Král Petr I.

• angličtina

King Petar the First

Drama / Historický / Válečný

Srbsko / Řecko, 2018, 127 min

Živé obrazy z první světové války ze srbského pohledu. Dojemné a pietní. 1) Film představuje osudy tří postav - krále Petara, mladého vojáka Marinka a chlapce - sirotka Momčila během tzv. Srbské golgoty - prvního roku bojů a ústupu na Korfu._____ 2) Scenárista a režisér 32letý Petar Ristovski obsadil do titulní role svého otce, 66letého Lazara Ristovského, který současně film produkoval. Rovněž režisérova matka 63letá Danica Ristovski našla své uplatnění v roli matky Marinky, která synovi posílá po královi ponožky._____ 3) A když už byli v tom, natočili Ristovští i jedenáctidílný seriál na stejné téma, který dokončili v roce 2019._____ 4) Tamo daleko, daleko od mora / Tamo je selo moje, tamo je Srbija / Tamo je selo moje, tamo je Srbija.(10.12.2020)

Film, ktorý rozširuje obzory a vysvetľuje, čo museli Srbi podstúpiť pri svojom boji za slobodu. Nezaobíde sa to ale bez dlhých dialógov a nudnejších scén postupu vojska, niekedy len tak hrá hudba, to tempo je pomalé. V obsahu je inak popísané všetko a film viac neprinesie. Akurát pár umierajúcich vojakov, ktorí majú v scenári vzletné a niekedy zaujímavé až filozofické texty o živote a slobode. Zaujímavý výrok: Může se umřít hladem? Může. Když nejíš. (24.11.2020)

Srbové si připomněli stoleté výročí konce války, kterou odskákali úplně nejvíc. Bohužel nejsem odborník na dějiny Balkánu, takže jsem se v tom poněkud ztrácel. Navíc se druhá půlka filmu táhla tempem srbské armády ustupující v zimě přes albánské hory k moři, takže nakonec jen za tři. Lazar Ristovski byl výborný, ale od doby, kdy se z jeho postavy stal nosič ponožek, mu scénář házel samé klacky pod nohy.(11.3.2020)

Objektivně silné tři, subjektivně jednu hvězdičku přidávám za překvapivé haldy mrtvol, solidní zpracování bitvy a vůbec neutěšené prostředí války z neokoukaného prostředí. Trošku se to ale táhlo, což filmu zbytečně ubírá na kvalitě. Pořád je ale vidět, že česká kinematografie silně zaostává už vlastně za celou Evropou. 70%(21.1.2021)

• hygienik

SPOILER! Poňať vojnový veľkofilm o srbských dejinách ako sled dialógov, kde si každý druhý sedliak pokecá s kráľom, považujem nie len za nudné, ale za mrhanie peniazmi. To, že Petrov život sám by vydal na 3 takéto filmy je jasné každému, kto si otvorí napr. wikipédiu. Pozoruhodné je skĺbenie srbského národného mučeníckeho naratívu (Všetci boli sú a vždy budú proti Srbom) s klasickým povojnovým resp. postmiloševičovským optimizmom (Nechť tohle byla poslední válka...) Celé to krásne ilustroval vojak, čo kráľovi na vzletné reči odpovie, že im celkom nechápe a zomrie. Summa summarum Ristovski nemal dosť peňazí na vojnový veľkofilm, preto z toho vznikla dojemná konverzačka, popri ktorej sa ešte aj kubánsky poloindie, coming of age film, ktorý súbežne šiel na Cinemaxe 2, zdal zaujímavejší.(23.11.2020)