Neonový býk

• Brazílie Boi neon (více)

Kovboj, honák a řidička náklaďáku s malou dcerkou společně kočují u rodeových závodů a nahrazují si rodinu. V noci však každý z nich utíká ze světa býčích ohrad po svém... Seznamte se s divokým a oslnivým světem vaquejadas! Z části rodeo a z části býčí zápasy, které se na severovýchodě Brazílie těšily masové oblibě, dokud je v roce 2016 nezakázal ústavní soud. Hrdinové filmu kočují společně s představením z místa na místo a snaží se uživit, kde se dá. Galega řídí a opravuje náklaďák, ve kterém ve dne převážejí zvířata a v noci slouží jí a ostatním zaměstnancům jako karavan. Aby zajistila sebe i malou dceru, bere na sebe jednou za čas zvířecí podobu jako exotická tanečnice. Pohledný Iremar se stará o býky určené na zápasy a někdy dává pozor i na Galeginu rozjívenou dceru Cacá. Namísto honáckých povinností by se ale ze všeho nejraději věnoval šicímu stroji a návrhům na pestrobarevné kostýmy. Přisprostlý Zé naopak s životem u rodea spokojený, pokud zrovna nemusí pracovat... Oceňovaný festivalový snímek staví na rozlehlých brazilských scenériích či na kontrastech mezi sluncem zalitým westernovým představením a tajným, neony osvíceným nočním životem skotáků. (Česká televize)

Trailer 1

Marze

Po většinu této koprodukce se popostrkují býci a dělá reklama na rodeo. Připadal jsem si při sledování jako býk, který je vláčen z místa A na místo B. Postavy jsou genderové stereotypy. Na druhou stranu zde jsou expresionistické barvy a grafická smyslnost. a je to sexuálně provokativní. Režisér má nepředsudečnou sympatii pro lidi, kteří žijí na nejzazších okrajích společnosti. ()

Slarque

Vaquejada mi sice připadala jako úplně pitomá zábava, ale nejsem Brazilec. Je to takový festivalový film, který se tváří skoro jako dokument ze života lidí kolem téhle brazilské variace na rodeo. Děj tu není žádný, jen pár lidiček, které vás mohou, ale nemusí zajímat. Každý se svými drobnými či většími zvláštnostmi. A trocha sexu jako zpestření životní (i divácké) nudy. ()

Jhershaw

Nechápu ten hype kolem, tohle je typická festivalová jakože umělecká nuda. Film rezignuje na příběhovou kostru, místo toho nám prezentuje sled nesouvisejících scének jakože ze života, víceméně o ničem a s nezajímavými hrdiny. Odhaduji, že většině zůstanou v hlavě tři momenty: brazilská depilace, jak honili koně, a dlouhá sexuální scéna. ()

poz3n

Naprostá sebeparodie na téma festivalový film. Nejen že Neonový býk nemá vůbec žádný děj. Zásadnějším problémem je, že nemá ani náznak jakéhokoliv konfliktu. A základem pro každé filmové dílo je právě přece konflikt. 100 minut, které plynou totálně odnikud nikam. Směšná manýra, která si hraje na umění tím, že někam položí kameru a pak udělá 4 minutový záběr, ve kterém postava nic nedělá. Když si představím, že bych za tohle zaplatil, hořce bych litoval. 1/10 ()

Marigold

Milá kuriozitka, která stojí na docela prostoduchém nabourávání macho stereotypu, fajn, ale nijak oslnivém vizuálu a mátožné atmosféře, kde šití je vlastně stejný rajc jako stahování býka do písku. Fóry s honěním koně a textilková pregnant soulož přesně ten typ scén, které dělají festival, celek spíš zapomenutelný film nesporně talentovaného režiséra. #kviff2016 ()