Pro Samu

Dokumentární

Velká Británie, 2019, 95 min

Waad Al-Khateab

Nainita Desai

Devastující, intimní výpověď o městě, které se stalo peklem na zemi. Deník bolesti i naděje. Pokud někde patos beru, tak u podobného typu dokumentu.(13.11.2019)

Řemeslně dobře odvedená práce vypravující silný příběh. Nicméně hraje spíš na city, někdy až moc. Jednostranně zabarvený pohled je sice přiznaný, ale občas mi to přišlo za čárou.(4.1.2020)

Neskutečné peklo na zemi ve strhující filmové výpovědi.(31.12.2019)

• PaulCZE

Pohádka pro naivní západní publikum. Třeba hned ze začátku leží na zemi mrtví lidé v maskáčích a pan rebeldoktor říká, že to jsou umučení civilisté. O chvilku později slečna dokumentaristka povídá, že to tam ovládli džihádisté, ale že syrská vláda je mnohem horší. Jo, jasně. Co se nestane, autorka dokumentu spolu s rebeldoktorem vytvoří dokonalý rebelpár a vezmou se. Mezi tím jsou hodně divný a rádoby autentický vsuvky doplněné nic neříkajícím komentářem. To se střídá s brutálními záběry jak trpí děti apod. Vzhledem k tomu, že islamisti prohrají, město opouští i tahle nána. Přičemž se hrozně bojí jak jí zlá vláda ublíží a ono nic. V případě, že by vyhrála její islamistická revoluce, mohla dělat děvku nějakýmu tomu šária vymaštěnci a další dekády prožít v nekonečné civilní válce alá Libye, takhle si musela sbalit saky paky a vypadnout. No a nebo mohla přistoupit na rekonciliaci a v Sýrii zůstat, ale to tam není, protože Assad je přece ten zlej a vyhnal ji přece do exilu. Válka byla hrozná a tyhle propagandistický veledíla obětem nijak úctu nevzdávají a ještě navíc zneužívat ke svému světonázoru děti je hnus. Nejlepší je, že si rebelpár vyjede do Turecka za svým nemocným příbuzným a pak se vrátí do válečné zóny v Aleppu, i s dítětem. Haha.. Díval jsem se pak ještě na rozhovor s autorkou, povídala tam, že džihádisty vytvořila vláda, aby podkopala její sluníčkovou revoluci.. A taky prý, že řádění ISIS není vůbec nic v porovnání se syrskou vládou a jejíma zločinama. Hm.(25.1.2020)