The Amputee

Krátkometrážní / Experimentální
USA, 1974, 5 min

Kraťas, nakrútený Davidom Lynchom počas voľných chvíľ pri realizácii MAZACEJ HLAVY. Žena s amputovanou nohou sedí na gauči a píšúc veľmi osobný dopis svojmu známemu nahlas premýšla nad formuláciou viet. V tom k nej podíde doktor a začne sa jej vŕtat v rane po amputácii. Žena si ho nevšíma. Ani len vo chvíli, keď doktor značne znervózni kvôli nezadržiteľne striekajúcej krvi z rany. Čiernobiely film je natočený v jednom statickom zábere, kamera sníma gauč a ženu spredu, doktor je k nám otočený chrbtom. (POMO)

MarekT

Šesti figurkami s Abecedou mě velmi nadchl, zde můj entusiasmus zakopal šest stop pod zem. Je poznat, že se Lynch asi velmi nudil, když vytvořil něco tak... nudného a nikterak šokujícího. Jak správně podotkl Dan9K, tento nápad šel zpracovat mnohem lépe. ()

Aquarius

No, ja teda neviem koľko je na tom pravdy, ale čítal som knihu o Davidovi Lynchovi Temné stránky duše a tam bolo okrem iného spomínané, že Lynchov priateľ a spolupracovník Fred Elmes potreboval otestovať kvalitu filmového materiálu (pravdepodobne pások, boli dve, preto aj filmy sú dva). Lynch ho požiadal, či by nemohol natočiť krátku scénu, ktorú si sám zrežíruje. Elmes súhlasil a toto je výsledok. Uvedomte si, že takéto veci sa robia často a väčšinou sa jedná o zábery krajiny alebo inej nudy a nieje na tom nič zaujímavé. Vtipné je, že keď boli tieto "skúšky" ukázané producentom (alebo kto tie testy potreboval vidieť) AFI, koľuje historka, že niekto po zhliadnutí povedal, že v tom musí mať prsty jedine Lynch. Toto len dokazuje neuveriteľnú Lynchovu flexibílnosť a kreativitu, schopnosť vyrobyť z ničoho niečo a preto som to aj náležite ohodnotil. Mimochodom, film bol nakrútený bez zvukového záznamu a tento bol Lynchom pridaný až pri postsynchrónoch. Herečka hrajúca amputovanú je Catherine E. Coulson, známa aj ako Log Lady z Twin Peaks. ()

Cedr

Vychvalovat test filmového materiálu jen proto, že to "režíroval" Lynch? Dávám hvězdičku jen kvůli tomu, že Lynch tolika lidem "zamotal hlavu" a všichni hledají v tomto netradičním testu něco víc :) ()

Doudis19

Nevím co tímto krajně nechutným snímkem chtěl básník říct. Jak znám Lynche tak asi vše a zároveň nic. Stejně jako celá jeho tvorba i toto u mě zůstává nepochopeno.. ()

Karush

Najjednoduchšie je napísať a opakovať po "skúsenejších", aké je to neskutočne umelecké a pôsobivé, ale človek čo to tvrdí môže zamieriť rovno na psychiatriu, ak takýto typ kinematografie ho osloví a nesmierne naňho zapôsobí...asi málokto prekoná Davida v natočení čo najväčšej somariny, tak mu ostáva len pretekať sa sám so sebou. ()

Elementál

Fíha...řekl bych, že Lynchova krátkometrážní tvorba má značně rozlišné kvality... Six Men Getting Sick mi třeba nedalo vůbec žádný zvláštní pocit....na rozdíl od The Amputee - úžasný, syrový filmeček, jehož atmosféra je velmi velmi podobná Eraserhead (jde poznat, že oba snímky vznikly ve stejnou dobu). Jednoduchá záležitost, umocněná naturalistickým "příběhem" (kontrast mezi téměř intimními myšlenkami ženy a doktorovou prací na amputované noze) a statickou kamerou, která nikdy nezklame .-) btw Uživatel Fanucci: Velmi zajímavý komentář, to mě nenapadlo... ()

gjjm

Ženě amputují nohu a ona přitom píše velmi soukromý dopis. Kontrast je nepochybně zajímavý a má to něco jako děj, ale nemá to žádnou atmosféru ani žádné technické kvality. Nic moc. ()

Javad

Na chvíľu sa mi pri tomto naozaj zazdalo, že sa mi zdvíha žalúdok - asi som si to moc pripustil k telu a začal si to detailnejšie predstavovať, musím však uznať že takto špatne mi pri nijakom filme ešte nebolo a to som už videl všeličo... ()

rowdys

Zoberte si list A4 a preložte ho na polovicu. Na jeho jednu stranu nakreslite obrázok a na druhú stranu dajte niečo nakresliť hocikomu kto je po ruke. Papier rozložte a máte efekt Amputee. Za zmienku stojí, že film je preložený i mimopriestorovo (lepšie slovo mi nenapadlo), lebo Lynch testoval dve rôzne pásky. Zaujímavá sarkastická humoreska a tentoraz skôr experiment s formou než myšlienkou. ()

Endyis

Dobytek: Dej si mokrej hadr na hlavu, napočítej do deseti a laskavě tady fašisticky nediktuj to, kdo jak má co hodnotit. Film je dílo o individualitě a stejně tak je přístup diváků i tvůrců. Pokud to nezvládáš, tak se na to nedívej, napiš maximálně svůj názor, pokud máš tu potřebu a vypadni. Na tvé kázání beztak není nikdo zvědavej. Pokud si děláš názory na lidi podle toho, jaké filmy se dotyčnému líbí a když se nelíbí zrovna tobě začneš jej zavrhovat, si docela povrchní chudák. Měj hezkej den... ()

Jazzzz odpad!

Souhlasím s většinou komentářů, které nesou hodnocení O, 1, a někdy i dvě hvězdy. Nevidím v tom smysl. Snad to v někom vzbudí pár emocí, ale myslím si že na kraťas to je malo zajmavé, málo dějové, malo koukatelné, prostě nenašel sem v tom nic, proč by se mi to mělo líbit. ()

zaseprd

Jedna hvězdička pro Lynchovy koule, které musí být obrovské, když má chlapec odvahu vyrukovat na světlo světa s touto "lahůdkou". ()

Brain-D odpad!

Krátkometrážní filmy asi nejsou lynchova silná stránka. Já se nudil a sadomasochystické to myslím ani nebylo, když tam netelka krev, ale cosi jiného. ()

U.Tarare odpad!

Tak tohle jsem asi nepochopil. Co to sakra je?? Ženská si tam píše nějaký bláboly, přijde doktor, kterej jí amputovanou nohu začne čistit nebo co to s ní vlastně dělá (cosi podivnýho z toho dokonce začne cákat). A co jako... ()