Rozhovory s vrahem: Výpověď Teda Bundyho

• USA Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes
USA, 2019, 3 h 55 min (Minutáž: 51–74 min)

Tvůrci:

Joe Berlinger

Režie:

Joe Berlinger

Kamera:

Adam Stone

Ted Bundy (a.z.)

Epizody(4)

Aktuální rozhovory, archivní záběry a audio nahrávky pořízené v celách smrti tvoří šokující portrét nechvalně známého sériového vraha Teda Bundyho. (Netflix)

WUTEN

Beru to jako nejkomplexnější dokument o něm, skoro čtyři hodiny vyprávění o jeho životě, vraždách, útěku z vězení, jeho dětství atd., chybělo mi tam nějaké rozhovory s členy jeho rodiny. Byla tam jen jeho matka a mihla se tam jeho přítelkyně a nějaké ty zdegenerované fanynky. Chtělo to víc informaci o jeho biologickém otci a dalších jeho příbuzných, bez těchto informací nedokážete objektivně posoudit jeho osobnost, a právě jeho pravý otec byl násilnický o čem tento dokument zamlčuje, jablko nepadá daleko od stromu. Není objasněn jeho vztah s rodiči, otec neznámý, byl nebo nebyl zneužíván, to vše samozřejmě popře Ted protože je to egocentrický a narcistický maniodepresivní psychopat. Matka věřící katolička která věří že její syn je nevinný, přitom se nikdy neobhájil, nikdy neřekl jediný argument na svoji ochranu, jediný fakt, prostě nic a celou dobu vychovávala Ďábla v převleku, ono by se ten dokument mohl jmenovat Ďáblův advokát. Tady je krásně vidět kdo leze do politiky a do právnických škol, sám Ted přiznal že se tam cítil jako doma, bylo to jeho prostředí, a proč vlastně? Protože politika je o lžích, podvádění, zapírání a neodpovědnosti. Je to show pro diváky kterou musíte prodat a to vše Ted chápal perfektně protože to vystihovalo jeho osobu.Záleží jaký uděláte dojem na voliče a tím si ho koupíte a řeknete co on chce slyšet, a Ted byl jako chameleon, dokázal manipulovat se všemi. Právě on mohl nastartovat kariéru právníka nebo klidně nějakého politika jenže jeho sadistická psychopatická osobnost se nedokázala zdržet, za mě 4*. ()

Astonko

O Ted Bundym som toho pred pozretím dokumentu príliš nevedel, takže v mojom hodnotení je zahrnutý aj pocit prekvapenia a znechutenia naraz, z jeho života a skutkov. Jeho príbeh je vykladaný podrobne, avšak prehľadne a hlavne zaujímavo, bez nudenia. Dokument u diváka vyvoláva širokú paletu emócií od hnevu a smútku až po strach či bezradnosť. Autentické dobové zábery nielen samotného Bundyho, jeho obetí a súdneho procesu ale aj prostredí, ako Seattle, v ktorých páchal svoje zločiny, pomáhajú divákovi vžiť sa do tehdajšieho sveta. Oceňujem tiež fakt, že každá epizóda sa viaže na určitú tému Bundyho príbehu (detstvo a začiatky-samotné zločiny-úniky-súdny proces). Nemám čo vytknúť 10/10 ()

BarVo

V porovnaní s hraným filmom, čo je podľa mňa totálny prepadák, je dokument výborný. Až sa divím ako mohol ten istý režisér spáchať niečo tak povrchné a zbytočné. Tých preblikov tam je síce príšerne veľa, epileptik zajasá, ale beriem to tak, že sa snaží zaujať aj vizuálne, keďže vychádza primárne z audiozáznamu. Fascinujúco odporné. ()

