Fany a pes

Německo / Lucembursko / Belgie / Česko, 2019, 87 min

Předloha:

Hannah Schott (kniha)

Beate Völcker

Vynikající kvalita 2D animace - v tomto ohledu skutečně zajímavý snímek. Ale asi hlavní věcí je, jak dětem vysvětlit, co je to totalitní společnost, doba komunismu v bývalém Československu nebo jaká je cena za svobodu - v tom bude snímek pro tuhle generaci dětí velice prospěšný a ulehčí velký kus práce. Inspirací pro natočení snímku byla dětská kniha Fritzi war dabei od německé autorky Hanny Schottové, která nyní vychází také v českém překladu. Díky knize si mohli rodiče s dětmi povídat o tom, co zažili a proč bojovali za svobodu. No a teď tuto úlohu má plnit film. Pro mě velice citlivě zfilmované a hlavně trefné. Skvělá atmosféra, ne hořkost, ale naděje a mrazení v zádech, protože tohle je skutečná a významná část historie, která se nás osobně dotýká.(31.10.2019)

Skvělý nápad! Už kniha jako předloha musí být skvělá a měla by to být povinná četba pro děti základních škol nejen u nás! Když zůstanu u příběhu, tak se musí vyzdvihnout krásné pojetí a vysvětlení událostí roku 1989 v Německu. Dětem se tak krásně ukázalo, co to totalita vlastně znamená. Pak se dostaneme k jádru pudla a můžete malému dítěti vysvětlit nejen, jak se žilo našim rodičům, ale jak se i dnes žije v některých zemích, kde vládne totalitní režim. Další geniální nápad - vzít to přes nejlepšího přítele člověka - psa. Dětská naivní hlavička chce prostě za každou cenu psa své nejlepší kamarádky vrátit jeho páníčkovi, protože psovi i jeho majitelce se hrozně stýská a i ona si nedokáže představit, že by se jí nevrátil. Tak začínají dobrodružství Fany a Sputnika, musí čelit nástrahám, které východní Německo představovalo a zjistí, co to jsou opravdové hranice. A v poslední řadě mě hrozně bavila animace - typická belgická, hned mi na mysl vyplul Tin Tin a jeho pes Filuta. Krása. Moc děkuji za tento pohled a opravdu doufám ve slova tvůrců: "Film poputuje i do českých škol a bude součástí výuky."(11.11.2019)

Neveselá rozprávka, ale ako vieme, so šťastným a dojemným koncom. Určená najviac asi mladým Nemcom, ktorí sa jemným rozprávkovým spôsobom môžu dozvedieť, čo bola STASI a že cesta z východného do západného Nemecka viedla okľukou cez Maďarsko alebo Prahu. Všetko zjednodušenie situácie je tu prijateľné, a určite rizprávka má čo povedať aj deťom u nás. –––– Ideme oslobodiť ocka!(17.11.2019)