poster

Jižní vítr

 • Srbsko

  Južni vetar

 • anglický

  South Wind

Krimi / Thriller

Srbsko, 2018, 130 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • DonBraso
  ****

  Na slabší čtyři hvězdy.Co mně celou dobu chybělo byla surovost snímku.Maraš prostě ukradne špatný auto,který zrovna patří mafiánovy,který ovládá i zkorumpovaný policajty.Vlastně vše si člověk přečte v obsahu filmu zde nahoře,ale co snímek má je tempo od půlky filmu.Divák těžce chce fandit i někomu,kdo zrovna krade auta,ale jiná kladná postava tu není.Někoho možná potěší postava Srdjan Todoroviče,který hrál u nás tak známém filmu Srbski film,našeho Miloše:)Je to s podivem,ale pro mě to byl kultovní exploit,zde se jelo na tu mojí milovanou notu drog a gangů,jen doopravdy chybělo,aby to mělo větší odpal.Honičky jsou bohužel nevýrazné,jedna přestřelka taky člověka nenadchne,protože není natočena bůhví co,ale pořád to má naštěstí tu balkánskou krev.Příběh některak nevybočuje a nesnaží se nějakým twistem diváka uhranout,což je fajn,ale já bych to uvítal.Další díl už mně přijde zbytečný,protože v tomhle měřítku Maraš vlastně nemá moc co s odplatou,když policajti byly i trochu na jeho straně.Pravda některý postavy jsou absolutně nevysvětlené a to hlavně ta,kdy si tam frajer akorát porcoval nějakýho kance.Postava dvě minuty a víte o ní lautr hovno,přitom je to opět nějaký mafiánský zvíře.Jsou tam chybky,kdy i Maraš z ničehonic v jeden střih je najednou v autě,je najednou na jiném místě,který by v jiným filmu hledal půl hodiny.Trochu berlička,ale chápu,že čas tlačil,protože i něco přes dvě hodinky je dost.Čekal jsem více a dostal jsem solidní nadprůměrnou honičku o jednom Mercedesu.75%(25.1.2020)

 • EvilPhoEniX
  ****

  Solidní gangsterka z Balkánu, která si s Irishmanem utírá zadek. Příběh se zaměřuje na mladíka, který pracuje pro gang zlodějů aut, ale svůj gang i život ohrozí jakmile ukradne černý mercedes na který čekal Bělehradský narkobaron Golub a ten pro nalezení auta jde přes mrtvoly. Drsné a nepříjemné Balkánské prostředí, skvělé tempo, solidní herci, slušná porce násilí, skvělý záporák, korupce a parádní hudba. Velmi dobré. 8/10.(2.2.2020)

 • Sarkastic
  ***

  „Marashi...přichází těžký časy. Nebojuj se mnou. Nejsme jen přátelé. Jsme rodina. A rodina je nejdůležitější věc v životě.“ Jenže někomu to trvá pochopit déle. A protistrana na nic čekat nehodlá…aneb nenažranost se nevyplácí! Režiséra snímku neznám, takže jsem vůbec nevěděl, co čekat. Výsledek je řekněme ucházející. Jižní vítr patří mezi typické zástupce tzv. testosteronových filmů, tedy snímků, které jsou plné rychlých, „nabušených“ aut, „macho frajerů“ a jejich drsných řečí, nekompromisních, slizkých mafiánů, krvavých „nakládaček“/přestřelek a samozřejmě krásných (jak jinak než tupých) žen. To vše v evropském (srbském) hávu se solidním tempem a veskrze přímočarým dějem, který alespoň nenudí. Po celou dobu sledování jsem se však nedokázal zbavit dojmu, že se dívám na poměrně tuctovou kriminálku, jakkoliv efektně natočenou. Podobné je pak i vyznění konce, i když ta cigareta asi chutnala dobře…celkově hodnotím lepším průměrem. „Ty chceš krást auta a bojíš se rychlý jízdy?“ - „Tý se nebojím. Bojím se tebe!“(19.4.2020)

 • Necrotongue
  ****

  Dnes jsem měl opět štěstí na pořádný akční film, a protože ho natočili Srbové, byl jsem o to spokojenější. V Evropě (i v její slovanské části) se stále častěji objevují akční snímky, které hravě strčí do kapsy leckterý transatlantický počin. Musím se ale přidat ke C0r0nerovi- kolem nás se daří a tady se točí odpadní komedie plné product placementu. Film měl strhující tempo, kvalitní příběh a ani jsem nemusel nikomu fandit, ať by člověk plivnul, kam chtěl, vždycky by trefil zmetka. Jasně byly tady nějaké mouchy, ale bavil jsem se výborně. 4*+(25.5.2020)

 • chelseaman22
  ****

  Svěží vítr zavál z Balkánu, aby nabídl pobavení ve formě vyříkávání si účtů ze strany drogových kartelů, což je ultimátní zábava do té míry, jak je to jen možné. Kéž by někoho v českých luzích a hájích napadlo realizovat něco podobného na podobně jednoduchém scénáři, který pro určitou ortu publiku funguje skvěle. 77 %(16.3.2020)

 • - Nebojša Glogovac se bohužel nedožil premiéry. Zemřel na rakovinu několik měsíců po skončení natáčení. (Stoka)

 • - Celosvětová premiéra proběhla 25. srpna 2018 na Filmski susreti Nis v srbském městě Niš. (Varan)