Pro Samu

Velká Británie, 2019, 95 min

Waad Al-Khateab

Nainita Desai
  • Borea

Ano, jsou to zcela jistě intenzivní obrazy, které jsou blízko lidskému neštěstí. Avšak jejich skladba je jenom další náloží, která bouchá do emocí. Smutný hudební podkres, záběry z dronů, které asi dotočili někde jindy a dávno po událostech, které jsou znázorněny. Připadá mi, že i v tom je vidět práce evropských spolupracovníků, kteří sympatické autorce udělali jednostrannou službu. Není to film, ale tísnivý osobní výkřik.(20.3.2020)

Pre mňa veľmi smutný film. "For Sama" si určite udržím ešte nejaký čas v pamäti, minimálne pre fakt, že pôsobí veľmi skutočne. Máme čas spoznať priateľov Waad, sledujeme ich život a ich snahu prežiť a vybojovať slobodu. Viem si predstaviť, že režim v Sýrii musel byť príšerný. Je desivé, že sa cielene likvidovali nemocnice a zhadzovali sa bomby, kým sa vyhubilo aj posledné semienko nádeje na to, že niečo môže ich odpor priniesť. Niektoré myšlienky, ktoré sa tu vyslovia moc hodnotiť nejdem. Pretože si nie som úplne istý, či je to pravda. Možno z pohľadu toho, ako to vnímali oni. Ale myslím, že sýrsky režim a ISIS sú oboje zlo. Pretože ani v jednom prípade nevznikne nič pozitívne. Naši hlavní hrdinovia sú podľa mňa dobrí a viem prečo ten film vznikol. Dokonca si aj myslím, že je dosť potrebné, aby ho ľudia videli. Pretože to môže dať aj predstavu o tom, aká je skutočne situácia v krajine, v ktorej sa skoro úplne zlikvidoval život. Aleppo je z tých záberov podľa mňa absolútna ruina. Neviem, či sa vôbec dá mesto opätovne vybudovať. To by sa muselo urobiť úplne od začiatku. Je to proste mŕtve mesto. Hádam sa ukáže časom, že to skutočne za tie obete stálo. Za celý film som nevidel v rukách rebelov ani jednu jedinú zbraň a pôsobilo to ako keby Rusko útočilo na civilistov. Jediný vážnejší problém, čo mám s filmom je fakt, že miestami trošku skáče. A snažím sa potom orientovať čo sa asi deje a ako to plynie. Lebo je to trošku nejasné. Ale inak som veľmi spokojný. Silný film. Hodnotenie: A(5.3.2020)

Pro Samu je dechberoucí, emotivně zdrcující a vizuálně těžce stravitelný film plný intimních záběrů na pozadí zničující občanské války, v níž se veškerá lidskost vytrácí. Částečně ji nabývá alespoň zpětně v postprodukci díky osobní zpovědi matky překypující mateřskou láskou. Místy jde možná svou citovou náloží až moc za hranu, avšak o to víc je film ve svém poselství o důležitosti naděje a vzájemné pomoci významný. Více v ext. recenzi.(18.3.2020)

Tolik osobní a tolik strhující. Závěrečný silný patos neuráží, protože Waad Al-Khateab do toho dává vše. Chtěli žít ve svobodné nezkorumpované zemi. Film není analýzou situace v Sýrii, jen jedním kamínkem z mozaiky, která se skládá. Rusové podrželi Asada u moci, a ten ji z ruky nepustí. Promítnout každému, kdo si myslí, že kdo se do ničeho neplete, tomu se kulka vyhne.(23.3.2020)

• PaulCZE

Pohádka pro naivní západní publikum. Třeba hned ze začátku leží na zemi mrtví lidé v maskáčích a pan rebeldoktor říká, že to jsou umučení civilisté. O chvilku později slečna dokumentaristka povídá, že to tam ovládli džihádisté, ale že syrská vláda je mnohem horší. Jo, jasně. Co se nestane, autorka dokumentu spolu s rebeldoktorem vytvoří dokonalý rebelpár a vezmou se. Mezi tím jsou hodně divný a rádoby autentický vsuvky doplněné nic neříkajícím komentářem. To se střídá s brutálními záběry jak trpí děti apod. Vzhledem k tomu, že islamisti prohrají, město opouští i tahle nána. Přičemž se hrozně bojí jak jí zlá vláda ublíží a ono nic. V případě, že by vyhrála její islamistická revoluce, mohla dělat děvku nějakýmu tomu šária vymaštěnci a další dekády prožít v nekonečné civilní válce alá Libye, takhle si musela sbalit saky paky a vypadnout. No a nebo mohla přistoupit na rekonciliaci a v Sýrii zůstat, ale to tam není, protože Assad je přece ten zlej a vyhnal ji přece do exilu. Válka byla hrozná a tyhle propagandistický veledíla obětem nijak úctu nevzdávají a ještě navíc zneužívat ke svému světonázoru děti je hnus. Nejlepší je, že si rebelpár vyjede do Turecka za svým nemocným příbuzným a pak se vrátí do válečné zóny v Aleppu, i s dítětem. Haha.. Díval jsem se pak ještě na rozhovor s autorkou, povídala tam, že džihádisty vytvořila vláda, aby podkopala její sluníčkovou revoluci.. A taky prý, že řádění ISIS není vůbec nic v porovnání se syrskou vládou a jejíma zločinama. Hm.(25.1.2020)