Velký hack

• USA The Great Hack
Dokumentární
USA, 2019, 114 min

Podívejte se, jak se společnost Cambridge Analytica zpracovávající data stala kvůli volbám amerického prezidenta v roce 2016 symbolem temné stránky sociálních médií. (Netflix)

Trailer

anais

Pokud to má člověk hodnotit jako film, tak jako by se snažil o dvě trochu rozdílné věci - popsat problém zneužití dat v obecné rovině, a krom toho vykreslit, jaký dopad to má na jednotlivé aktéry. A také, jestli se mohou očistit, pokud se na něčem podobném podíleli. Přiznám se, že mě bavila spíš ta první rovina, která je opravdu děsivá. Možnosti manipulace, které jsou dnes ve službách politiků, jsou prakticky neomezené. A zdá se, že s tím nejde nic dělat. Na druhou stranu příběh Brittany Kaiser jde vnímat různě. Asi mě trochu štve, že se tenhle typ dokumentu věnuje pochybnostem jednoho ze strůjců, než aby šel víc do hloubky například toho, jaký do má celé dopad na lidi z Trinidadu. V tomhle se The great hack zastavil někde na půli cesty, a začal řešit téma sice zajímavé, ale jakoby tím oslaboval hlavní výpověď. ()

KlárkaS

Osobní data - nejcennější komodita světa. Šílený. Jinak cením Netflix, že touhle populárně naučnou a poutavou dokumentární tvorbou dostává tyhle důležitý témata mezi masy, protože seč je to škoda, do kin se na dokumenty nechodí (a ani Michael Moore to už nezachrání). Pokud to uvidí aspoň zlomek z těch 150 milionů netflixáckejch předplatitelů, tak by to nějaký rozdíl mohlo udělat. Sociální sítě nás přece měly spojovat, a ne využívat našich osobních údajů, aspirací a názorů, aby nás pak o to víc rozdělovaly. Neříkám, že by si lidi měli hned smazat všechny svý instagramy a facebooky, ale spíš přemýšlet a zpochybňovat to, co se nám snaží tyhle sítě pomocí reklam vnutit. Vždyť náš názor a pohled na svět je pořád to nejcennější, co máme! Takže no more manipulaci, sakra! ()

Davies182

Pro diváky šesté řady Homelandu bohužel naprosto zbytečný dokument o síle a rádoby šokujících nebezpečích sociálních médií. Zajímavé jako zrod GDPR plus zamyšleníhodné polemizování o Studené válce, která ve skutečnosti nikdy neskončila - jen dnes vypadá jinak. Nicméně jak píši výše: Homeland již přesně tohle celé řekl před dvěma lety, a to v deseti strhujících hodinách a stokrát důrazněji. ()

Aljak

O manipulácii verejnej mienky a volebných kampaní prostredníctvom sociálnych sietí sa rozpráva čoraz častejšie, no väčšinou dosť povrchne. Tento dokument nám na základe dvoch obrovských kampaní priblížil túto problematiku oveľa viac do hĺbky, a musím uznať, že to je naozaj šialené. Vo svojej podstate je to smutné, no oveľa väčší problém je to, že sa ľudia jednoducho nezaujímajú o verejné dianie a nechajú sa takto jednoducho ovplyvniť kadejakými fake news a správami vytrhnutými z kontextu. Verejná mienka bude tak či tak manipulovaná aj naďalej, bez ohľadu na zasahovanie nejakej Cambridge Analytica. Čo sa týka dokumentu, tak spracovanie naozaj kvalitné, hoci hlavná "hrdinka" Brittany Kaiser mi občas išla svojou nekonzistentnosťou až na nervy. Ale aspoň že pravda vyšla na svetlo sveta, hoci Trumpa a Brexit to už žiaľ nezvráti... ()

Hwaelos

Co tu píšou mnozí jiní, je pravda. Pokud jste aspoň trochu sledovali dění okolo Cambridge Analytica, tenhle dokument vás moc ničím nepřekvapí. Ale podobně jako u Before the Flood, domnívám se, že The Great Hack není ani tak určenej mně, jako spíš lidem, kteří tu kauzu prakticky vypustili, aby jim dodal základní informace v pěkným balení. A to myslím funguje. ()