Bez jištění na El Capitan

• Česko Free Solo (více)

Free Solo je směsicí napínavého thrilleru a inspirativního životního příběhu sportovce, který si klade fyzicky i psychicky náročné cíle a snaží se dosáhnout hranice nemožného. V období začátku příprav na obtížný výstup se jeho aura nepřemožitelnosti, kterou si po desetiletí zdařile budoval, nečekaně rozpadá. Vztah s novou přítelkyní znamená též změnu ve vnímání nebezpečí úrazu a nezdarů. Vasarhelyiová a Chin umně a s citem zachycují hluboce lidské okamžiky stejně jako životu nebezpečný výkon, to vše s excelentní, místy až závrať způsobující kamerou. Výsledkem je triumf lidského ducha. (National Geographic)

Brano

Alex Hannold je bezpochyby obrovský borec a za to čo dokázal obrovský klobúk dole. Ale po filmovej stránke to bolo zbytočné natiahnuté a často prevažovali nudné pasáže z osobného života. Tých jeho solo lezeckých výstupov tam bolo minimálne množstvo. Pred pár dňami som si pozrel The Alpinist a tam bolo látka rozhodne vyššie nastavená. Free solo je trošku prázdny dokument, pri ktorom absentuje lepší scenár. Najzaujímavejšia časť filmu je záverečné zdolanie skalnej steni El Capitan. ()

solisoli

Tento dokument v niekoľkých tvaroch nakoniec vyrazil dych. Celé to začalo v typicky americkom progresívnom Talkshow, kde už dej strácal dovednosť. To bol zrejme vydarený zámer, pretože to čo sa udialo od 1,20 hodiny deja, ďalších 10 minút, každou pribúdajúcou sekundou vyrážalo dych. V tých chvíľach som si spomenul na moje výstupy vo Vysokých Tatrách na Rysy, Priečne sedlo, Prielom, Východnú Vysokú atd., ale čo dokázal Alex Honnold sa nedá porovnať s nikým. Právom udelený Oscar 2019 za dokument, ale škoda, že nie aj za mužskú postavu, pretože Alex to zahral na živo, najreálnejšie a najprirodzenejšie, ako to môže byť. ()

t.b.kat

Jimmy Chin je naprosto skvělej režisér dokumentárních filmů o lezení, je škoda, že Alex mu nedal svobodu (což na druhou stranu chápu, pokud člověk riskuje, tak nechce být rozptylován) za kamerou, tak jako dostal v úchvatném dokumentu Meru. Alex dokázal neuvěřitelnou věc, za kterou si šel, i když spoustu lidí kolem něj asi zranil. 3-4* ()

Pecan206

Brutální mazec, finální výstup byl snad i za víc než 5*, takhle napnutí jen tak u nějakého filmu nebudete, fakt zážitek 👍 ()

papuchalk

Když jsem uviděl název Free Solo, zaradoval jsem se, že se jedná o další spin off Star Wars, ale nenechte se napálit. Napínavý to je hodně. I když jsem věděl, že nespadne, stejně mě to drásalo nervy. Na některých místech se není ani čeho pořádně chytit, není cesta zpět, jen vzhůru, a po několikahodinovém lezení musí být strašně vyčerpávající se držet na holé zdi, několik set metrů nad zemí. Ale když si uvědomíte, že ten kluk tam dva roky trénoval na laně, a mohl si ty nejtěžší místa nadrtit nazpaměť tak, že by to vylezl i o půlnoci, tak to celé trochu ztrácí ten fatální význam. Velký mínus toho filmu je Alexova přítelkyně. Klidně ji mohli vynechat a točit jen o lezení, ale od tvůrců je tam viditelný jasný záměr přidat do dokumentu emoce a romantickou rovinu. Bohužel, Ta jeho přítelkyně se k němu, ani do toho filmu moc nehodí. Spíš teda vůbec a docela dost to kazí dojem z filmu. Neubránil jsem se srovnání s filmem Muž na laně 2008, který mě teda rozsekal daleko víc. Už jenom tím, že tam ten týpek si to nemohl nikde cvičit. Měl jeden pokus dostat se nahoru na věže, napnout si lano a udělat možná nejšílenější artistický výkon všech dob, a to po noci, kdy nespal ani minutu. Taky stavba toho dokumentu z roku 2008 byla na daleko lepší úrovni po stránce biografické, vypravěčské i samotným popisem akce. Přesto, Free Solo je poměrně solidní počin, který zaujme i nelezce, což já teda jsem. Jestli se jedná o největší sportovní výkon všech dob, to není podle mě otázka na místě. Jisté je pouze to, že je jediný zdokumentovaný. ()

