Vídeň: Říše, dynastie a sen

• Velká Británie Vienna: Empire, Dynasty and Dream
Dokumentární / Historický
Velká Británie, 2016, 3x49 min

Richard Downes

Tento poučný dokumentární seriál prozkoumá město, jež utvářela a definovala historie. Římský původ Vídně a strategická zeměpisná poloha město předurčila k válkám, intrikám, podvodům a nekonečnému boji o moc. Stalo se městem dvou naprosto odlišných polovin, domovem pro římské císaře a cílem otomanské agrese, ale také místem, kde se dařilo gotické architektuře a barokní hudbě. Zkrátka, Vídeň je městem, kde svou stopu zanechaly jak bitvy, tak kultura. Simon Sebag Montefiore nás provede po chodnících dlážděných kočičími hlavami a představí bohatou historii místa, když půjde ve stopách Napoleona a Hitlera, Beethovena a Mozarta, všech, kteří po ulicích Vídně procházeli. (Viasat)

subic

Bruuutuuus. Hned u prvního dílu mě až mrazilo. Britové udělali úžasný seriál o naší historii, o Českých zemích, Rakousko-Uhersku, svaté říši Římské. O tom, co jsme se jen tak v kostce všichni ve škole učili, někdo si to ještě pamatuje a někdo už ne. O tom, co nám tu zanechali a co je dnes ještě možné vidět. A já jako velký milovník Vídně jsem si teda chrochtal. Přemýšlím, jestli dám 4 nebo 5 frček. ()

hygienik

Brilantná ukážka "popcornového dejepisu". 1000 rokov plných emotívnych momentov a pikantností zo života slávnych osobností, odsúva na okraj mená, roky aj drobné historické nepresnosti, ktoré sú nadšením divákom ľahostajné. ()

Umělec

Skvělý dokument od BBC. Nekdy trochu prulet historii, ale jen k dobru věci, vypravec nezabredava do nezajimavych detailu... Vyborna kamera, skvela hudba. Zabavne, pritom poucne. Britové proste dokumenty umi, takhle to ma vypadat. ()

Neklan006

Tak si představte, že Přemysla Otakara II. si zabili Češi na Moravském poli sami. Říkal to tady ten dobře informovaný Brit z BBC, tak budeme muset přepsat učebnice... ()