Bez jištění na El Capitan

• Česko Free Solo (více)

Free Solo je směsicí napínavého thrilleru a inspirativního životního příběhu sportovce, který si klade fyzicky i psychicky náročné cíle a snaží se dosáhnout hranice nemožného. V období začátku příprav na obtížný výstup se jeho aura nepřemožitelnosti, kterou si po desetiletí zdařile budoval, nečekaně rozpadá. Vztah s novou přítelkyní znamená též změnu ve vnímání nebezpečí úrazu a nezdarů. Vasarhelyiová a Chin umně a s citem zachycují hluboce lidské okamžiky stejně jako životu nebezpečný výkon, to vše s excelentní, místy až závrať způsobující kamerou. Výsledkem je triumf lidského ducha. (National Geographic)

Brk

Že nemá něco v pořádku s amygdalou je nad slunce jasný, ale nikdy není na škodu mít to lékařsky potvrzený. S holkama to neumí a má v dodávce roštěnku, žere jenom zeleninu a tělo mu funguje jaxfiňa, kontník má vymknutej a sleze kdejakou žulovou stěnu. Palec nahoru a čelenku dolů. ()

Ace.A.T.L.

Tak tohle byl mazec. Já, co nemám rád vejšky, jsem se chvílema až ošíval, jak mi lezl mráz po zádech. Ale dokument parádní. Ukázal úspěchy i neúspěchy, klady i zápory a víc pohledů na život lezců free solo. Obdivuju štáb, že maji nervy na to, znát někoho takovou dobu a riskovat, že ho uvidí zemřít, takže tohle je pocta nejen Alexovi, ale i jim. Paráda. Za mě silný 4* a ROZHODNĚ DOPORUČUJU ()

FOndra

Hodnotit co ten člověk dokáže, dám 5 hvězd... Nadpozemský výkon, vůle a sebekontrola. Ovšem s jeho životními hodnotami nelze sympatizovat 3+... ()

Leuan

Zajímavá sonda do hlavy hlavního hrdiny. Tommy Caldwell jako vedlejší role...měl by dostat metál za pomoc. ()

tomino28

Zdá se mi, že u tohoto dokumentárního díla je poměrně těžké oddělovat náplň od navoněného obalu - rozuměj audiovizuálního zpracování. Kolmé stěny snímané moderními technologiemi vypadají impozantněji než kdy dříve. Samotný Alex je potom blázen, jehož motivy k lezení bez jištění jsem se snažil po celou stopáž pochopit. Ale jelikož se to až do samotného výstupu na stěnu El Capitan nepovedlo ani jeho přátelům a známým, nebude překvapením, že se to nepodařilo ani mně. Ale je dobře, že se tento příběh dostal k široké veřejnosti. ()

Veber

Skvělá kamera, hudba, sportovní výkon a velmi zajímavé rozhovory - tedy i sociální přesah. SPOILER (?) Myslím, že Alexova přítelkyně v závěru plakala z jiného důvodu, než se chtělo plakat jemu. KONEC SPOILERU Nádherné záběry, člověku se z té výšky skoro dělá nevolno. Ta skála je úchvatná i jen v TV, co takhle v kině na velkém plátně nebo v reálu (což se mi zřejmě nikdy nepoštěstí). Chápu nižší hodnocení. Neberu film jako glorifikaci bláznů free lezení. Oni trochu blázni jsou, vždyť dobrovolně hazardují se životem a jsou si vědomi své smrtelnosti možná víc než kdokoliv z nás. Na druhou stranu vědí do čeho jsou, posouvají (své) hranice. A za tím vším stojí tvrdá příprava. Rozhovory s Alexem o smrti, strachu, radosti... to vše je velmi inspirující. A myslím, že tihle lidé asi nechtějí umřít doma v teplé posteli (navzdory možným přáním jejich rodin). Obdivuji schopnost plné koncentrace po dobu několika hodin! Mimochodem, všichni svalovci z posiliven by si asi z Alexe dělali legraci, kdyby ho potkali a přitom by je hravě strčil do kapsy - kdo z vás se vytáhne xkrát za 4 prsty? ()

