The Last Black Man in San Francisco

Jona Tochet

Kostýmy:

Amanda Ramirez
  • Arsenal83

Ó, kde sú tie staré časy, kedy Scott McKenzie nás pozýval do mesta kvetov svojou psychodelickou pesničkou "If you're going to San Francisco". Odvtedy je San Francisco skôr známe ako hlavné mesto dúhových deviantov, a tak som bol veľmi prekvapený, že sa tu natočil film aj o inej menšine. Už názov je ale zavádzajúci, veď San Francisco má od posledného černocha v meste veľmi ďaleko. Aktuálne ich tam je cez 50 000, hoci to je len 6% celej populácie. Nedostatok černochov sa nemilosrdne podpísal na tom, že San Francisco má dnes jednu z najvyšších úrovní zamestnanosti v celom USA. Film obsahuje pomedzi melancholický dej občasne napínavú hudbu, až som myslel, že Michael Douglas opäť dolapil v uliciach mesta nejakého zločinca. Krutý omyl. Napriek tomu, že film je o Afroameričanoch, vôbec nie je o kriminalite, čo mi spôsobilo ďalší kultúrny šok. Zmysel filmu je príbeh černošského mladíka, ktorý sa nie vždy vlastnou vinou nevie nájsť, podobne ako sa nevedela nájsť Nela Pocisková v Búrlivom víne. Do akej miery je toto zaujímavé, to nechám už na vás.(28.6.2019)

• - V cameo roli sprievodcu na sa objaví Jello Biafra, pôvodný frontman legendárnej punkovej kapely Dead Kennedys. (toofo)