The Boy Who Harnessed the Wind

Antonio Pinto

Valerio Bonelli

Kostýmy:

Bia Salgado

Chlapec, ktorý zachránil svoju rodinu, aj keď mu nikto neveril. Voda je najsilnejší živel zo všetkých a nedá sa žiť bez neho ani s jeho nadbytkom. Pekný príbeh, trošku pomalšie tempo. Koniec bol veľmi pekne spravený. Klobúk dole pred hlavným hercom, ktorý sa dokázal naučit reč tohto kmeňa len pre tento film. 3,5*(20.4.2019)

Tak trošku z toho děje čiší podpora multikulti a migrace, což není výtka, jen konstatování. Také logika dostává na frak (dynamo z bicyklu by určitě nevytáhlo čerpadlem víc vody, než by zvládli ručně džberem, nehledě na zjevně bezednou studnu... ), ale i tak je to zajímavý příběh; kamera i režie velmi dobré a hlavně herecké výkony celý film posouvají na vyšší úroveň, než by si příběh zasloužil.(14.5.2019)

CHIWETELova režie nebyla špatná , ale místy bylo vidět , že mu chybí zkušenosti . Ovšem jeho synek byl výborný . Já si říkal , že on bude za čas nějaký ten ,,inžinýýýýr " . Složitý život lidí v Africe je opravdu těžký . My otočíme kohoutek a teče , tedy zatím , voda . Takový malý zázrak . Film je podle skutečného příběhu a tudíž přihazuji hvězdu navíc . Film stojí rozhodně za shlédnutí i po delší době , nebotˇ bude vlastně stále aktuální .(6.4.2019)

Veľmi vydarené! Afrika je plná úžasných a inšpiratívnych príbehov. Chiwetel Ejiofor vo svojom režisérskom debute preniesol na filmové plátno pozoruhodný príbeh z Malawi - o šikovnom chlapcovi Williamovi Kamkwambovi, ktorý skrotil vietor a zachránil svoju dedinku Wimbe pred hroziacim hladomorom. Skutočne inšpiratívne a motivačné. Čo sa týka filmu samotného, tak to bola naozaj kvalita - či už pôsobivé scenérie, ale aj výborné herecké obsadenie a postavy. Trochu ma prekvapilo, koľko času bolo venované tej socio-politickej omáčke, ktorá predchádzala samotnému jadru filmu, ale napriek tomu to bol vo svojej podstate veľmi vydarený počin od Ejiofora. Takmer 5*.(3.3.2019)

Je to naozaj príjemné prekvapenie zistiť, že Afrika má čo ponúknuť! Nie je to len krajina, kde padajú lietadlá častejšie než inde. Nie je to len zásobáreň pre Bronx a iné civilizované časti Ameriky, ktoré priniesli tak obohacujúcu básnickú kultúru, akým rap nesporne je. Minule som dokonca videl dokument a Afrika naozaj už nie je len o šamanoch. Vo vyspelých častiach Nigérie sa napríklad mačetami vraždia kresťania s moslimami a dochádza aj k upaľovaniu ľudí zaživa, čiže tento kontinent je za Európou už len 1000 rokov! Páči sa mi, že Ejiofor nezabudol na toto rýchle napredovanie a ukázal nám, že aj tam žijú talenty, ktoré dokážu vymyslieť vec, ktorú pred ním objavili už antickí Gréci. Ale keďže vidím, že niektorí ľudia stále plačú, že západný svet posiela Afrike málo peňazí, aby ich ich vlády mohli pekne rozkradnúť, musím vás vážené dámy, vážení páni upokojiť. Už to nebude dlho a budete môcť každý z vás nakŕmiť svojho Afričana v pohodlí svojho domova.(22.3.2019)

• - Natáčalo sa na autentických miestach v dedinke Wimbe a v meste Kasungu, ktoré leží na západe Malawi. (MikaelSVK)