravdepodobne tomu filmu nepochopím, viem kto ho natočil. No ospravedlňujem sa, pán Lynch, ja proste tým vaším nechutným bizardnostiam neviem prísť na chuť. Vybrali ste si vlastnú cestu - za to OK, no nejak sa mi na tej ceste, plnej čiernobielych kreatúr a nechutností s vami nepáči. ()

LordPsycho

Nehodnotím... ale je to zajímavá podívaná. Je to něco jako v dnešní době takové ty veselé a zlepšující náladu filmečnky na netu. Vlastně je to takový předchůdce morbidnosti...ale to asi ne, že jak již víme, každá vteřina Lynchova filmu něco symbolizuje a tohle asi také, napadá mě jen nějaké vnitřní drama v člověku... ()

Macpac odpad!

Na mě to taky zapůsobilo, ale jen tím, že mě to zvedlo žaludek. Lynch Nelynch, tohle je typický příklad, jak nekritičtí dokážou být lidé jen proto, že to natočil respektovaný režisér. Bejt to někdo z Horní Dolní, tak po tom neštěkne ani pes. ()

2sistem

Žádný jiný režisér by to nenatočil tak působivě jako Lynch. Jak dokáže navrtat mozek člověka nenásilným způsobem. ()

Vaudevillain

Nechcel som pôvodne písať komentár pretože myslím že posolstvo filmu je veľmi jednoduché a polopaticky podané čo som bral k filmu aj ako miernu výtku ale niektoré komentáre tuná ma opäť presvedčujú o opaku takže skutočne len ku krátkej interpretácii. Film ukazuje negatívny rezervovaný vzťah a odpor spoločnosti zloženej z normálnych zdravých ľudí k ľudom určitým spôsobom handicapovaným alebo postihnutým. Banálny a nepodstatný vnútorný monológ ako aj triviálny spôsob ktorým je film natočený ukazuje že žena s amputovanou nohou normálne pokračuje v žití svojho života a zaoberá sa naďalej banálnymi nedôležitými vecami akými by sa zaoberala priemerná žena (je v tom samozrejme aj troška satiry spoločnosti zaoberajúcej sa klebetami, vzťahmi, kto, s kým, kde, ako a podobne) a nevidí svoju amputáciu ako koniec sveta alebo ako niečo čo by ju automaticky vylučovalo zo spoločnosti bežných ľudí. Naproti tomu Lynch v roztomilom prevleku sestričky je zdesený jej deformáciou a napriek tomu že je úplne pokojná a obyčajná nie je schopný ju kvôli jej vzhľadu schopný akceptovať a brať za normálneho človeka čo vrcholí vo filmovom (pravdepodobne iba surealisticky vysnívanom keďže žena si to nijak nevšíma) zhmotnení jeho strachu v podobe nohy striekajúcej krv na všetky strany a dehumanizovaní a zohavení jej osoby na ktorú sa teraz dívame Lynchovymi očami ktoré sa jej boja a ktorému sa hnusí napriek tomu že ona samú seba stále vidí ako normálnu a obyčajnú a pokračuje nevzrušene vo svojom každodennom živote. ()

burg odpad!

"Mistr" Lynch opět nezklamal. Sračka největšího kalibru. Je opravdu nutné točit ženu bez nohy, jak se jí v pahýlu vrtá jakýsi felčar??? ()

Helllboy

Těžko hodnotit tenhle film. Fanoušek Lynche subjektivně zvedá o dvě hvězdičky, nezainteresovaný čtenář nemůže jít nad dvě hvězdičky. Film je ničem. Asi nejhorší výplod Lynchovi rané tvorby. Kdyby se pod to nepodepsal, tak uvažuji o odpadu. Jenomže je to Lynch. Co když mi pointa filmu unikla a zpracování jsem nepochopil? Sadistická psychologická katarze, jejímž jediným cílem bylo ulevit režisérovi, pardon, doktorovi, ošetřující amputovanou nohu nechutně apatické ženě píšící dopis. A přiznám se, že ačkoliv existují dvě verze filmu, ani jedna z nich mě neoslovila (vlastně jsem mezi nimi nenašel ani moc rozdílů). Škoda. Možná jednou hodnocení změním. ()