Co přináší řeka (TV seriál)

All the Rivers Run

• slovenský

Čo prináša rieka

Drama / Romantický

Austrálie, 1983, 4x100 min

Je zvláštní vidět takhle „starý“ seriál očima současného diváka. Dnes působí trochu ošuntěle. Je hodně epický. Není ještě ovlivněn soudobou psychologizací a naturalismem. Děj si plyne klidně jako řeka a přitom je plný zvratů a uvíznutí na mělčině a ve slepých ramenech. Láska tam je také. Nesentimentální. Věcná a praktická. Opravdová a silná. Všechny vedlejší postavy jsou plnohodnotní lidé, zcela rovnoprávní s těmi, o kterých příběh je. Těšila jsem se na ty chvíle klidu, které otevře úvodní melodie, i na ten exotický nádech tamní filmařiny a krásnou australskou přírodu.(18.5.2017)

Nostalgická vzpomínka. Základní dějovou linii jsem si pamatoval, ale po shlédnutí jsem zjistil, že paměť není dokonalá. Další z adeptů na reprízu. Ucházející herecké výkony a scénář, výborné exteriéry a hudba, ústřední melodii jsem si pamatoval i po dvaceti letech. Seriál mohu všem doporučit, s tím co se dnes točí - neporovnatelné.(24.11.2008)

Je fakt, že do detailů si tenhle seriál o kapitánce kolesového říčního parníku moc napamatuju, ale jelikož snad i po patnácti letech jsem si schopen vybavit ústřední melodii seriálu, jeho atmosféru i úsměv hlavní představitelky, asi to byla vážně povedená záležitost. Jinak je to ale trošku nostalgické hodnocení ztracené ve vzpomínkách.(19.10.2006)

Když jsem byl malý, stavěl jsem si loď Philadelphia ze všech stavebnic, co jsem doma našel. A když jsem na dovolené mohl vstoupit na palubu "parníku" na přehradě, byl jsem v sedmém nebi. Po téměř třech desítkách let zhlédnuto na Youtube. A verdikt? Tohle dílo si ani v nejmenším madam Nostalgii na pomoc zvát nemusí. Naprosto nadčasový seriál, který by byl v dnešní době ozdobou televizního prime timu. Děj sice nijak překotně dopředu neutíká, ale pozornost udrží a zvědavost, jak to bude dál, je silnější než u kdejakého díla s efektně vystavěnými spoilery. Všechny postavy jsem si hned oblíbil a žil nimi romantický život, který je však plný drsných nástrah nemilosrdné řeky. Trochu mně vadil smutek, kterým byly všechny díly protkány. Tvůrci nenechali hlavním hrdinům ani chvíli bez starostí, finanční problémy nikdy neustávaly a člověk měl pocit,že ta loď, kterou jsem jako malý tak obdivoval, nevydělala ani zlámanou grešli. Přesto nedokážu seriál nazvat jinými slovy, než jako krásný. Svou pozici, kterou si kdysi získal v mém dětském srdci, si se ctí obhájil a ještě mnohé přidal.(28.3.2014)

Jako malej jsem to žral, jako ostatně vše, kde se to plavilo na lodích (DVA ROKY PRÁZDNIN, JACK HOLBORNE...). Sympatická ústřední dvojice, parník, řeka a dost napínavých momentů. A po letech to u mě sbírá body navíc za to, že hrdinka je umělkyně a celé je to příjemně feministické. Jen trochu škoda, že se děj definitivně přenese na parník až v pátém díle, kde se dočkáme závodu parníků a cesty na vyschlý Darling. U finálního závodu s časem jsem si i teď málem okousal nehty napětím.(1.7.2016)

• - V originálnom románe malo stroskotané dievča trinásť rokov, avšak pre televízne potreby jej vek upravili na 24-ročnú ženu. (Raccoon.city)

• - Kolesový parník Philadelphia kapitána Brentona Edwardse si zahral parník Pevensey, vyrobený společností Permewan Wright & Co. Ltd. v roce 1911 v australském městě Moama. (Ampi)

• - Sfilmovaný príbeh sa končí približne uprostred knihy, podľa ktorej bol natočený. (Raccoon.city)