Třicetiletý filmový scenárista František má pro natáčení zpracovat novelu spisovatelky Olgy. Proto se s ní začne pracovně setkávat. Oba si zpočátku vůbec nerozumějí: Olga je skoro o deset let starší a má za sebou pohnutou minulost. Otce jí zabilo gestapo, ji samotnou nacisté věznili a mučili. Právě tyto své zážitky zpracovala ve své novele. František naproti tomu prožívá pracovní i osobní krizi a vybíjí si nenaplněné ambice v různých výtržnostech. Olžina optimistická a vyrovnaná povaha ho však pozvolna mění... (oficiální text distributora)

GlamourCat odpad!

Zajímavé zhruba tak, že jsem to vypla po půl hodině. Nudné, Čepek zírá a Třebická se šklebí. Dvorská se po půl hodině neobjevila, tak to nemělo smysl. Umělecký film o emancipované komunistce, která trpěla za druhé světové války, ach. Ach, vážení! ()

BigBang

Mám raději filmy sdílnější, ale tento je prostě kvalitní kino. U starších vážných filmů mívám problémy hlavně s představitelkami ženských rolí, často ta stylizace příliš rychle stárne. Zde je hodnotou myslím právě nadčasový výkon pí. Třebická, jednoduše skvělé. Jsou tam drsné scény, kopající gestapák je pro mě maximem válečné hrůzy, co jsem ve filmu viděl. (A pohnulo mě to hned ke strejdovi googlovi si přečíst, že pražský náčelník gestapa dožil beztrestně v pohodě jako státní a bankovní úředník v SRN). ()

josieaddms odpad!

Příliš velkým soustem mi to připomnělo Sedím na konári a je mi dobre. Máša chtěl asi udělat film o sobě, Čepek měl být zřejmě jeho alterago, nebo co. A teda Třebická je nesmírně ošklivá, nesympatická a neherecká osoba. Nedokoukala jsem. ()

subic

Na konci války mu bylo 10, ani se nestal ministrantem, přednost dostali ti chudší, navíc farář byl tak trochu ujetý na chlapečky. Osmadvacetiletý Petr Čepek se ocitá tak trochu v milostném trojúhelníku mezi svou manželkou sličnou Věrou Galatíkovou a o 10 let starší spisovatelkou Jiřinou Třebickou. Ona je postižená svými věčnými vzpomínkami na válku a na to, jak ji vyslýchali a mučili. To doplňují vzpomínky na revoluční komunistická léta. Je to vlastně vážný film, ale udělaný takovou zvláštní nudnou formou. Mladičký Olda Vízner se dotazuje svazácké komise, jaký je rozdíl mezi fašistickou a komunistickou totalitou. 3 hvězdy za herecké výkony, ale víc to vyhledávat asi nebudu. 50% ()

Lewaso

Tragéd a přerostlá partyzánka. Odvaha režiséra Máši poukázat na neoficiální dějinné pravdy je záviděníhodná. Každá - často naturalisticky syrová - scéna se jako hřebík zarazí do mozku omletého občanskou naukou. Na druhé straně jsou medově táhlé psychologické scény ze „současnosti“, kdy se dá i schrupnout. V tomto filmu vlézá Petr Čepek do svého šuplíku tragéda a neurotika, kterého posléze představí v mnoha podobách. Jako deník dobrý - jako film čepkovsky rozervaný. Dávám ***. ()

jessic

Aneb jak kolísavý intelektuál k prozření přišel. V padesátých letech poznal starší partyzánku s mentalitou a chováním účy a pochopil, že je třeba konečně brát život vážně a stát se platným členem naší společnosti. Už závěrečné dojemné finále mluví za vše: "Hlavně nepij a nekuř Františku". Což je hlavní poselství filmu. Slušně natočené ve stylu 60. let. . Chtěla bych vidět hodnocení takové blbiny, kdyby dnes někdo natočil, jak se tápající chlapec napraví pod vlivem soušky díky jejím agitačním revolučním vzpomínkám na sametový listopad. ()

BarVo

Nejak ma to celé obišlo, dialógy boli strojené, príbeh nevyspytateľne skákal z minulosti do súčasnosti a Třebickej som jej postavu moc neuverila. Čepek tu zrejme započal svoje neskôr do dokonalosti dotiahnuté stvárnenie sebadeštruktívneho cholerika a alkoholika, v ktorom sa bohužiaľ už zaškatuľkoval. No a aby toho nebolo málo, kvôli scéne vo filme zabili vlčiaka, fuj - za to to fakt nestálo. ()

bernward odpad!