Goumen

Velmi zajímavý dokument, který do detailu rozebírá případ jednoho z nejhorších seriových vrahů historie. Není zaměřen jen na fakta a události, ale soustředí se hodně i na psychologickou stránku a její vývoj. Nechybí i rozhovory s lidmi z jeho okolí, ale hlavní náplň tvoří audio nahrávky samotného Teda Bundyho. Musím uznat, že i přestože vraždy,co do provedení i počtu, jsou hrozné, nejděsivější je, že dle výpovědí lidí, ale i skutečných audio či videozáznamů nepůsobi Ted Bundy jako někdo, kdo dokáže vraždit. ()

jackalsc

První části seriálu chybí něco co by diváka zaujalo. Charakter Bundyho je zde budován a vysvětlován příliš dlouho a ne moc způsobem který by nějak zvlášť zaujal. Tak samo jednotlivé případy. Je pravda jak tu někdo poznamenal, že tvůrci vsadili hlavně na audio stránku a na vizuál se tak trochu vykašlali. Právě proto se to změní v druhé půlce, kde jsou ukázány záběry ze soudní místnosti, kde jsme konečně dostali i ten vizuál. Ale bohužel se v podstatě jedná jen o oprášení starých pásek, kde se nepřineslo nic nového v podobě práce na grafice. Celkově je to fakt trochu odbyté a jde vidět, že tvůrčí tým se snažil vyhnout jakékoliv práci s grafikou navíc, která nebyla nutná. Ale jedná se nicméně o dobrou rekonstrukci příběhu a hlavně zpřístupnění informací veřejnosti tématem nepolíbeným v kompaktním balíčku. ()

belinko

Síce je tento dokukent dvojsečná zbraň (na jednu stranu ukážka vraha, na druhú ukážka hlúpej spoločnosti), tak je veľmi dobre natočený a ako fanúšika sériových vrahov (nie v tom divnom zmysle, proste ma zaujímajú) to pokladám za netflixovský masterpiece. Uvidíme, čo prinesie Ramirez (a snáď i ďalšie). 5* ()

WugWugs

Štandardne dobrá séria s otravným Bundym (=až do úplného konca sebapreceňujúci sa teatrálny zbabelček), ktorý síce neopomenie príležitosť zdôrazniť, že ho chytili len náhodou a s veľkým šťastím, v skutočnosti mal však sakra šťastie neraz práve on. Aká silná je asi korelácia vysokej koncentrácie sériových vrahov v US a tamojšieho zvyku mať pre istotu odomknuté, mať zadné dvere (tiež odomknuté), mať presklené dvere a mať okná až po členky, takže každý premotivovaný návštevník má na výber z viacerých možností ako ticho vstúpiť? ()

kojot.name

Opravdu kvalitní vyčerpávající shrnutí "kariéry" Teda Bundyho a následného procesu. Vzhledem k tomu, že jsem o něm měl jen zběžné informace, jsem se dozvěděl opravdu hodně. Mimo jiné i to, že to nebyl zase až takový génius zla, jak jsem si ho představoval, ale impulsivní narcistický psychopat, který nakonec dojel na své vlastní velikášství. Tož dobře mu tak... (jsem sice proti trestu smrti, ale on mu šel tak debilně naproti, že fakt nezbývá, než pokrčit rameny). ()

ricola

Unikátní na tomto dokumentu je kolik prostoru pro vysvětlení svých činů dostane samotný vrah. Jedná se o jedinečnou psychologickou studii tohoto narcisistického psychopata, která je výborně sestříhaná a doplněná o fakta. Dokumentů s Bundym jsem viděla několik, ale nikde jinde mi toto individuum nebylo tak odporné, jako tady. Je zvláštní, že v jeho posledním interview před popravou působil Bundy upřímně a mile, ale po něčem takovém v dokumentu není ani stopa. Lidé, kteří tam hovoří několikrát zmiňují jeho neobyčejné charisma, ale v ukázkách Bundy působí jako sebestředný, prázdný, prolhaný manipulátor s neupřimným úsměvem. Jakoby se tvůrcům přesně podařilo zachytit jeho pravou tvář. ()

EllieRay97

Skvělý dokument. Musím říct, že ačkoliv jsem do sledování šla s tím, že o Bundym už něco vím a rozhodně vím, že to byl vrah, dostal mě. Párkrát se usmál do kamery, mluvil o své nevině a já jsem si říkala, že on to přece vážně nemohl udělat. Dokázal mě zmanipulovat i když už je dávno mrtvý. S dalšími díly mi začalo docházet, že skutečně nebyl jen nevinná oběť systému, ale opravdový pachatel. I přesto jsem se ale cítila špatně, když ho popravili. Ne proto, že by si to snad nezasloužil, ale kvůli těm lidem u věznice. Vydělávali na něčí smrti a oslavovali ji i přesto, že drtivé většiny z nich, možná vůbec nikoho, se jeho činy nikdy nedotkly. Jen hyeny. ()

