Romulus a Remus: První král

• Itálie Il primo Re (více)
Trailer 2

Romulus a Remus jsou osmnáctiletá dvojčata vychovaná pastýřem, která vedou poklidný život u řeky Tibery. Remus je přesvědčen, že se dokáže vzepřít vůli bohů, a že je předurčen stát se králem města, které s bratrovou pomocí najde. Ale jejich tragický osud je již zpečetěn… Na konci této neuvěřitelné cesty oba bratři založí jednu z největších říší všech dob – Řím. (Cinemax)

Trailer 2

misterz

No priznám sa, keby tu nepadali mená ako Romulus, Remus a Tiber, tak by som ani nevedel o čom sa tu točí - dosť svojsky podaná legenda o vzniku Ríma. Hneď na začiatku jeden veľký chaos. Najprv tu oboch bratov aj s ovcami spláchla rieka (to vyzeralo, ako keby sa bohovia práve vtedy rozhodli rieku vytvoriť), potom krátke zajatie a ďalej už len nekonečný útek cez les... dosť nuda, žiadna epika, žiadne emócie, žiaden putavý dej... Na druhú stranu treba uznať, že po technickej stránke to nebolo najhoršie - pekná kamera, zaujímavé skoro až artové vyznenie, dobrí herci a hlavne výborná dobová atmosféra plná špiny a krvavého masakru. Krvou ani vnútornosťami sa tu veru nešetrí. Priemer. 60/100 ()

Morholt

Na začátku historie každého města stála obyčejná osada a nejspíš tomu nebylo jinak ani v případě Říma. A tak k tomu také Rovere a spol. přistoupili, takže víc než o cokoliv jiného se jedná o strastiplnou cestu špinavých trhanů, kterým nejde o nic víc, než si najít místo, kde by si mohli uplácat pár chatrčí a v nich pak v klidu žít. Jestliže znáte příběh Romula a Rema jen rámcově, tak se nejspíš nebudete moc chytat a o moc lépe na tom nebudou ani ti, kteří vědí trochu víc, protože těch motivů je tu jenom pár. Ale podle mě to zase tolik nevadí, protože i přes absenci nějaké výraznější dějové linky se jedná o vizuální žrádlo, ve kterém tvůrci nešetří naturalistickými rubačkami a kvalitním gore. Solidně působí i mystický podtext, který je ovšem trochu nadužívaný a místy nudí. Nicméně není to nic, co by se nedalo přežít. Pokud jste fanoušky Valhalla Rising, bude se vám líbit i tohle. Pokud vám Refnův epos nesedí, neztrácejte tady čas. 70% ()

verbal

Taxi Ripresa nostra lajsla po osmapadesáti letech reparát pohádky o bratrech s vlkem. A napodruhé žádní vymydlení, nažehlení a mohutně progelovaní homokulturističtí opruzenci, téměř anemicky teploušsky šermující gumovými mečíky, nýbrž páreček špinavých, rachitických animálních hovad, krvavě se řezajících hlava nehlava vším, co jim přišlo pod ruku, na které se radši vysrala i vlčice, aby jí při tom kojení nepohryzali bradavky. Kdyby to to Raiuno stoplo tak po sedmdesáti minutách toho jejich solidně vizualizovaného syrového a surového starověkého běsnění, patrně bych teď hýkal nadšením. Ale to oni ne, a tak následuje narkoleptická skoro hodina náboženského vytržení, kdy Remoska sežral houbičky, s vytřeštěnýma očima celou tu dobu chodí zhuleně po lese a polemizuje, jestli by příliš nenasral boha, kdyby mu vysypal popelník, těsně následován svým semidementním dvojčetem s dokonalou kundou na břiše, jež na něj při tom přitrouble čumí jako flanďák do chlapeckých sprch. A taková zabijácká hemoroidiáda se trestá minimálně nepodmíněným odnětím dvou hvězd. ()

EvilPhoEniX

Perfektní historická řežba, která nás přivádí do roku 753 BC a pojednává příběh o bratrech Romulus & Remus, prvními zakladateli Římského Impéria a zrození prvního krále! Kus mystična a historie zabalená ve velmi autentickém hávu v překrásné přírodě a brutálními close-combat souboji, kde se s Gore nešetří ( vykuchání jelena mazec). Byl jsem překvapen s jakým přehledem Italové servírují drsnou, syrovou a nekompromisní akci a atmosféra tehdejší doby je ztvárněna báječně. Solidní záležitost, kterou by měl vidět každý fanoušek historie. 80% ()

Marze

První král přináší pohled na neznámý svět, v němž síly přírody a primitivní humanity zápasí s pověrama. Je zde divoký svět otevřený zkoumání a dobývání Všichni zápasí o přežití různými kosmologiemi a mysticismem. Postavy sní sen o slávě a destrukci. Aby se stal Romulus králem, musí zabít své dvojče. ()

• Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo na viacerých miestach v Taliansku, predovšetkým však v regióne Lazio. (MikaelSVK)
  • Film vznikl v produkci italské televize Rai, od které získal většinu finančních prostředků. (ČSFD)