Tomas_PO

Záver je brutálny, hrôzostrašný a už len kvôli tomu sa film oplatí pozrieť. No zostatok dokumentu dosahuje len slabší priemer...aj keď možno je to aj vecou sympatií k hlavnému protagonistovi. Mne osobne však autentický neprišiel, pretože čo to je už za introverta, ktorý sa v kuse sebaprezentuje na kamere, instagramoch, dokonca odkrýva aj intímne debaty s frajerkou? No na strane druhej celá snaha nie je len o samotnom výstupe, ale aj jeho spostredkovaniu divákom, takže kamery sú nevyhnutnosťou. A keďže je človek defacto každú sekundu v brutálnom ohrození života, zrejme musí mať v živote vyrozprávané aj tie najintímnejšie témy. ()

swenyx

Nechápu že je někdo schopný se udržet na takových malých výčnělcích, naprosto precizní výlez, smekám. Musím ale ztrhnout jeden bod kvůli natahování stopáže nudnými pasážemi. Podobných dokumentů jsem už pár viděl, ale tenhle patří  určitě mezi ty lepší. ()

hony23

Mohl to být strhující dokument o magorovi, který bez jištění leze na ty nejtěžší stěny. Aby ale tvůrci natáhli stopáž na délku celovečerního filmu, tak ty úchvatné záběry z lezení proložili nudným balastem. Nejprotivnější postavou je pak jednoznačně přítelkyně hlavního hrdiny. ()

PTuranyi

Výborný dokument o lezení s úchvatnými zábery prírody. Trpí však neduhom amerických dokumentov, keď okrem samotného lezenia dokumentuje aj celú rodinu okolo hlavného aktéra a jeho vzťahy. Koho zaujíma samotné lezenie stačí pozrieť posledných 20 minút. ()

Lacique

Brilantný týpek, ktorý má dozaista najväčšie gule na planéte :). Absolutne najväčší športový jednorazový výkon, Oscar v dobrých rukách, krásne zábery, z ktorých sa ti točí hlava a bojíš sa že padneš a pritom sedíš s pivkom pred obrazovkou s otvorenými ústami... Palec hore ()

Cerbajz

Jako takhle, v zásadě mě většina věcí, při kterých se rapidně zvyšuje riziko zranění či smrti nepřitahuje a moc nerozumím té pravděpodobně zakořeněné lidské potřebě či touze neustále něco překonávat (myšleno především na ty osobní mantinely, které lidstvo jako takové vlastně nikam moc neposouvají)... Ale asi chápu, že někdo se nejvíc naživu cítí v momentě, kdy je vlastně nejblíž smrti a záměrně tyhle momenty vyhledává. Nicméně jsem byl napnutej jak kšandy místního Pepíka přes jeho břich naplněný po desíti plzeňských kouscích a můžu říct, že se mi nikdy v životě u žádného filmu tolik nepotily ruce! ()

Gemeroid

Ten chlap je totální magor, každý dokument o něm je plný naprosto nepochopitelných okamžiků, vzpomenu si na něj pokaždé, když zjistím že "něco nejde". Obrovský respekt před tímto člověkem. Jsem fakt zvědavý, kam poleze příště. ()

Zdenek.D

Hlavní hrdina to má v hlavě nastaveno jinak. Hodně jinak....upřímně nechápu jeho přítelkyni ale budiž. Snímek je krásně nasnimany a drží si slušně tempo - samotný závěr je strhující a já trnul do konce, přestože jsem věděl jak to dopadne. Nedoporučuji lidem se strachem z výšek! ()

Jake Gyllenhaal a slavná loupež

Jake Gyllenhaal a slavná loupež

08.04.2019

Režiséři oscarového dokumentu Free Solo Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi jednají o natočení adaptace známé švédské knihy The Helicopter Heist. Příběh podle skutečných událostí od spisovatele… (více)

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky