Reklama

Reklama

Svědkové Putinovi

  • Lotyšsko Svideteli Putina (více)
Trailer

Píše se rok 1999. Dosavadní ruský prezident Boris Jelcin půl roku před vypršením svého funkčního období zcela nečekaně abdikuje a řízením státu pověřuje premiéra Vladimíra Putina. Tímto osudovým okamžikem začíná nový dokument renomovaného režiséra Vitalije Manského, který se jako dvorní prezidentský kameraman dostal do nitra kremelské politiky a přináší tak nečekané svědectví o začátku putinovské éry. A o tom, kdo všechno jsou vlastně “Svědkové Putinovi". (Aerofilms)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (57)

Vančura 

všechny recenze uživatele

O dokumentu vím od doby, co běžel v kinech, ale dostal jsem chuť ho vidět až s odstupem kvůli tomu, co se už nějakou dobu děje na Ukrajině - snad abych lépe Putinovi porozuměl. Žel, nemám pocit, že by mi to film nějak vyjasnil, a Putin je pro mě i nadále veskrze záhadou. Fakta, která jsou zde prezentovaná, na mě působila dojmem, že tomu věřit můžu, ale taky nemusím, a můj hlavní dojem z celého filmu se nakonec omezil na to, že mi to přišlo dost nezáživné, a tato nuda u mě asi nakonec převážila vše ostatní. Podobně laděný Matrix AB mě kdysi zasáhnul nesrovnatelně víc. ()

Rimsy 

všechny recenze uživatele

Vtírají se otázky, proč Manskij čekal skoro dvacet let s uveřejněním takového materiálu? Podle svých slov předpokládal, že nemoc se časem vyléčí sama, ovšem když se tak nestalo, rozhodl se jednat. Pro nás se každopádně jedná o vhodné načasování, neboť některé paralely s praktikami našeho současného prezidenta jsou do očí bijící. Našince, který se detailně neorientuje v politice Matičky Rusi potěší i Manského komentář, který leccos objasňuje. Na druhou stranu se jedná o dokument, který od začátku své protiputinovské ladění neskrývá, a tak se o nikterak šokující příspěvek k tématu nejedná - přesvědčení na obou stranách spektra se nezmění. Za vidění to však rozhodně stojí. ()

Reklama

liborek_ 

všechny recenze uživatele

Vlastně nic pozoruhodného. Ano, je zde řada dříve nepublikovaných záběrů na politické zákulisí a Jelcinovu rodinu v čase Putinovy kremlingurace, avšak žádné "nečekané svědectví", žádné překvapivé odhalení či nový úhel pohledu. Manskij rekapituluje dávno známá fakta a souvislosti, přičemž stopáž poloamatérských záběrů bez přidané hodnoty často natahuje nad únosnou mez. Ve výsledku nejzajímavějším momentem celého filmu tak může být pouhé uvědomění si, že to je už bezmála 19 let... 19! ()

LiVentura 

všechny recenze uživatele

Zrůdná cesta moci v rukou jednotlivce nad velikým národem, chápu, že v Rusku to asi jinak ani nejde vzhledem k povaze tohoto obyvatelstva, ale.. Každý by se měl podívat, jak Putin na začátku smýšlel o demokracii a jeho bystré úsudky postupně utlumila chuť po větší a větší moci, která zcela pohltila jeho povahu a jeho Já.! Už to není chytrý mladý úředník státu, ale je státem samým, to je přesně to, co v tomto dokumentu odsuzoval a nač Jelcin narážel, když jej určil jako svého nástupce. Fuj, toto citoslovce plně vystihuje tohoto "člověka". ()

Vodnářka 

všechny recenze uživatele

Poslední den roku 1999, Rusové slaví podobně důležitý svátek, jako jsou naše Vánoce, končí letopočty začínající jedničkou, všude je plno nadšení. Ideální příležitost provést tvrdé změny na úrovni, která se dotkne každého obyvatele. Boris Jelcin skládá svou funkci a v rámci pečlivě promyšlené strategie dává Vladimíru Putinovi celé tři měsíce ve funkci "zastupujícího prezidenta" na to, aby se připravil na březnové volby, které Putin při své, pro Česko dnes velmi známé, "nekampani" vyhrává. Režisér Vitalij Manskij podrobně sleduje celý první rok jeho vlády, kdy vše krok po kroku začíná být (slovy Jelcina) narudlé. Situace připomíná Farmu zvířat, změny se dějí postupně a jsou vždy obhajovány blahem společnosti a zlepšením "pro všechny". Vrací se sovětská hymna, Putinovi někdejší příznivci přecházejí do opozice, přičemž těm zásadním se v následujících měsících "náhodou" přihodí nějaká tragédie, média postupem času přestávají hrát jinou než propagandistickou roli. Manskému se díky práci na několika podobných projektech i častému využívání menší skryté kamery daří proniknout do zásadních situací - má v tom taky velkou praxi ze svého předchozího snímku ze Severní Koreje V paprscích slunce. Věřím, že snímek uspěje u (nejen) českých distributorů, ve dnech jmenování vlády s podporou komunistů je zásadní, aby podobné snímky nacházely své diváky a otevíraly diskuze. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (1)

  • Celosvětová premiéra proběhla 30. června 2018 na Karlovarském IFF. (Varan)

Související novinky

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

08.07.2018

53. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival, který byl zahájen vzpomínkovým filmem na Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky (1965), se letos nesl ve znamení velkých…

Reklama

Reklama