Môj dedo spadol z Marsu

Moj dida je pao s Marsa

Môj dedo spadol z Marsu

My Grandpa Is an Alien

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Sci-Fi

Chorvatsko / Lucembursko / Norsko / Česko / Slovensko / Slovinsko / Bosna a Hercegovina, 2019, 79 min

Sven Pepeonik

Já jsem dost přemýšlel, jestli na to do toho kina jít nebo ne, ale já prostě chtěl vidět chorvatsko-lucembursko-norsko-slovinsko-slovensko-českou sci-fi (pardon, Bosno a Hercegovino, je to dlouhé už i bez tebe) stůj co stůj a vzhledem k tomu, že tenhle film rozhodně vysokou návštěvnost mít nebude, dost tady hrozilo i to, že ten film bych pak už jen tak někde nesehnal. A tak jsem teda šel a rozhodně nelituju. Ten film překvapivě celkem dobře fungoval a ta hodina a něco mi utekla strašně rychle. Příběh se mi moc líbil, já tyhle filmy, kde se prostě přátelí člověk s nějakým mimozemšťanem nebo něčím nadpřirozeným mám moc rád (pokud to teda není Stmívaní a jeho kloni - tyhle romantické kokotiny už mi připadají stupidní) akorát bych z něj úplně vyškrtl scény, kdy je ta holka šikanovaná. Nejen že je to tam naprosto zbytečné, ale taky to působí celkem klišovitě. Zase na druhou stranu, aspoň je ta holka z úplné rodiny. Technicky to bylo docela dobré, samozřejmě na poměry Chorvatska a dalších zemí, efekty jak z vysokorozpočtových filmů tu snad nikdo nečeká. Taky jsem moc rád za to, že tu je i vidět, jak ti mimozemšťané vypadají, dokonce tu je i to, jak vypadá jejich planeta. Víc jsem si fakt přát nemohl, bez ironie. Navíc ten robot mi připadal celkem roztomilej (v poslední době píšu o roztomilých postavách celkem často, jsem nějak zněžněl nebo já nevím) a mám dojem, že měl ruce udělané z Merkuru (jako z té stavebnice, ok?). Líbilo se mi to i filmařsky - kamera byla celkem slušná a záběry v nemocnice podle mě byly hodně povedené, dále se mi hodně líbil soundtrack, ten mi připadal skvělý, chvílemi působil i mysteriózně. Poselství o přátelství a lásce a o síle objetí je ok, je to film pro děti, nestěžuju si, ono do sebe něco má, ale je prostě často používané v mnoha filmech. Rozhodně proti němu ale nic nemám, vůbec mi nevadí. Celkově se mi ten film ale moc líbil a k plnému počtu v tom svém hodnocení opravdu nemám daleko. Silné 4*(8.9.2019)

Koprodukční sci-fi pro malé diváky, které upoutá několika výbornými momenty, nápady i poselstvím, však pokulhává stran scénáře i stran hloupých dialogů, které šustí papírem. Zejména v úvodu byly repliky maminky vyloženě na ránu. Šikanovací linie byla nadbytečná, navíc neukončená, působila v celém příběhu nepatřičně. Naopak vztahy mezi sourozenci byly nulové. Vlastně vztahy v celé rodině působily chladně, odtrženě, nedodělaně, což je škoda, protože jak říkám, co se na filmu podařilo, to bylo skvělé. Una s robotem, jiný svět, osamělost, přátelství, láska, obětování se i význam objetí...(22.6.2019)