V padesátých letech obsadila čínská Rudá armáda Tibet, zabila více než 1,2 milionu z celkového počtu 6 milionů obyvatel a zničila přes 10 000 klášterů. V současné době je v Tibetu více Číňanů než Tibeťanů. I přes veškeré útrapy a nebezpečí posílá mnoho tibetských rodin potají své děti do jiných zemí a doufají, že se jim tam dostane tradičního buddhistického vzdělání. Tento příběh vznikl podle skutečných událostí. Líčí osudy dvou tibetských chlapců, Paldena a Nyimy, kteří utekli z Tibetu a dostali se do tibetského exilového kláštera, který se nachází na malebném úpatí Himálají. Zde budou vysvěceni a zasvěceni do mnišského života.
Těsně poté, co jsou vysvěceni, se chlapci ocitnou ve víru událostí, které normálně se životem v tradičním tibetském klášteře nespojujeme probíhá finále Světového poháru ve fotbale a na posvátné půdě řádí fotbalové šílenství. Všude jsou vidět hesla týkající se fotbalu a zpěv mladých mnichů se nenese v tradičním duchu, což se nelíbí Gekovi, který má na starost klášterní disciplínu. (oficiální text distributora)

troxor

Bhútánsko australská koprodukce - no větší exotiku asi nenajdu, říkal jsem si když jsem si pouštěl tenhle film. Je to zvláštní, ale na žádnou kulturní bariéru jsem nenarazil. Pohár je komedie zvláštní, s pochopením pro lidské slabůstky. Reálie, do kterých je situovaná, jsou téměř nepodstatné, podobný příběh by se mohl odehrát kdekoliv na světě... Je to svým způsobem oslava lidství, mnohem civilnější, bohatší a originálnější než většina Hollywoodských blábolů, které se na našem trhu objevují. ()

cogi

Herecký výkon mladého mnicha posedlého fotbalem by si zasloužil víc hvězdiček, jeho drzý obličej a jak mluví (doporučuji se dívat v originále), nemá chybu a prostě si ho zamilujete. ()

markotter

Zajímavá sonda do života mnichů v indickém exilu a důkaz, že i v takto duchovním prostředí děti zůstávají dětmi. To jak jeden grázlík strhne většinu ke sledování něčeho, o co mnohým ani nejde je fakt zajímavý. Ale o nic jiného ve filmu nejde a na mě to bylo trochu málo. ()

TaNya_

Tenhle film nám v páté třídě na základce pustila naše třídní. Nemusím dodávat, že sme ju nesnášeli - všichni chtěli něco jako The Simpsons a né nějakou nudnou mnišskou dramakomedii o fotbale. Možná má film i spoustu pozitiv, ale u mě přetrval první dojem a napravit ho tím, že se na něj kouknu znovu, to asi nehodlám. ()

frufru98

"Kdy je ten boj?" "Jaký boj?" "Ty dva národy bojující o ten míč." "Aha, tohle. Myslím, že kolem půlnoci." "Zvláštní čas pro boj." ..... "Co získá vítěz?" "Pohár." "Pohár... Hmm..." :) ()

Jonatthan

I mniši v tibetském klašteře mohou mít své dny, kdy myslí více na fotbal, než na buddhu. Leč do konce jsem vydržel jen s hojným využitím tlačítka rychloposuvu na svém videopřístroji. Exotická nuda. ()

pierre9

Už samotné spojenie mníchov (navyše budhistických) a futbalu je nápad za všetky prachy. Úvod však bol dosť rozvláčny. Malý hlavný predstaviteľ bol fajn... (Artfilm Fest 2010) ()