Za scénu se skutečným zastřelením psa nemohu jinak než ODPAD, bez ohledu na jakékoliv jiné kvality filmu. Trápit a zabít zvíře kvůli filmu nemůže nic takového vyvážit. Nevěřil jsem svým očím. ()

gizi

Máša spatlal vše do nepřehledné a nudně zdlouhavé kompilace. Na druhou stranu se mi líbilo autentické zobrazení venkova. 45%, 8.11.2015. ()

xentrixx

Zvláštní, nepříliš snadno stravitelný, nicméně zajímavý snímek z přelomového roku 68, jejž lze interpretovat několikerým způsobem. Pro někoho snaha o objektivní reflexi dvou nejpohnutějších dekád historie ČSR, pro jiného podobenství o vyrovnaném a pokorném snášení křivd a utrpení, pro dalšího příběh o konfrontaci dvou povah a diametrálně odlišných pohledů na svět, formovaných rozdílnými životními zkušenostmi. Celkový pesimistický tón, vyjádření deziluze z poúnorového vývoje a nabourání do té doby nedotknutelného narativu o statečném českém povstalci a velkorysosti Rudé armády film pochopitelně po srpnu 68 poslaly do nejhlubší zásuvky normalizačního trezoru. Herecké výkony velmi dobré, Petr Čepek jako slabošský, nihilistický a zhýčkaný intelektuál sekunduje prožitým utrpením ošlehané, nikoliv však zatrpklé Jiřině Třebické (jen tak pro zajímavost okem mužského diváka - nejsem s jistotou schopen říct, zda byla či nebyla v té době přitažlivá- a právě to ji činí zajímavou). ()

Hombre8

Film je velmi obtížně uchopitelný a je velmi snadné ho odsoudit. Je tu poměrně dovedně skryto hlavní nosné téma. A sice přenos všech těch svinstev, které sebou nesla válka a následné období ze spisovatelky na scénáristu. Z relativně slabé a zranitelné ženy, která si těmi hrůzami prošla a přesto to vše snáší líp, než silný mladý muž, který už žil relativně v klidu a při uvědomění si daného se propadá do depresí, chová se agresivně, utíká k alkoholu a rebelii. Nebo si aspoň myslím, že to tak tvůrci mysleli. Pokud ne, nevadí. U novovlňáků jeden nikdy neví. Čepek to v tomto filmu odskákal asi nejvíc, bo role nanicdíla Františka byla co do obsahu pravděpodobně jedna z jeho nejhorších. (Herecky samozřejmě jako vždy.) Naopak hlavní role typicky epizodní herečky babizen Třebické určitě nebyla nezajímavá. Přesah její postavy je značný. Tu scénu s buldozerem si režisér mohl odpustit. ()

