The Wind

• Slovensko Vietor (festivalový název) (více)
Trailer 1

Mladý pár žijúci na samote sa dočká nečakaného prekvapenia. Tým sú noví susedia, ktorí sú taktiež v mladom veku a urobia tak prípravy na prichádzajúcu zimu jednoduchšími. Život ďaleko od väčších miest prezentuje mnoho komplikácií a tie sa stanú ešte nebezpečnejšími, keď sa do nich zapoja nadprirodzené javy. (Marceloo)

Trailer 1

EvilPhoEniX

Na debut sice slusná režie, hezky to vypadá, zahrán je film přesvědčivě, ale tempo filmu je velmi pomalé až nezáživné a hororových prvků je poskrovnu. Spíše je film psychologické depresivní feministické Drama o izolované ženě, která je poháněna démony. Líbila se mi hudba a ve finále se alespoň něco začlo dít, ale spíše jsem se pronudil. 50% ()

Goldbeater

Psychologický horor umně pracující s několika časovými rovinami a odkrývající myšlení hlavní hrdinky, z níž divák celých 85 minut nespustí oči a jejíž mysl je právě klíčem k uchopení celého filmu. Režisérka se nám snaží přiblížit těžký úděl a emocionální vypětí osamělých žen v době osidlování amerického západu, ale dějově The Wind nepřináší nic moc nového a obávám se, že z mé hlavy hodně brzy vyšumí. [Sitges 2018] ()

JASON_X

Tak co myslíte, byli ti démoni opravdu venku v prérii, a nebo jen v hlavě nebohé Lizzy, které parádně šplouchalo na maják? Já mám samozřejmě jasno, i když komunikace s divákem byla ze strany pí rejžové místy poněkud krkolomná, protože jí trochu ujela ruka s flashbacky (ale samozřejmě chápu, že přesně to byl její záměr). A jasno mám i v tom, že tenhle film mi perfektně sednul. Pomalé zádumčivé tempo, zneklidňující atmosféra, klidná pečlivá kamera s dlouhými záběry (estetika nadřazena akčnosti), málo žvanění a o to více působivých obrazů. Nálepky western i horror sedí, ale nečekejte kdovíjakou hrůzárnu, děs je v tomhle filmu jen jemný a většinou nezřetelný, skrytý. O to víc zamrazí několik málo slušných lekaček. Nejhezčí záběr: Stín jezdce na koni (odjíždějící reverend) vrhaný zapadajícím Sluncem, se zvolna sune po zlatavě ozářeném dřevěném domě, zatímco v popředí zadumaně stojí prostě krásná Caitlin Gerard s prostým krásným účesem a v prostých krásných šatech. Maňifik. ()

pepo

Audiovizualne silny, herecky kvalitny atmosfericky horor z divokeho zapadu. Pribehovo je to sice az prilis skupe (a nie som si isty, ci som to uplne pochopil), no na velkom platne to bola radost pozerat. Najma prvu polovicu som v ocakavani, co sa z toho vykluje, vrnel blahom. 7/10 P.S. zalubil som sa do usmevu Caitlin Gerard. Bolo by ju obsadit do nejakej romantickej komedie😁 ()

darkrobyk

Podle žánrové definice to žádný western není, nýbrž jde o mysteriózní drama s prvky hororu. Tedy hlavně jde o poněkud halucinogenní záležitost plnou flashbacků, kdy se nejen hlavní postava - Lizzy, ale i divák začíná pomalu ztrácet. Začátek příběhu je vysvětlen na konci, i když není zcela jasné, do jaké míry je to práce vyšinuté Lizzy (asi zřejmě všechno) a jak se na tom podílí démonická bytost, kterou kromě Lizzy ovšem nikdo neviděl. Přišlo mi to jako obří kopice puzzle, jejichž skládání je složité, protože část dílků chybí. Asi na to musí mít člověk náladu, která mi chyběla. Dobrý vizuál, místy temná atmosféra, solidní hudba, obstojné herecké výkony. Jinak až příliš zamotaná surrealistická fantasmagorie, kdy režisérka rezignovala na jakékoliv mantinely a směřování k divákovi. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 10. září 2018 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (ČSFD)