Fany a pes

• Německo Fritzi: Eine Wendewundergeschichte (více)
Animovaný
Německo / Lucembursko / Belgie / Česko, 2019, 87 min

Lipsko 1989. Dvanáctiletá dívka Fany se s láskou stará o Sputnika, psa její nejlepší kamarádky Sophie, která odjela s maminkou na letní prázdniny do Maďarska. Na začátku školního roku se však Sophie do třídy nevrátila… jako mnoho jiných uprchla s maminkou na Západ. Fany se odvážně vydává kamarádku hledat, chce jí vrátit psa Sputnika. Stane se tak  svědkem pohnutých událostí, které změní budoucnost celé země. Příběh Fany líčí, ve shodě se skutečností, se smyslem pro detail a citem pro tehdejší atmosféru, průběh pokojné revoluce na podzim roku 1989 z pohledu dítěte. Napínavý a zároveň laskavý animovaný film o síle přátelství a odvaze změnit historii se hluboce dotkne nejen mladých diváků. (Pilot Film)

Slarque

Jak vysvětlit totalitu dětem? Nejlépe příběhem, kterému porozumí. A přitom, co se týče politického pozadí, se drží reality až nečekaně přesně. Příběh samotný je sice uzpůsoben rodinnému publiku, ale to je v pořádku. Animace je také zdařilá. Vlastně jsem netušil, co od tohohle filmu mám čekat, takže mne příjemně překvapil. ()

Autogram

Neveselá rozprávka, ale ako vieme, so šťastným a dojemným koncom. Určená najviac asi mladým Nemcom, ktorí sa jemným rozprávkovým spôsobom môžu dozvedieť, čo bola STASI a že cesta z východného do západného Nemecka viedla okľukou cez Maďarsko alebo Prahu. Všetko zjednodušenie situácie je tu prijateľné, a určite rizprávka má čo povedať aj deťom u nás. –––– Ideme oslobodiť ocka! ()

animario

Naučnej snímek především pro děti(minimálně ve věku hl.hrdinky) a pro dospělý pamětníky. Tehdejší tísnivá situace se prolíná příběhem od začátku do konce, ale i přesto se v jádru nejedná o žádnou depku a nikde se prvoplánově netlačí na emoce.Až ve finále při revolučním průvodu (a pro mě zejména při noční jízdě trabantů k hranicím) zahraje na emoční strunu a nejednomu pamětníkovi možná ukápne nostalgická slzička.Animace je parádní a k filmu se hodí, vypíchnout musim hlavně precizní malby pozadí, už jen za to * navíc(němci jsou v tomhle oboru o několik desítek let před náma). ()

Big Bear

Nejen v tento den je nutno dětem vyprávět o tom co bylo. Já ještě lecos zažil z dob půlnočního království doktora Husáka, ale nebylo mi ještě tolik abych pochopil, proč můj táta v listopadu u televize při pohledu na Letnou plnou lidí plakal a šeptal - konečně... Sametovou revoluci mám ale v paměti velmi dobře i tu hnusnou zimu tehdejšího listopadu. Každopádně, že komunista se rovná neslušný člověk, to do svého potomstva peru horem dolem už jen za to co ty svině rudý udělali výkvětu národa a letcům z RAF v padesátých letech. Jenže jedna věc je vyprávět o době, kterou si neumí představit a druhá je podat nějak tu dobu příběhem, který by zaujmul. A tady se to perfektně podařilo. V Německu to tenkrát začlo, kotel začal vřít a uvolněná energie se pozvolna přenášela dál a dál. Prostřednictvím dětí a psa se tvůrcům parádně podařilo vysvětlit i těm menším co to bylo žití za železnou oponou. I tak jsme se dnes nevyhnuli dotazům a když ti lidé chtěli odejít, proč je nenechali? Je to logický dotaz že? Asi proto, že by nikdo v těch komunistických rájích nezůstal. Jenže jak to dnes řekl pan Horáček, lidé to viděli ty rozdíly. Viděli, že když vedle sebe stojí Trabant a Mercedes, že to není stejný standard, že tady něco prostě dlouhodobě nefunguje... Krásný film a moc pěkné animace. po dlouhé době animák pro děti, u kterého nejeden dospělák na konci bude polykat ten knedlík v krku... * * * * * ()

marhoul

Moc pěkně zrealizovaný dobrý nápad. Naše malé děti mlčky sedí a hledí střídavě na bednu a na mě. Stokrát slyšet a jednou vidět je rozdíl. Oceňuji formu, animaci, odpouštím několik naivních vsuvek, ale berme to tak, že je to film pro děti. Soudružka učitelka je přesně taková pizda, jaké pamatuji ze svých juniorských let. A sranda je, že banda z pionýrského školního výboru, je sebranka omezených bonzáckých primitivů i dnes. No sranda.... Nepatřit mezi takové je ovlivnitelné morálkou, etikou, výchovou, vzděláním (mnohdy stačí prostá zkušenost) a svědomím. V jakékoli kombinaci dvou až všech pěti bodů. ()

• V souvislosti s tuzemskou distribuční premiérou snímku vyšel i český překlad knižní předlohy „Fany byla při tom“. (Olík)
  • Traduje se, že někde v davu dobových demonstrantů je nakreslená i tehdejší kancléřka Angela Merkelová. (Olík)
  • Z důvodů problému s financováním vznikal snímek šest let. (Olík)