Reklama

Reklama

Fany a pes

  • Německo Fritzi: Eine Wendewundergeschichte (více)
Trailer 3
Animovaný
Německo / Lucembursko / Belgie / Česko, 2019, 87 min

Obsahy(1)

Lipsko 1989. Dvanáctiletá dívka Fany se s láskou stará o Sputnika, psa její nejlepší kamarádky Sophie, která odjela s maminkou na letní prázdniny do Maďarska. Na začátku školního roku se však Sophie do třídy nevrátila… jako mnoho jiných uprchla s maminkou na Západ. Fany se odvážně vydává kamarádku hledat, chce jí vrátit psa Sputnika. Stane se tak  svědkem pohnutých událostí, které změní budoucnost celé země. Příběh Fany líčí, ve shodě se skutečností, se smyslem pro detail a citem pro tehdejší atmosféru, průběh pokojné revoluce na podzim roku 1989 z pohledu dítěte. Napínavý a zároveň laskavý animovaný film o síle přátelství a odvaze změnit historii se hluboce dotkne nejen mladých diváků. (Pilot Film)

(více)

Recenze (35)

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Má počáteční ostražitost a skepse se změnila v nadšení. Odvyprávěné pro generaci těch, co nezažili. Bez dření, přehánění, kdo je špatný. Postupným odkrytím bahna si človíček přijde sám na to, že něco nebylo v pořádku. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Nejen v tento den je nutno dětem vyprávět o tom co bylo. Já ještě lecos zažil z dob půlnočního království doktora Husáka, ale nebylo mi ještě tolik abych pochopil, proč můj táta v listopadu u televize při pohledu na Letnou plnou lidí plakal a šeptal - konečně... Sametovou revoluci mám ale v paměti velmi dobře i tu hnusnou zimu tehdejšího listopadu. Každopádně, že komunista se rovná neslušný člověk, to do svého potomstva peru horem dolem už jen za to co ty svině rudý udělali výkvětu národa a letcům z RAF v padesátých letech. Jenže jedna věc je vyprávět o době, kterou si neumí představit a druhá je podat nějak tu dobu příběhem, který by zaujmul. A tady se to perfektně podařilo. V Německu to tenkrát začlo, kotel začal vřít a uvolněná energie se pozvolna přenášela dál a dál. Prostřednictvím dětí a psa se tvůrcům parádně podařilo vysvětlit i těm menším co to bylo žití za železnou oponou. I tak jsme se dnes nevyhnuli dotazům a když ti lidé chtěli odejít, proč je nenechali? Je to logický dotaz že? Asi proto, že by nikdo v těch komunistických rájích nezůstal. Jenže jak to dnes řekl pan Horáček, lidé to viděli ty rozdíly. Viděli, že když vedle sebe stojí Trabant a Mercedes, že to není stejný standard, že tady něco prostě dlouhodobě nefunguje... Krásný film a moc pěkné animace. po dlouhé době animák pro děti, u kterého nejeden dospělák na konci bude polykat ten knedlík v krku... * * * * * ()

MikeCool 

všechny recenze uživatele

Dobová rekonstrukce v animovaném podání. Velmi jemně odvyprávěno pro mladší publikum, což působí velice příjemně, avšak jako celek mě to bohužel tolik nezasáhlo. Možná, po čase, až bude moje dcerka v pokročilejším věku, bude mít společná druhá projekce daleko větší význam. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Jak vysvětlit totalitu dětem? Nejlépe příběhem, kterému porozumí. A přitom, co se týče politického pozadí, se drží reality až nečekaně přesně. Příběh samotný je sice uzpůsoben rodinnému publiku, ale to je v pořádku. Animace je také zdařilá. Vlastně jsem netušil, co od tohohle filmu mám čekat, takže mne příjemně překvapil. ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Veľké pozitívum pre tvorcov, ktorí zobrazili ťažké obdobie takým spôsobom, aby to pochopili aj deti. Tento film by sa mal s patričným komentárom premietať v školách. Animácia skvelá, príbeh na jednotku. ()

marhoul 

všechny recenze uživatele

Moc pěkně zrealizovaný dobrý nápad. Naše malé děti mlčky sedí a hledí střídavě na bednu a na mě. Stokrát slyšet a jednou vidět je rozdíl. Oceňuji formu, animaci, odpouštím několik naivních vsuvek, ale berme to tak, že je to film pro děti. Soudružka učitelka je přesně taková pizda, jaké pamatuji ze svých juniorských let. A sranda je, že banda z pionýrského školního výboru, je sebranka omezených bonzáckých primitivů i dnes. No sranda.... Nepatřit mezi takové je ovlivnitelné morálkou, etikou, výchovou, vzděláním (mnohdy stačí prostá zkušenost) a svědomím. V jakékoli kombinaci dvou až všech pěti bodů. ()

