Velký hack

• USA The Great Hack

Podívejte se, jak se společnost Cambridge Analytica zpracovávající data stala kvůli volbám amerického prezidenta v roce 2016 symbolem temné stránky sociálních médií. (Netflix)

vovarano

Kto o teme nikdy nepocul tak to ma zmysel vidiet. Avsak dokument neprinasa takmer nic nove pre ludi co sledovali proces s Marekom Cukrokopcom. Ja som az do konca cakal ze sa dozviem cez ake aplikacie na fb tie data ziskali a tesil som sa ze David ziska pristup ku svojim datam ale nic take sa nestalo. Nevysvetlili nam ako vytvaraju z danych informacii profil volica a vlastne nam nevysvetlili skoro nic. Pre mna velmi malo zaujimavych informacii na neuveritelne dlhu stopaz dokumentu. ()

Gienah

Ako dokument mi to prišlo pomerne slabé a k uchopiteľnejším informáciám sa prepracovali až v druhej tretine. Pre človeka, ktorý neuvažoval o súvislostiach medzi FB like, prehliadaním internetových stránok a reklamami; niekoho, pre koho je políčko potvrdzujúce prečítanie Podmienok iba otravné kliknutie navyše, je to (pevne dúfam) očiotvárajúci úvod do reality "obchodovania so súkromím ľudí". Ako píše Davies182, v Homeland na to poukázali oveľa explicitnejšie. V beletrii si o téme straty súkromia, sociálnom nátlaku, prácou s informáciami etc. môžete prečítať napr. v knihe od Dave Eggers The Circle, ktorá bola i sfilmovaná do rovnomenného filmu. Slabé *** ()

Maximilianus

Zaujímavá téma na dlhú debatu a vyšetrovanie, ale spôsob spracovania dokumentu nie je nijako výnimočný ani výnimočne pútavý. 7/10. ()

gemi

Vyhrál Trump volby v roce 2016? Kdepak, vyhrála je Cambridge Analytica. Dokument o tom, proč FB ničí demokracii, proč už žádné volby nejsou ve skutečnosti svobodné. Protože pokud se shodneme na tom, že je možné poměrně snadno zmanipulovat jednoho nerozhodnutého člověka, tak se musíme nutně shodnout na tom, že manipulace miliónů je pouze otázka škálování... ()

Cooller

tlustá lezba a vychrtlej ružovovlasej buzik... clearly LGTBTFGQT bullshit.... no prostě, všimli si něčeho co všichni už dávno věděli a stala se z toho afera a lidem to je pořád uplně stejně u prdele jako bylo předtim.... #MAGA2020 ()

Alan_Shearer

Síla internetu a nástrojů kolem něj je větší než si leckdo z nás uvědomuje. Však teď každá píča je marketingovou specialistikou. Osobní data jsou velmi lákavou komoditou. Bohužel, děsí mě, že slouží k ovlivňování mas a spousta zmrdů jako Boris Johnson je využívají k negativním účelům. Politika je čím dál více o emocích. Stačí mít peníze, suveréní sociopatickej charakter a máte vyhráno. A ještě víc mě děsí, jak to bude vypadat za 10, 20 nebo 50 let. Velký bratr brzy i pozná, jestli jsem si prdel utřel dvouvrstvým nebo čtyřvrstvým hajzlpapírem. ()

ONko

Hviezdicky davam za temu, o ktorej rozhodne treba hovorit. Format dokumentu mi ale velmi nepasuje, preferoval by som skor viac surovych faktov namiesto zbytocnych scen ako ked Brittany hlada svoj cestovny pas v aute. ()

george82

Za mě total paráda. Ne proto, že odhalili něco přelomového, ale že s tím šli ven a veřejně to otevřeli. Sice se vlastně nikomu z těch manipulátorů nic nestalo, ale snad to v těch co to viděli, zanechalo něco, díky čemu si budou dávat bacha co kde sdílí, potvrzují a ukazují. ()

iz67

Myslim, ze tam nakonec neni mnoho faktu, ktere by clovek, ktery se zajima, neznal. Ale pro ty ostatni urcite dobre videt! ()