Blazis34

Bláznivý život a počin hlavního hrdiny. Alex Honnold je určitě skvělý horolezec, originální člověk, ale jeho počínání mi přijde až za hranou hazardování se životem. Dokument ale hodnotím velice dobře, jelikož obsahovuje i některé scény, které tam být nemusely a jsou velice upřímné. Celkově bylo vše hezky interpretováno, čtyři hvězdy - 80%. ()

blondboss

Dokument o človeku, u ktorého zvíťazil duch a odhodlanie pred fyzickým životom. Skutočne inšpirujúci príbeh nie v zmysle, že sa všetci teraz budeme štverať na takéto kopce, ale v zmysle, že ak človek niečo chce a má nejaký cieľ, mal by si za tým ísť. Naozaj musím vyzdvihnúť aj odvahu tvorcov tohto snímku vôbec ísť do toho natočiť takto riskantný výstup a riskovať tak v priamom prenose smrť priateľa. Je to neskutočne emočne vypätý snímok s elektrizujúcim hudobným podkladom a ja jednoducho musím pridať piatu hviezdu, lebo som mal polku filmu otvorené ústa dokorán. 85 % ()

Parisée

Nervydrásající. Úplně jsem cítíl žulu zařezávat se mi do bříšek prstů! Bravurně obrazově zvládnuté a hluboce emotivní. Otázku: "Proč by to kdo dělal?" dokument, tedy vlastně sám Alex, zodpověděl velmi opravdově. Sekvence z jeho rodinného života patří pro mne k těm snad vůbec nejsilnějším. ()

KasaK

Alex "No Big Deal" Honnold v big deal sportovním výkonu. Nejít na tenhle počin do kina na "big screen" by byl big mistake. ()

rigby

Možná je to až moc dlouhé, dost věcí tam nemuselo být a zbytečně vyčnívají. Ale samotné lezení je perfektně nasnímáno a diváku jen trne dech, i když ví, že všechno dobře dopadne. Je to něco šíleného, mít pod sebou kilometr vzduchu a nebýt ani jištěný. Jen je otázka, jak jednou tenhle podivínský sympaťák skončí... ()

fafejt001

NÁÁÁÁŘEZ , SÍLA , PECKA , neskutečné šíílenstvííí . Výborné kamery , záběry a osudový výstup bez lana tak napínavé jako akční superfilm . Alex je budˇ blázen nebo génius . ()

panki9922

Free solo je dych vyrážajúci dokument a tiež dych vyrážajúci životný príbeh. Alex je príkladom človeka, ktorý našiel vášeň vo svojom živote a je ochotný deň čo deň prekonávať svoju komfortnú zónu a čeliť bezprostrednému strachu a obavám - "You face your fear, because your goal demands it". Jeho zmýšľanie a zanietenosť ma prinútili zamyslieť sa nad množstvom vyslovene premrhaných životov ľudí na tejto planéte (aj tým mojím) - "Nothing good happens in a world by being happy and cozy. Nobody achieves anything great because they are happy and cozy." Nie sme aj my často spokojný s tým že "aspoň máme čo jesť, sme zdravý a máme strechu nad hlavou"? Tým samozrejme nemyslím, že máme všetci vyraziť do Californie a začať liezť bez istenia, ale všetci máme vo svojom živote oblasti, v ktorých by sme mohli byť menej cozy. Pre mňa osobne má Free Solo silné posolstvo, veľa zaujímavých myšlienok a strhujúci záver. ()

Gregor_Samsa

Krabe přísnej gáj si to dal rovnou z údolí nahoru bez lana. Jakože Kapitán El, viděl jsem v údolí Josemitském takže vim a znám, klobouček a paleček, tohle je beyond words a extraterrestrial. Borec ve filmu, co taky leze, to tam říká jasně – je to jako jet na olympiádu pro zlatou s tím, že když nevyhrajete, umřete. No. Weirdo je to jasná věc, klučina jeden, holku má krásnou a příjemnou a má ho ráda a fakt ji nezávidím… je to peklo a láska zároveň, pokoušet štěstí, ale člověk to v sobě někde má, posunout ty limity a cítit, že žije, opravdu žije… [90%; 2019-03-27 Home sweet home] ()

Bezejmený

Dechberoucí, strhující a skvěle natočené. Alex je prostě borec, co lezení posunul na úplně jinou úroveň. Oscar zcela zaslouženě. ()

Jake Gyllenhaal a slavná loupež

Jake Gyllenhaal a slavná loupež

08.04.2019

Režiséři oscarového dokumentu Free Solo Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi jednají o natočení adaptace známé švédské knihy The Helicopter Heist. Příběh podle skutečných událostí od spisovatele… (více)

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky