The Amputee

Krátkometrážní / Experimentální
USA, 1974, 5 min

Kraťas, nakrútený Davidom Lynchom počas voľných chvíľ pri realizácii MAZACEJ HLAVY. Žena s amputovanou nohou sedí na gauči a píšúc veľmi osobný dopis svojmu známemu nahlas premýšla nad formuláciou viet. V tom k nej podíde doktor a začne sa jej vŕtat v rane po amputácii. Žena si ho nevšíma. Ani len vo chvíli, keď doktor značne znervózni kvôli nezadržiteľne striekajúcej krvi z rany. Čiernobiely film je natočený v jednom statickom zábere, kamera sníma gauč a ženu spredu, doktor je k nám otočený chrbtom. (POMO)

Sosak

Tak krátký, tak černobílý a tak tichý minifilm a přitom má stejně myšlenku. Ta je u filmů jakožto umění nejdůležitější a milionové trháky, kde se tvůrci vycákávají pomocí tuny vizuálních efektů ji v drtivé vetšině nemají. Lynch má svůj styl nejenom režijní, ale i námětový. Za tu myšlenku 4 hvězdice, jinak jde v podstatě o studentský film. ()

Tomcat.C

Harry, "pisatelka dopisu", Joana, Jim, "adresát dopisu" a Helena byli na chatě u pláže. Před společným odchodem na pláž Harry zapl v chatě všechny hořáky na topení. Z pláže se večer Harry vracel s "pisatelkou dopisu", které se ze slunce udělalo špatně. Harry jí po cestě koupil cigarety. Potkali Jima s Joanou. Harry se naštval, že vidí společně Jima s Joanou, protože Joana byla jeho holka, a tak řekl Joane, že "pisatelka dopisu" flirtovala s Jimem, což nebyla pravda. Řekl to proto, aby si náhodou Joana nezačala něco s Jimem. Joana tuto informaci předala na chatě "adresátovi dopisu", který se naštval a řekl Heleně, že "pisatelka dopisu", se kterou chodil, flirtovala s jejím Jimem. Helena se přestala bavit s"pisatelkou dopisu", která jinak byla její nejlepší kamarádkou a pohádala se s Jimem. Potom odešla ven před chatu. "Adresát dopisu" se pohádal s "pisatelkou dopisu" a také později odešel ven z chaty. Ve tři ráno dorazil na chatu Paul, který venku zahlédl společně "adresáta dopisu" a Helenu. Hořáky nad ránem zhasly a ráno až si "pisatelka dopisu" zapálila cigaretu, došlo k výbuchu. V důsledku toho přišla o nohy. ()

Varney

Jednoduché, ba priam primitívne, ale zanechávajúce tak desivý pocit, že vami prenikne až do kosti a ešte hodnú chvíľu bude mútiť vaše myšlienky. ()

WScully

Opět velice zvláštní. Mistr Lynch prostě umí vyprávět příběh, ve kterém ale divák neví hlavu a patu. Zůstanou jen otázky... Je na ně možné odpovědět? ()

snakepit

Rozplývať sa nad takýmto kúskom, ktorý nedáva žiaden zmysel len preto, že je to má na svedomí Lynch? Nie, ďakujem!!! ()

Forsetino odpad!

Jméno režiséra požitek z filmu nezaručuje. Tohle je přesně ten případ. Zbytečné, k ničemu... Zřejmě natočeno z nudy anebo z fetu či chlastu a možná z kombinace všeho a něčeho navíc. ()

korect

Zajímavý kraťas pohybující se na hraně šílenosti a beznaděje, asi jsem pochopil, co tím chtěl básník říci ()

iz67

Lynch ve sve minipovidce amputoval od obrazove sceny (respektive jeji cast) zvuk, a nechal obe slozky fungovat nezavisle. Vznika uzasny utvar, kde na nekolika minutach zazivate velice intenzivni pocity soucitu, nevolnosti, uzasu a veseli. Naprosta spicka! ()

Huncút odpad!

Nič proti pánovi Lynchovi, ale toto bolo naozaj nechutné. Dokázal z dvoch amputovaných nôh vyťažiť maximum (nemyslím len krvi) a dávam odpad! ako uznanie. Po skončení ostal len čudný pocit a 60 MB volného miesta na disku. ()

Eddie003

Originální, surrealistické a daleko lepší než přeceňované řezání oka v Andaluském psovi. Mě se to zkrátka líbilo. ()

PROTIVETRU odpad!

..niežeby Lynch nebol zaujímavý režisér, ale rozplývať sa nad týmito jeho krátkometrážnymi kravinami mi príde scestné..keby som to natočil ja alebo hocikto iný (lebo myslím, že tu nie je o čom..) určite by si to vyslúžilo menej hviezdičiek.. ()

Simo16

hmm..ja neviem.mne to pride ako keby sa chcel vysmievat ludom z amputovanou nohou,pre mna ziadna nocna mora ani nic podobneho..na toto urcite rychlo zabudnem. ()

NeMiQ

Zvláštne, mrazivé, nechutné a opäť mrazivé. Keby tento test objektívov, či čo to malo byť neuzrel svetlo sveta, nič by sa nestalo. ()

Sintiroma

Tak tohle si s mými emocemi pohrálo.Konečně krátkometráž od Lyncha na kterou se dá dívat,nebo vlastně nedá dívat???Mé 1.sympatie s Lynchem ()