Agonie

Problém je, že ve dvou hodinách stopáže, což je na dokument víc než moc, řeknou minimum informací a ještě do toho násilně strkají emoce. Pokud o Cambridge Analytica něco málo víte, nemá smysl si to pouštět. ()

hufnagel

Tento dokument by mali povinne vysielať na školách hlavne mladým ľuďom so smartfónmi a internetom,aby si uvedomili,že čokoľvek lajknú,napíšu,prejavia názor,nesúhlas na sociálnych sieťach a internete ,môže byť raz proti nim použité,alebo zneužité.Dáta sú dnes moc,bohužiaľ.Kam sme to došli? ()

serdehelan

Pre toho, kto moc nesleduje dianie okolo seba a len bezhlavo využíva sociálne siete to môže priniesť radu nových informácii a poznatkov o tom, ako sú súčasné sociálne siete a vyhľadávače využívané k manipulácii verejnej mienky, prípadne k víťazstvu vo voľbách. Ten kto trocha sleduje čo sa deje, a aspoň po očku správy o Cambridge Analytica zachytil tam zase tak moc zaujímavého nenajde. ()

e_Fox

Doporučuji si pustit The social network a pak tento film k zamyšlení nad tím, kam se FB posunul za pouhých 12 let existence a kam to v roce 2016 vyústilo je neuvěřitelné. ()

Tomas_PO

Dokument sa relatívne úzko zameriava na kauzu Cambridge Analytica a to primárne z pohľadu jedného jej kľúčového zamestnanca, ktorý sa rozhodne spolupracovať s úradmi. Zdieľanie dát, a ich cielené používanie korporátmi nie je ničým novým. O medzinárodných prepojeniach svetových politík sa bližšie nedozvieme nič, len všeobecne (smutno) známe skutočnosti línie Trump - Rusko - Brexit. Stačí však rozklinúť Google (čo iné haha) a ihneď sa človek o pozadí Alexandra Nix-a, zakladateľa Cambridge Analytica dozvie, že jeho rodinná aristokratická minulosť spadá až do koloniálnej Indie a obraz sa tak dokreslí. Pointa celého dokumentu sa však objaví v samotnom závere, s ktorou sa už dnes, po roku života v pandémii a vzniknutom obludáriu na sociálnych sieťach, stotožňuje nejeden z racionálne zmýšľajúcich ľudí - sociálne siete najprv spájali, no v súčasnosti rozdeľujú. A to až tak, že vyvolávajú nekontrolovateľný hnev, agresiu, skratové konania a v konečnom dôsledku rozklad krehkej demokratickej spoločnosti, ktorá sa javila tak tvrdou.. Veľmi jemne, no aj tak trochu pateticky vyznie záverečný apel na majiteľov FB a Googlu, či toto je výsledok, ktorý si ako chalani v mikinách kedysi zaumienili dosiahnuť. Zaujímavé by bolo vedieť, či svoj postoj časom neprehodnotili, nakoľko vojny v treťom svete, ale aj Brexit či Trump sú témy pre bilionárov vzdialené, v zmysle že neovplyvňujú ich každodenný život (pokiaľ sú samozrejme súčasťou tejto politiky). Pretože súčasná pandémia a nekončiace hoaxy už priamo ich rodiny aj ich samých ovplyvňujú. ()

belinko

Tak trošku téma, o ktorej vieme všetci. Avšak slušne podaná za prítomnosti jedného konkrétneho príkladu. Ako môže zber dát ovplyvniť dôležité rozhodnutia ako voľby? Zaujímavý dokument, avšak kvôli veľmi odbornej tématike mu nemôžem dať viac ako 3*, stále je to totiž téma, ktorej mnoho ľudí nerozumie a ktorá nás bude ešte pár rokov obchádzať. ()

lister_dave

Po přečtení knihy Mindf*ck od toho „týpka s růžovými vlasy“ (Christopher Wylie) mi tento dokument přijde dost slabý, i když pro nezasvěceného diváka asi stále přínosný. Horší je, že průměrný uživatel sociálních sítí těch 114 minut stopáže dokumentu raději obětuje právě sociálním sítím, natož, aby četl knihu. :-/ Hlavní hrdinka Brittany; nechme stranou, že působila dost podivně; dostala na můj vkus extrémně hodně prostoru oproti Christopherovi Wylieovi, který by měl hodně co říct a v médiích a knize taky řekl. ()