Pro Samu

Velká Británie, 2019, 95 min

Waad Al-Khateab

Nainita Desai
  • PaulCZE

Pohádka pro naivní západní publikum. Třeba hned ze začátku leží na zemi mrtví lidé v maskáčích a pan rebeldoktor říká, že to jsou umučení civilisté. O chvilku později slečna dokumentaristka povídá, že to tam ovládli džihádisté, ale že syrská vláda je mnohem horší. Jo, jasně. Co se nestane, autorka dokumentu spolu s rebeldoktorem vytvoří dokonalý rebelpár a vezmou se. Mezi tím jsou hodně divný a rádoby autentický vsuvky doplněné nic neříkajícím komentářem. To se střídá s brutálními záběry jak trpí děti apod. Vzhledem k tomu, že islamisti prohrají, město opouští i tahle nána. Přičemž se hrozně bojí jak jí zlá vláda ublíží a ono nic. V případě, že by vyhrála její islamistická revoluce, mohla dělat děvku nějakýmu tomu šária vymaštěnci a další dekády prožít v nekonečné civilní válce alá Libye, takhle si musela sbalit saky paky a vypadnout. No a nebo mohla přistoupit na rekonciliaci a v Sýrii zůstat, ale to tam není, protože Assad je přece ten zlej a vyhnal ji přece do exilu. Válka byla hrozná a tyhle propagandistický veledíla obětem nijak úctu nevzdávají a ještě navíc zneužívat ke svému světonázoru děti je hnus. Nejlepší je, že si rebelpár vyjede do Turecka za svým nemocným příbuzným a pak se vrátí do válečné zóny v Aleppu, i s dítětem. Haha.. Díval jsem se pak ještě na rozhovor s autorkou, povídala tam, že džihádisty vytvořila vláda, aby podkopala její sluníčkovou revoluci.. A taky prý, že řádění ISIS není vůbec nic v porovnání se syrskou vládou a jejíma zločinama. Hm.(25.1.2020)

Pro Samu je dechberoucí, emotivně zdrcující a vizuálně těžce stravitelný film plný intimních záběrů na pozadí zničující občanské války, v níž se veškerá lidskost vytrácí. Částečně ji nabývá alespoň zpětně v postprodukci díky osobní zpovědi matky překypující mateřskou láskou. Místy jde možná svou citovou náloží až moc za hranu, avšak o to víc je film ve svém poselství o důležitosti naděje a vzájemné pomoci významný. Více v ext. recenzi.(18.3.2020)

Denníky zo Sýrie na individuálnom príklade. Už len bola otázka, akým spôsobom to pojmeme. Tým politickým? Budeme poukazovať na jednu stranu, že je zlá tá druhá je spravodlivá? Niekedy sa mi to zdalo také jednostranné a to sa mohlo vynechať. Ale inak zobrazenie vojny ako takej sa podarilo a niekedy naozaj šokujúco. Niektoré zábery sú tu hrozné, ako je oživovanie novorodenca, na to treba žalúdok. Apropo utčenci, zaujímavé, že toto čo tu vidíme, zranené deti, ženy, matky, chlapci, to nejak nevidím v tej pochodujúcej horde, čo si prišla do Európy po sociálne dávky. V tej mase sú mladíci so smartfónmi v ruke. A skutočne trpiaci ostali doma.(18.5.2020)

Zde bych byl s jakýmkoliv soudem velice opatrný. Není snadné tento počin, který jistě není dokumentem v pravém smyslu tohoto slova, ohodnotit. O tom, že žít ve válečných zónách, je peklo na zemi, jistě není pochyb. O nesmírném utrpení všech, kteří si něčím podobným prošli, zrovna tak. Avšak o samoúčelnosti a prvoplánovosti některých záběrů, stejně jako o tom, kdo tvorbu tohoto počinu zaplatil a co bylo jeho cílem, by se dalo dalekosáhle polemizovat. Nechci vůbec snižovat tragickou situaci v Allepu, ale je zřejmé, že asi jen málokdo ze zdejších hodnotitelů tam v posledních letech osobně byl. To platí i pro mě a rád bych tomuto polodokumentu či co to vlastně je, věřil, nicméně jsem ostražitý a ve svých soudech opatrný. Film jsem sledovat velmi pozorně, a tak mi neuniklo obrovské množství rozporů a mnoho jednoznačně uměle vytvořených scén. Autentické to prostě není, to ať se na mě zlobí, kdo chce a jak chce. Řada záběrů samozřejmě ano, ale všechny rozhodně ne. Stačí trochu pozorné oko. Obecně si, kdykoliv mám jen trochu příležitost, rád kopnu do soudruhů i do Sovětského svazu. Zde je ale cítit citelná protiruská, v podstatě se dá říci propaganda, která však úroveň filmu sráží a rozhodně ho úplně svádí z na začátku nastolené dokumentární cesty. A pak se vracíme k mé původní tezi: „Kdo si film objednal a čemu a komu má sloužit?“. Nemám rád konspirační teorie, ale tohle prostě není čisté. Vnější vliv je z mnoha scén až příliš patrný. O jednostranném pohledu na celou situaci v Allepu snad ani psát nemusím. Je to škoda! Takto silné téma se dalo uchopit lépe a zpracovat důvěryhodněji, to by pak třeba i bylo ku prospěchu těch, kteří stávající situací v místě trpí nejvíce.(25.10.2020)

Pre mňa veľmi smutný film. "For Sama" si určite udržím ešte nejaký čas v pamäti, minimálne pre fakt, že pôsobí veľmi skutočne. Máme čas spoznať priateľov Waad, sledujeme ich život a ich snahu prežiť a vybojovať slobodu. Viem si predstaviť, že režim v Sýrii musel byť príšerný. Je desivé, že sa cielene likvidovali nemocnice a zhadzovali sa bomby, kým sa vyhubilo aj posledné semienko nádeje na to, že niečo môže ich odpor priniesť. Niektoré myšlienky, ktoré sa tu vyslovia moc hodnotiť nejdem. Pretože si nie som úplne istý, či je to pravda. Možno z pohľadu toho, ako to vnímali oni. Ale myslím, že sýrsky režim a ISIS sú oboje zlo. Pretože ani v jednom prípade nevznikne nič pozitívne. Naši hlavní hrdinovia sú podľa mňa dobrí a viem prečo ten film vznikol. Dokonca si aj myslím, že je dosť potrebné, aby ho ľudia videli. Pretože to môže dať aj predstavu o tom, aká je skutočne situácia v krajine, v ktorej sa skoro úplne zlikvidoval život. Aleppo je z tých záberov podľa mňa absolútna ruina. Neviem, či sa vôbec dá mesto opätovne vybudovať. To by sa muselo urobiť úplne od začiatku. Je to proste mŕtve mesto. Hádam sa ukáže časom, že to skutočne za tie obete stálo. Za celý film som nevidel v rukách rebelov ani jednu jedinú zbraň a pôsobilo to ako keby Rusko útočilo na civilistov. Jediný vážnejší problém, čo mám s filmom je fakt, že miestami trošku skáče. A snažím sa potom orientovať čo sa asi deje a ako to plynie. Lebo je to trošku nejasné. Ale inak som veľmi spokojný. Silný film. Hodnotenie: A(5.3.2020)

• - Natáčanie trvalo autorke viac než 5 rokov a za ten čas stihla natočiť až 500 hodín záznamu. (MikaelSVK)

• - Po odchode z Aleppa, žila Waad Al-Kateab s rodinou v susednom Turecku a neskôr sa spoločne presunuli do Veľkej Británie. (MikaelSVK)