Pro Samu

Dokumentární

Velká Británie, 2019, 95 min

Waad Al-Khateab

Nainita Desai

Pro Samu je dechberoucí, emotivně zdrcující a vizuálně těžce stravitelný film plný intimních záběrů na pozadí zničující občanské války, v níž se veškerá lidskost vytrácí. Částečně ji nabývá alespoň zpětně v postprodukci díky osobní zpovědi matky překypující mateřskou láskou. Místy jde možná svou citovou náloží až moc za hranu, avšak o to víc je film ve svém poselství o důležitosti naděje a vzájemné pomoci významný. Více v ext. recenzi.(18.3.2020)

• IXOXI

Vzácný pohled drsných záběrů ze skutečné války? Spíše kýč plný největších dnešních stereotypů, jak správně vylíčit v médiích škaredé věci. Pokud je získání jednoho kusu ovoce svátkem pro celou rodinu, pak vlastnictví mobilního telefonu povinností, stejně tak mobilní data. Trpí lidé ve válce? Předně děti, proto se utrpení ukazuje zásadně na dětech - na ostatních až zase tak nezáleží. Bojovali v Aleppu různé strany? Ne, jasně se zde dozvíte, že to byly pouze chudáci běžní lidé proti vládě s podporou Ruska. Rusové samozřejmě byly tak zlý, že pokud jste potřebovali jet navštívit přátele v Turecku (kteří ačkoliv to nebylo zmíněno, tak podporovali opačnou stranu), Vás pustili oběma směry. A nakonec Vás ti zlý agresoři nechají jen tak odjet... Bohužel drastické záběry s komentářem vyprávějí příběh, který Vám říká co si máte myslet, nikoliv co se opravdu stalo. Běžně bych hodnotil odpadem, zde jsem kvůli některým věcem hodnocení upravil, aby bylo jasně vidět, že jsou přínosné.(20.6.2020)

Tolik osobní a tolik strhující. Závěrečný silný patos neuráží, protože Waad Al-Khateab do toho dává vše. Chtěli žít ve svobodné nezkorumpované zemi. Film není analýzou situace v Sýrii, jen jedním kamínkem z mozaiky, která se skládá. Rusové podrželi Asada u moci, a ten ji z ruky nepustí. Promítnout každému, kdo si myslí, že kdo se do ničeho neplete, tomu se kulka vyhne.(23.3.2020)

Pre mňa veľmi smutný film. "For Sama" si určite udržím ešte nejaký čas v pamäti, minimálne pre fakt, že pôsobí veľmi skutočne. Máme čas spoznať priateľov Waad, sledujeme ich život a ich snahu prežiť a vybojovať slobodu. Viem si predstaviť, že režim v Sýrii musel byť príšerný. Je desivé, že sa cielene likvidovali nemocnice a zhadzovali sa bomby, kým sa vyhubilo aj posledné semienko nádeje na to, že niečo môže ich odpor priniesť. Niektoré myšlienky, ktoré sa tu vyslovia moc hodnotiť nejdem. Pretože si nie som úplne istý, či je to pravda. Možno z pohľadu toho, ako to vnímali oni. Ale myslím, že sýrsky režim a ISIS sú oboje zlo. Pretože ani v jednom prípade nevznikne nič pozitívne. Naši hlavní hrdinovia sú podľa mňa dobrí a viem prečo ten film vznikol. Dokonca si aj myslím, že je dosť potrebné, aby ho ľudia videli. Pretože to môže dať aj predstavu o tom, aká je skutočne situácia v krajine, v ktorej sa skoro úplne zlikvidoval život. Aleppo je z tých záberov podľa mňa absolútna ruina. Neviem, či sa vôbec dá mesto opätovne vybudovať. To by sa muselo urobiť úplne od začiatku. Je to proste mŕtve mesto. Hádam sa ukáže časom, že to skutočne za tie obete stálo. Za celý film som nevidel v rukách rebelov ani jednu jedinú zbraň a pôsobilo to ako keby Rusko útočilo na civilistov. Jediný vážnejší problém, čo mám s filmom je fakt, že miestami trošku skáče. A snažím sa potom orientovať čo sa asi deje a ako to plynie. Lebo je to trošku nejasné. Ale inak som veľmi spokojný. Silný film. Hodnotenie: A(5.3.2020)

• Borea

Ano, jsou to zcela jistě intenzivní obrazy, které jsou blízko lidskému neštěstí. Avšak jejich skladba je jenom další náloží, která bouchá do emocí. Smutný hudební podkres, záběry z dronů, které asi dotočili někde jindy a dávno po událostech, které jsou znázorněny. Připadá mi, že i v tom je vidět práce evropských spolupracovníků, kteří sympatické autorce udělali jednostrannou službu. Není to film, ale tísnivý osobní výkřik.(20.3.2020)

• - Natáčanie trvalo autorke viac než 5 rokov a za ten čas stihla natočiť až 500 hodín záznamu. (MikaelSVK)

• - Po odchode z Aleppa, žila Waad Al-Kateab s rodinou v susednom Turecku a neskôr sa spoločne presunuli do Veľkej Británie. (MikaelSVK)