stuj

Pomník psychoušovi. A jako bonus se na konci ukáže celý dav psychoušů, i když z jiného soudku - veselící se lidé s prodejem odznáčků elektrického křesla. P.S.: Mohlo to být o dva díly kratší. ()

stret

Ďalší zaujímavý dokument, ale za mňa s výraznými nedostatkami. Nebol dostatočne venovaný priestor príčinám zrodu tohoto psychopata. Hoci niečo bolo naznačené a prichádza do úvahy aj tradičný vzťah medzi matkou a synom, kde ani matka zjavne nebola normálna. Ďalej, na základe info z wiki ponecháva tento seriál Bandyho ako "síce vraha ale fešáka" kde v podstate vynecháva informácie o jeho nekrofílii a posmrtným praktikám s obeťami. Ohľadne Bandyho schopnosti manipulovať - bola to dvojsečná zbraň. Niekoho - hlúpejších ľudí - zmanipuloval ale zároveň - ľudí ktorých tak ľahko zmanipulovať nemožno iritovali manipulačné snahy Bandyho - čo bolo dôvodom, prečo proces vedúci k poprave bol krátky a snahy o zdržiavanie popravy odvolaniami neakceptované. A áno, ak by nevraždil, bol by typickým politikom - jeho manipulačné žvásty mi skutočne pripomínajú bežného slovenského politika hlavne (ale nielen) z radov súčasnej opozície. ()

TynTynka

Seriál se mi moc líbil. Skutečné rozhovory, skutečné záběry, žádné přikrášlování. Velmi zajímavé sledovat celý proces jeho útoků, jak se vyšetřovalo a co to vlastně zbudilo v ostatních lidech. V některých chvílích člověka mrazilo, když si uvědomil, že je to realita a ne jenom film. Dozvěděla jsem se mnoho věcí, ktere jsem předtím ani nevěděla. ()

Hlebka

Je to dobre zostavený dokument pre tých, ktorí Bundyho nepoznajú a hľadajú prehľad jeho života a zločinov je postačujúci. Vypočúvajú sa pôvodní svedkovia a známy Bundyho, ale po prečítaní niekoľkých kníh o Bundym táto séria neposkytla žiadne nové poznatky. Osobne sa mi najviac pozdávala posledná epizóda, ktorá obsahovala zábery z jeho procesu na Floride. Čítal som o tom, ale nikdy som to nevidel, takže bolo zaujímavé sledovať, ako Bundy komunikoval s ostatnými a ako na neho reagovali. Celkovo by som si prial podrobnejšiu analýzu jeho psychiky, ale pre neznalých je to dobrý spôsob ako získať fakty o príbehu. ()

DeathRitch

Veľmi podrobne opísaný proces Bundyho besnenia, miera jeho inteligencie a arogancie, ktorou oplýval je miestami až desivá. Po informačnej stránke riadne nabité diely, od ktorých človek nedokáže odísť a nútia ho pozerať ďalší a ďalší. V tejto dobe seriál disponuje jedným z mála intier, ktoré som nepretáčal, pretože bolo krátke a zároveň veľmi príjemné na pohľad. ()

erdeguan33

Sledováno bez dechu. Velice zajímavé slyšet jeho pravý hlas a jeho zvláštní myšlenkové pochody. O svých činech byl ochoten mluvit pouze ve třetí osobě. Když ho popravili /byla to ženská popravčí/, davy lidí jásaly, stovky lidí běžely za autem, který odvážel jeho mrtvé tělo. Přál si být rozprášen nad Kaskádovým pohořím, kde se našly ostatky jeho některých obětí........ ()

matko2351

Uchvatne, genialne, strasidelne. Dokument, ktory stoji za pozretie. Dlho som to odkladal a doteraz nechapem preco. Plny pocet ()

Miro.boc

Je až smiešne, koľko toho mohlo v minulosti človeku prejisť, kvôli nedostatku technológií a možnosti. Dokonca aj masívne sériové vraždy. Nebyť niekoľkých blbých chýb, ktorých sa dopustil, ako je napríklad to ukusnutie obete, zlej vlastnej obhajoby, tak by mu to ešte možno aj prešlo. Dnes si myslím, že kvôli preľudnenosti, kamerám, mobilom, foťákom v mobile alebo internetu, by to už nebolo vôbec možné, aspoň nie v takom veľkom rozsahu. ()