Velký hack

• USA The Great Hack
Trailer

VOD (1)

Podívejte se, jak se společnost Cambridge Analytica zpracovávající data stala kvůli volbám amerického prezidenta v roce 2016 symbolem temné stránky sociálních médií. (Netflix)

Trailer

anais

Pokud to má člověk hodnotit jako film, tak jako by se snažil o dvě trochu rozdílné věci - popsat problém zneužití dat v obecné rovině, a krom toho vykreslit, jaký dopad to má na jednotlivé aktéry. A také, jestli se mohou očistit, pokud se na něčem podobném podíleli. Přiznám se, že mě bavila spíš ta první rovina, která je opravdu děsivá. Možnosti manipulace, které jsou dnes ve službách politiků, jsou prakticky neomezené. A zdá se, že s tím nejde nic dělat. Na druhou stranu příběh Brittany Kaiser jde vnímat různě. Asi mě trochu štve, že se tenhle typ dokumentu věnuje pochybnostem jednoho ze strůjců, než aby šel víc do hloubky například toho, jaký do má celé dopad na lidi z Trinidadu. V tomhle se The great hack zastavil někde na půli cesty, a začal řešit téma sice zajímavé, ale jakoby tím oslaboval hlavní výpověď. ()

Gienah

Ako dokument mi to prišlo pomerne slabé a k uchopiteľnejším informáciám sa prepracovali až v druhej tretine. Pre človeka, ktorý neuvažoval o súvislostiach medzi FB like, prehliadaním internetových stránok a reklamami; niekoho, pre koho je políčko potvrdzujúce prečítanie Podmienok iba otravné kliknutie navyše, je to (pevne dúfam) očiotvárajúci úvod do reality "obchodovania so súkromím ľudí". Ako píše Davies182, v Homeland na to poukázali oveľa explicitnejšie. V beletrii si o téme straty súkromia, sociálnom nátlaku, prácou s informáciami etc. môžete prečítať napr. v knihe od Dave Eggers The Circle, ktorá bola i sfilmovaná do rovnomenného filmu. Slabé *** ()

vovarano

Kto o teme nikdy nepocul tak to ma zmysel vidiet. Avsak dokument neprinasa takmer nic nove pre ludi co sledovali proces s Marekom Cukrokopcom. Ja som az do konca cakal ze sa dozviem cez ake aplikacie na fb tie data ziskali a tesil som sa ze David ziska pristup ku svojim datam ale nic take sa nestalo. Nevysvetlili nam ako vytvaraju z danych informacii profil volica a vlastne nam nevysvetlili skoro nic. Pre mna velmi malo zaujimavych informacii na neuveritelne dlhu stopaz dokumentu. ()

montongery

Zde musím souhlasit s ostatními uživateli, že je dokument zaměřen spíše na diváka, který je touto tématikou nepolíben. Pro ostatní to jinak bude vše důvěrně známé a bez nějakých nových myšlenek či věcí k zamyšlení. Ale jako úvod o tom, co by si každý na internetu měl automaticky a sám uvědomovat (např. to že mu volby výběru nejsou předkládány náhodně a je zde tedy v takové své názorové bublině aj.) skvělé . ()

Pajky3

O Cambridge Analytica jsem až do tohohle dokumentu neslyšel, takže jsem se dozvěděl něco nového. I když samozřejmě průšvih s osobními daty a jejich únikem na facebooku jsem zaznamenal. A určitě je to problém o kterém je třeba mluvit a vědět, ale přijde mi, že to šlo pojmout zajímavěji a s více rozměry toho problému. Třeba příště... ()