Naše doba (festivalový název)

• Mexiko

Mexiko / Francie / Německo / Dánsko / Švédsko, 2018, 173 min

Carlos Reygadas

Carlos Reygadas
  • garmon

Druhá polovina k nepřečkání. Rozmělnění, sebevykradení, ještě možná tak nějaká auto/partnerská arteterapie. Trapná doslovnost "románu po mailech" a la recitovaná Kněžna de Cléves. A k tomu naprostá obrazová bezradnost - pod recitací běží stále tytéž "krásné obrázky", které před chvílí hovořily a teď je vidět, že je to prostě jen dobře prostříhaný časosběr. Kdyby Reygadas strávil tolik času co vysvětlováním aspoň pokusem o obrazové ztvárnění toho, co nechává předříkávat z dopisů.... - začátek přitom vypadá nadějně - všechny ty generační rituály. Téma volného vztahu není také nic malého - stačilo by mi toho ale pět minut a první šňupanec a bylo by jasno. Víc jsem se stejně nedozvěděl. Hovoří se zde o jistém procesu v ženě - Zulawski v Possession tohle téma uchopil dávno předtím a bez kompromisů. Reygadasovo Post tenebras mi přišlo taky o pár tříd výsostnější, neznal jsem pramen - teď ho znám.(6.5.2019)

Nový film Carlose Reygadase nepojednává pouze o spirituálním, duchovním formátu a narativním utlumením, jako v předešlých filmech. Není to jestřábí oko, které sleduje chod země, které detailně prozkoumává dotek přírody, zvířat, západu a východu slunce a člověk je až na druhém místě. Reygadas jde do hloubky postav a především manželského vztahu, který se rozpadá a budoucnost připomíná blížící se galaxii Andromeda k naší soustavě a jejího drtivého následku. Nejzásadnější rovinou zde tvoří samotný způsob pohledu kamery, v němž se zračí jak tiché pozorování, tak ponor do subjektivity. Cítíme úzkost z pohledu Juana nesmírně blízko. Začátek pozorování v řece s dětmi je meditativní. Široký formát tvoří dotek absolutna. Každým filmem Carlose Reygadase přichází poselství.(3.3.2019)

• horovska

Co toto mělo být? Celé to začne jako dokument, krásné záběry.... asi po hodině se cosi začne dít, milostný trojůhelník prokládaný obrazovými experimenty a občas podbarvený náhodně a zcela nesmyslně zvolenou hudbou, dlouhými záběry vhodnými k přemýšlení, zda se vám chce nadále něco takového sledovat. A poslední scéna se zápasícími býky nakonec ztrýzněnému divákovi po třech hodinách napoví, jaký závěr si z toho všeho má udělat. Dvě hvězdy za úvod a kameru.(28.6.2019)

Naše doba sice nabízí až odporně dlouhou stopáž, ale řeknu vám, dalo se. První polovina se rozjížděla poměrně pomalu a v náznacích připravovala prostor pro pořádně divné a pořádně zvrhlé rodinné drama. Druhá už mě i přes přirozený odpor k téhle mačistické onanii neuvěřitelně vtáhla. Řeknu vám, že možná ani z Ramba nestříká tolik potlačovaného testosteronu. Závěrečná býčí alegorie vše uvádí na pravou míru a dává zřejmou nápovědu k řešení tohodle neotřelého filmového románu.(1.7.2019)

Pohlcující zážitek, který vám nikdo jiný než Reygadas v současnosti nedopřeje. Excelentní autentické výkony Reygadasovy rodiny a jeho samotného. Filmová transcendence do vztahové krize, která je plná manipulace a zákeřnosti i citlivých a intimních projevů. Neskutečné jsou symbolické výjevy v podobě býků. Člověk se v těchto chvílích pohybuje zcela mimo veškeré běžné vnímání světa, přenesou se na vás všechny pocity ústředních postav a většina z nich rozhodně není příjemná. Geniální kousek současného umění a potvrzení toho, že Reygadas je ve světě filmu naprostým unikátem, skutečným následovníkem největších mistrů filmového plátna.(14.7.2019)

• - Reygadasovi fanoušci jistě poznali nejednu spojitost se zmiňovaným režisérovým dřívějším filmem Tiché světlo (2007), jehož hrdinové, Johan a Esther, se také potýkali s problémem patrnerské nevěry. Nový film se nicméně neodehrává na severu Mexika v komunitě Mennonitů, nýbrž ve státě Tlaxcala, světě rančů a býčích zápasů. [Zdroj: cinepur.cz] (pan Hnědý)

• - Filmy Carlose Reygadase byly tak trochu autobiografické vždycky. „Přesně v takovém traktoru jsem jako kluk jezdil,“ svěřoval se mexický režisér v rozhovoru ke snímku Tiché světlo. Pro svůj nový film se ale oceňovaný tvůrce rozhodl tuto autobiografickou rovinu ještě zdůraznit. Vůbec poprvé Reygadas ve svém vlastním snímku vystupuje také jako herec, dokonce v hlavní roli. Partnerku mu přitom dělá jeho skutečná družka, filmová střihačka Natalia Lopez. [Zdroj: cinepur.cz] (pan Hnědý)