Král Petr I.

Oi kaltses tou vasilia Petrou

King Petar the First

Drama / Historický / Válečný

Srbsko / Řecko, 2018, 127 min

„Nechť je toto poslední válka, ve které Srbové umírají.“ Fajn. Nač v podobných případech tlačit na bůhví jakou složitost. Nekomplikovanost téhle národní tryzně sedne; není třeba, aby z deseti vojáků byli dva zbabělci, jeden zrádce a dva psychopati, kteří válčí, aby mohli znásilňovat a upalovat. Děj odsýpá a těch 120+ minut uběhne vcelku rychle. Bitvy vypadají vzhledem k možnostem středně velké východoevropské země slušně. Lazar Ristovski se snad pro tuhle roli narodil a fyzická podoba s předlohou je až zarážející. Moment, kdy se vše ve zlé obrací přichází ve chvíli, kdy na scénu vstupuje matka s ponožkami. Míra patosu v tu chvíli roste vysoko nad únosnou mez. Chudák matka odeslala balík do ruky, takže vůbec není jisté, jestli se ho synek dočká. Pokud by se jednalo o jeden okamžik, dalo by se to rozdýchat, ale kolem těch blbých ponožek se točí celá druhá polovina filmu. To pak nezachrání ani několik výborných scén: Marinko mezi nábojnicemi, žádost o pomoc Francie, kniha, co někomu posloužila…(25.2.2020)

Srbové si připomněli stoleté výročí konce války, kterou odskákali úplně nejvíc. Bohužel nejsem odborník na dějiny Balkánu, takže jsem se v tom poněkud ztrácel. Navíc se druhá půlka filmu táhla tempem srbské armády ustupující v zimě přes albánské hory k moři, takže nakonec jen za tři. Lazar Ristovski byl výborný, ale od doby, kdy se z jeho postavy stal nosič ponožek, mu scénář házel samé klacky pod nohy.(11.3.2020)

Tempo vyprávění je ve 127 minutové verzi rozvleklejší, ale zase o to uvěřitelnější. Myslím tím výborně vybudovanou atmosféru zmaru a naděje, utrpení a odhodlání, touze po míru a boji, kdy zcela obyčejné věci mají smysl - v tomto světle mi "mise ponožky" dává daleko větší smysl než "Zachraňte vojína Ryana". Stejně jako přechod přes albánské hory - to bylo to utrpení, vyhnání z ráje, Golgota, pochod smrti..... Tenhle film je jako mozaika - jeden kamínek může být divný, možná až vyšinutý, ale uložený mezi ostatními s nimi souzní v hluboké harmonii. C.U.D.*) 95%, výkony herců: 101% *) C-elkový U-mělecký D-ojem, copyright 2007, TM - DeLaMarais(11.3.2020)

Taky jsem viděl dvouhodinovou verzi, ve které je hrdinskému boji srbské armády věnovaná první část a jejímu ústupu přes albánské hory druhá - podobně dlouhá. Pro kina jsou ty dvě hodiny tak akorát a uběhnou jako voda. Sice si dovedu představit, že 85 minut bude nabito vpodstatě jen akcí, připadá mi ale škoda, film takto mrzačit. Raději než zkrácenou verzi bych si dal naopak jedenáctidílný seriál, který právě před několika dny doběhl v srbské televizi.(28.5.2019)

Výborné, to sa skutočne podarilo. Ak bol niekto osobnosť a prežil si to za 3 životy bol to Kráľ Peter I Karadjordevič. Múdry, hrdinský, vzdelaný, osvietenec a pritom „človek z ľudu“ ktorý s ním znášal všetky útrapy prvého štvrťstoročia minulého storočia. ČLOVEK na ktorého môže byť Srbský národ právom hrdý a ktorý je asi najobľúbenejší. Bol nielen kráľom Srbským, ale aj prvým kráľom Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov od roku 1929 nazývané Kráľovstvom Juhoslávie. Film začína v júli roku 1918 kedy rak.-uhor. CK Armáda (Švabe) napadla Srbsko. Predtým v rokoch 1912-13 Srbi bojovali proti Turkom a výsledkom bolo vytlačenie Turkov z Balkánu. V roku 1913 následne zvíťazili nad Bulharmi (zaútočili Bulhari). Vojnové a reále scény hodné veľkofilmu ktoré zachytávajú jatky 1. svetovej vojny a ukrutnosti CK armády - hromadné strieľanie a vešanie (vrátane žien). Srbi sa spočiatku dobre bránili, ale pod náporom presili, vyčerpania 2 predchádzajúcimi vojnami a následným napadnutím Bulharmi museli ustupovať. História to zaznamenáva ako ALBÁNSKA GOLGOTA, kedy Srbské vojsko spolu s kráľom ustupuje v zime 1915 cez Albánske pohoria k Jadranskému moru. Zachránila sa len časť vojska a civilistov (cca 135.000) za pomoci spojeneckých vojsk evakuovaná na ostrov Korfu a Talianska. Počas 1. svetovej vojny zahynula 1/3 obyvateľov Srbska a žiadny iný národ nezaplatil takúto vysokú daň (demografická katastrofa). Kráľa Petra I hraje dnes už legenda Srbského filmu Lazar Ristovski a podal výkon hodný meastra, akoby to bol sám Petar I. Film ktorý som videl je 126 min verzia, skrátená má len 85 min. Táto 126 min má jeden nedostatok – príliš dlhé scény prechodu v horách, film stráca vysokú počiatočnú dynamiku. Ale v 85 min verzii to asi na prospech filmu skrátili. Je len na škodu veci, že v dôsledku globálnej protisrbskej hystérii sa asi nebude tento film uvádzať v SK/CZ kinách. Na oslavách 100. výročia ukončenia 1 sv. vojny v Paríži visela Kosovská vlajka, štátu ktorý v tom čase a doteraz neexistuje (SK neuznalo). Na čestnej tribúne hneď za mamou Merkel sedel Kosovský prezident, Srbský dostal miesto kdesi v kútiku. Tomu sa povie neúcta a pravá frantíkovská arogancia.(12.4.2019)