P/\/EL

hm, ta sebereflexe, teda revize dějin je fajn, ale zas až tak do hloubky a daleko to nejde. Hehe, dobře, Češi se přehnaně mstili Němcům, komunisté hledali nepřátele ve vlastních řadách, bylo to hlavně, protože to tak chtěli v SSSR a protože se naši báli a pak celá řada dalších věcí, která....inu bylo to trošku složitější. Otec národů Stalin vyhlásil, že kdo byl v zajetí, již není sovětský voják a tutíž.......to všecko bylo, ale zároveň toho bylo ještě mnohem a mnohem více....nějaká ty náznaky takové reflexe jsem viděl třeba už ve Smrt si říká Engelchen, ale podobně jako tady hlavní hrdinové jsou pěkný komouši(pravověrní..protivové), hehe, jasně, Smrt si říká Engelchen, je parádní filmový řemeslo, Žert je parádní záležitost, ale tohle, sorry, tohle mě fakt štvalo, né, že by mě to nudilo, jak kdekdo píše, ale iritovalo mě to přehrávání, křečovitý herecký výkony, taková výpravnost - nevýpravnost, v podstatě to je stejně trochu propagandistické dílo, teda, né, že by takový lidi nebyli, vyznívá tak, že teda se děli nepravosti, ale jinak všecko ostatní bylo fajn, fajn, bezva...osvobození Rusákama, politický světový čachry, konference, kremelský intriky, mohli jsme se osvobodit sami zevnitř a i zvenší, nebo Amíci, nebo.......nene, tohle mě fakt nebaví, teda koukat se na to dá, ale...je to sice takový 60kový, nová vlna trochu, ale spíš slabší....jsou tam celkem surové scény, mlácení na gestapu, někdo jim uteče a raději skočí ze schodů, docela horrorové záležitosti, dobře sestříhané, ale jak to tak proběhne, tak..až tak nezapůsobí, spíš uměleji, hlavně Němci nevypadají dost německy, dost drsně náckovsky, jinak..nevim, ta křečovitost a atmosféra - neatmosféra, jakože někdy je a někdy neni.........všelijaký dialogy a prology, no, peklo, trhá mi to uši, film, kterej k těm divokejm zvrácenejm časům v podstatě dost měkkej šel stejně do trezoru, myslel sem si to....Tohle je vítězství ??! ježišmajra, ona je fakt děsná, mladá vypadá starší než, když má hrát svou starší verzi, Čepek je fajn herec, ale jeho postava je tady fakt pitomá.....mám pocit, že film by stejně mnoha divákům neřek nic moc novýho(ve svý době, teda, šlo to v kinech, ne?!), stejně by jim moc neotevřel oči(pozdějc asi, pozdějc byli všichni lačný pravdy :)...,..lidi to věděli, věděli, že spousta perzekucí byla pro nic za nic, jasně, některý třeba ne, spousta vypatlanců zblbejch tak.....by..třeba..ale né, pro to, pro co se film cení, tady cení, tak toho je tam málo......vyznívá to tak, že bylo pár zlejch lidí.....ale jinak to všecko bylo myšlený hezky, jo, bylo...částečně....problém byl v lidech, samozřejmě, ale tady v tom učení....nevím, film vyznívá nejednoznačně, však to taky úplně jednoznačné není, ale když..fakt né, jsou lepší záležitosti...které se sice věnují různým dílčím věcem, Ucho, Všichni dobří rodáci, Žert, ale působí to mnohem, mnohem silnějc............ta doba - ty 60ky nebyly až tak uvolněný, jak se má, 68, socialismus s lidskou tváří o to šlo, v to věřili určitě i tvůrci, nebo možná né, ale co já vim, třeba by to bylo fajn, lepší jak normalizace, no, bylo to sakra naivní v to věřit, ale to je fuk, tvůrci to prostě promarnili, si myslim, promarnili slušnej nápad - vyrovnání se s dějinama, napravení křiv, ale to už je fuk....však ten film taky nikdo až tak moc nežere, v tomhle příapdě vyjímečně nejde o to, že by byl vkus tolik v úpadku......jo a to obsazování úřadů a kdečeho v tom 48mym, to šlo sice hladce, inu byly to svin.ě vychytralé, ale bylo to ilegální.....nefér..něco překvapivě legitimní a něco néé..dívky v rádiovkách, no, ženám slušely, chlapům né :), legračně nabíhají do jakýsi budovy - to je patos, tedaa......to bylo myšleno ironicky nebo ???!! já fakt nevi..fakt nevim...působilo to na mě neironicky.. () (méně) (více)

Lisak_Pedro odpad!

Viděl jsem jen 40%. Dál už sem to nedal. Další důkaz, že vysoké hodnocení na ČSFD vůbec nic neznamená. Překvapilo mě jen, že Antonín Máša napsal scénář i k Prázdninám pro psa s Tomášem Holým. ()