Pierre 

všechny recenze uživatele

Souhlasím s ostatními komentářemi. Moc pěkně podané vysvětlení totality pro děti, ale celkově nás mladší, kteří tuhle dobu nezažili. Jako materiál do škol třeba úplně ideální, ale mě to bavilo i samo o sobě. Hezké. ()

zette 

všechny recenze uživatele

V roce 1989 jsem byl jen o dva roky mladsi nez Fany. A tak si neumim predstavit lepsi cilovou skupinu, nez jsem ja.-). Moc hezky animovany film, ktery popisuje rozklad vychodniho bloku z pohledu nasich sousedu a optikou dvanactilete holky. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Neveselá rozprávka, ale ako vieme, so šťastným a dojemným koncom. Určená najviac asi mladým Nemcom, ktorí sa jemným rozprávkovým spôsobom môžu dozvedieť, čo bola STASI a že cesta z východného do západného Nemecka viedla okľukou cez Maďarsko alebo Prahu. Všetko zjednodušenie situácie je tu prijateľné, a určite rizprávka má čo povedať aj deťom u nás. –––– Ideme oslobodiť ocka! ()

venca163 

všechny recenze uživatele

Jako výukový video pro menší děti je to téměř geniální a zároveň je to o tom pejskovi, takže to snad aspoň některý dokoukaj. (75%) ()

vydumnica 

všechny recenze uživatele

Nádherné, krásne animované, nevinné, vhodné aj pre deti. A vlastne, mali by to premietať na vyučovaní. Krásny film, jedinečný, pútavý, náučný zároveň. Tvorcovia si dali záležať na detailoch, je to také zlaté, zaujímavosťou sú Fritzine podkolienky, vždy jedna zrolovaná. Zaslúžených 5*. V roku 1989 som bola tiež malá, o to viac sa mi to páčilo. Nepáči sa mi akurát slovenský názov filmu, naozaj rozprávka? Ale sledovala som to v nemčine, tak mi to môže byť jedno. A prečo Fany, keď je to Fritzi. Každopádne odporúčam všetkým vekovým skupinám. Super.👍 ()

Endavour 

všechny recenze uživatele

Zaručený recept jak dnešní nastávající generaci vysvětlit dějiny minulého režimu u naších sousedů (a vlastně i u nás). Animace, smysl pro detaily doplněný velmi pěkným příběhem - držím palce producentům, aby posbírali co nejvíce ocenění! :) ()

Olík 

všechny recenze uživatele

Zásadní první bod - učit diváckou cílovou skupinu. Rozhodně jí jsou školáci a spíše ti z druhého stupně. Takže vysílání sváteční den dopoledne na „Déčku“ jsem nepovažoval úplně za šťastné. Každopádně jako školní pomůcka…..dovedu si představit podobný snímek na jakoukoliv zásadní historickou etapu. Fany a pes pojednává o politických událostech podzimu roku osmdesátdevět. Pohledem malé školačky je popisován pád komunismu a s tím spojené znovusjednocení Německa. Popisován srozumitelně, pomocí jednoduché kresby Gerdy Raidtové s tím, že by se to celé dalo jednoduše naroubovat na naše události kolem 17. listopadu. Troufám si tvrdit, že pro německé děti by mělko být zhlédnutí povinností……a dost možná ne jenom pro německé a dost možná ne jenom pro děti. ()

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Věrná rekonstrukce posledních let totalitního režimu ve Východním Německu. Dětskému publiku je podaná takřka nenásilně. Výjimkou je jen pár ukázek demonstrací a jednoho zásahu pohraniční stráže, když byla Fany chycena se Sputnikem u hranic. K tomu nádherná animace. Myslím si, že tento kreslený, koprodukční film se povedl. [397. hodnocení, 25. komentář, 80%] ()

Rozjimatel 

všechny recenze uživatele

2,5   Oceňujem snahu tvorcov venovať sa vážnej a zaujímavej téme, lenže toto je naivnejšie ako Včielka Maja. A nie, nejedná sa o naivitu detskú, ale o filmovú. Nápad pozrieť sa na dané historické udalosti detskou optikou je fajn, ale je značne nedotiahnutý. Postavy sú úplne plytké (ach, tie dialógy!), nedýcha z nich žiaden život, záporáci sú navyše tak okato záporní, až to pôsobí smiešne. V takýchto umelých podmienkach vychádza akákoľvek snaha vyvolať emócie navnivoč. Vôbec ma neohúrila ani animácia, ktorá je na dnešnú dobu hrozne jednoduchá a trhaná, jedine to prostredie bolo nakreslené veľmi pekne. Hudba je taká strakatá, veľmi rôznorodé druhy hudby sú akoby bez ladu a skladu povkladané do filmu. ()

animario 

všechny recenze uživatele

Naučnej snímek především pro děti(minimálně ve věku hl.hrdinky) a pro dospělý pamětníky. Tehdejší tísnivá situace se prolíná příběhem od začátku do konce, ale i přesto se v jádru nejedná o žádnou depku a nikde se prvoplánově netlačí na emoce.Až ve finále při revolučním průvodu (a pro mě zejména při noční jízdě trabantů k hranicím) zahraje na emoční strunu a nejednomu pamětníkovi možná ukápne nostalgická slzička.Animace je parádní a k filmu se hodí, vypíchnout musim hlavně precizní malby pozadí, už jen za to * navíc(němci jsou v tomhle oboru o několik desítek let před náma). ()

Reklama

Reklama