The Amputee

Krátkometrážní / Experimentální
USA, 1974, 5 min

Kraťas, nakrútený Davidom Lynchom počas voľných chvíľ pri realizácii MAZACEJ HLAVY. Žena s amputovanou nohou sedí na gauči a píšúc veľmi osobný dopis svojmu známemu nahlas premýšla nad formuláciou viet. V tom k nej podíde doktor a začne sa jej vŕtat v rane po amputácii. Žena si ho nevšíma. Ani len vo chvíli, keď doktor značne znervózni kvôli nezadržiteľne striekajúcej krvi z rany. Čiernobiely film je natočený v jednom statickom zábere, kamera sníma gauč a ženu spredu, doktor je k nám otočený chrbtom. (POMO)

Jansen

Uznávám, že tento Lynchův kraťas je už hodně na hraně, a proto se ani nedivím zdejším rozporuplným hodnocením. To co si tu totiž David dovolil, vyžadovalo už opravdu hodně drzosti a odvahy. Natočit 5ti minutový záběr, který sleduje ošetření pahýlů amputovaných dolních končetin mladé ženy, a ještě k tomu to vydávat to za regulérní krátký film zní opravdu šíleně. Dotyčná žena si během zákroku píše deník odkrývající její milostné problémy a vztahy a tváří se naprosto nezúčastněně. Ale je to právě kontrastní spojení šokujícího obrazu a zdánlivě samoúčelného a jednoduchého příběhu připomínajícího červenou knihovnu, co z tohoto záběru dělá film. Vůbec kontrast je tu použit ve více vrstvách a vytváří tak něco opravdu zvláštního. Amputee je film, který se snadno zavrhne, ale jen hodně obtížně pochopí. Docela by mě zajímalo, kdo se mezi cvakáním nemocničních nůžek soustředil na to, jak to bylo s Helen a Jimem. ()

ScarPoul

Absolútne zvrátený pokus o film. Z Lynchovej rannej tvorby rozhodne najslabší z celkom jednoduchého dôvodu a to, že slova prednášané hlavnou hrdinkou sú asbolútne nevskusné žvásty postrádajúce zmysel. To ostatné, je vysoko znepokojujúci obraz, ktorý mieša dve protichodné veci - písanie listu z operáciu amputovanej nohy. ()

murakamigirl

Bola som v tom, že chápem čierny humor a tak..., a ostávam v tom i po tomto Lynchovi...:) Tento raz to celkom určite nie je spôsobené mnou, je to jednoducho príšerné a nechutné! Lyncha uznávam, ale pripadá mi, že toto vytvoril s amputovanou hlavou. ()

Ozo odpad!

Uff, tak tohle mi ani trochu nesedlo. Neříkám, že mne nebaví gore a hektolitry stříkající krve, ale co má být tohle? Ne, prostě nemůžu hodnotit jinak. K vidění zde. ()

havLord

První Lynchův kraťas, ve kterém jsem zaznamenal alespoň stopové množství jakési hlubší myšlenky... jen nevím, jestli to bylo pouze Lynchovou zásluhou, nebo tím, že jsem se opravdu snažil v tom něco více spatřit. ()

E..

Zase jsem úplně na vážkách..těžké tohle hodnotit.. Když na to koukám, tak si říkám..co je tohle za snímek?..proč to někdo natáčí?..nic extra..nic co by člověk neviděl v celovečerním filmu..jasnej odpad? Ale pak si uvědomim, jak to na mě působí..sice je to snímek, kde se nic neděje a je to vlastně úplně o "ničem"...mám z toho husí kůži a pomalu nejsem schopná vnímat, co ta ženská povídá, jak jsem ve stresu..Tenhle snímek je spíš o tom, jak to na vás působí a ne jak to vypadá.. "Film" úplně pro mě, jelikož z amputací nohou mám vážně OBR strach!!!!!:( ()

kaylin

Nejde říct, že by tenhle snímek byl naprosto o ničem. Opět vyvolává určité pocity, navíc je zde skvělé propojení drsné reality s hodně černým humorem, ale bohužel je to pro mě jen další dílko, kde Lynch zkoušel, co všechno je možné natočit. Ten kontrast s tím, co žena čte, a s tím, co jí lékařský asistent dělá, je skvělý, ale abych si z toho sednul na zadek... ()

Spike17

The Amputee je o ženě bez končetin, píšící osobní dopis (divákovi je zprostředkován myšlenkami ženy, její ústa se nehýbou) a doktorovi, který se ji nešetrně vrtá v noze po amputaci. Čtyř minutový statický záběr je zkouškou divákovo vůle vydržet velmi nepříjemný střet s nechutně vyobrazenou otevřenou ránou. Tímto snímkem si Lynch krátí volný čas při problémové realizaci Eraserhead. Minimálně tak působí a nějakého hodnotnějšího a detailnějšího rozboru si podle mého názoru nezaslouží. VÍCE ZDE (FILMOGRAFIE DAVIDA LYNCHE - RANÉ KRÁTKOMETRÁŽNÍ SNÍMKY) ()

Skip

Vyloženě blbost. Kdyby to bylo na FAMU festu podepsané Jožka Vložka, tak to zapadne jak Němec do krytu a už o tom nikdy nikdo neuslyší. Mám Lynche moc rád, ale nebudu vzdychat nad vším, co natočil, jen proto, že to natočil. Jednu hvězdičku dávám jen proto, že vyloženě odpadní to určitě není, ale na víc to rozhodně nemá. ()

Fanucci

Bolest těla může být procházkou růžovým sadem oproti bolesti duše. Takhle nějak jsem to pochopil...Zajímavý filmík a mimořádně nepříjemný na sledování. Ta krev na konci...ble:-) ()

MartinNDL

Lynchovská esej na téma "Co je pro mě film". Osobní výpověď o vztahu vnitřní - uměleckej, kreativní svět a vnější - fyzickej, povrchní svět. I když to z ní stříká jako z Roberta Rosenberga. ()

SallyZen odpad!

Je mi úplně jasný, že kdyby to nenatočil Lynch, ale nějaký méně známější režisér, tak tu bude odpadů požehnaně. Ale jelikož je to "úžasně propracovaná" Lynchovka tak to musí být aspon nadprůměr, což tady je. Piss on you. 10% ()

honajz2

Lynchovy filmy mám fakt rád, ale i on občas udělá krok vedle. Tohle prostě vzniklo z nudy, jinak to nevidím, navíc těch 5 minut je zcela bez nějaké atmosféry a strašně nudí. Ve srovnání s o osm let starším Six Figures Getting Sick to vypadá, jako kdyby to točil nějaký Lynchův student. V tom případě bych i změnil hodnocení. Ale brát to jako film od Lynche. Sorry, ale tohle zabití nudy při vytváření Eraserhead ani na ty 2* bohužel nevidím. Naštěstí je to jen jeden ze strašně mála případů, kdy mě Lynch něčím zklamal. ()

Abes odpad!

Má se za to, že tento výtvor byl pouze jakýmsi testem tehdy použité techniky. Lynch se v podstatě snažil rozepsat propisku ale místo klikiháků něco napsal. ()