Fany a pes

• Německo Fritzi: Eine Wendewundergeschichte (více)
Trailer 3
Animovaný
Německo / Lucembursko / Belgie / Česko, 2019, 87 min

Lipsko 1989. Dvanáctiletá dívka Fany se s láskou stará o Sputnika, psa její nejlepší kamarádky Sophie, která odjela s maminkou na letní prázdniny do Maďarska. Na začátku školního roku se však Sophie do třídy nevrátila… jako mnoho jiných uprchla s maminkou na Západ. Fany se odvážně vydává kamarádku hledat, chce jí vrátit psa Sputnika. Stane se tak  svědkem pohnutých událostí, které změní budoucnost celé země. Příběh Fany líčí, ve shodě se skutečností, se smyslem pro detail a citem pro tehdejší atmosféru, průběh pokojné revoluce na podzim roku 1989 z pohledu dítěte. Napínavý a zároveň laskavý animovaný film o síle přátelství a odvaze změnit historii se hluboce dotkne nejen mladých diváků. (Pilot Film)

zelvopyr

Má počáteční ostražitost a skepse se změnila v nadšení. Odvyprávěné pro generaci těch, co nezažili. Bez dření, přehánění, kdo je špatný. Postupným odkrytím bahna si človíček přijde sám na to, že něco nebylo v pořádku. ()

Big Bear

Nejen v tento den je nutno dětem vyprávět o tom co bylo. Já ještě lecos zažil z dob půlnočního království doktora Husáka, ale nebylo mi ještě tolik abych pochopil, proč můj táta v listopadu u televize při pohledu na Letnou plnou lidí plakal a šeptal - konečně... Sametovou revoluci mám ale v paměti velmi dobře i tu hnusnou zimu tehdejšího listopadu. Každopádně, že komunista se rovná neslušný člověk, to do svého potomstva peru horem dolem už jen za to co ty svině rudý udělali výkvětu národa a letcům z RAF v padesátých letech. Jenže jedna věc je vyprávět o době, kterou si neumí představit a druhá je podat nějak tu dobu příběhem, který by zaujmul. A tady se to perfektně podařilo. V Německu to tenkrát začlo, kotel začal vřít a uvolněná energie se pozvolna přenášela dál a dál. Prostřednictvím dětí a psa se tvůrcům parádně podařilo vysvětlit i těm menším co to bylo žití za železnou oponou. I tak jsme se dnes nevyhnuli dotazům a když ti lidé chtěli odejít, proč je nenechali? Je to logický dotaz že? Asi proto, že by nikdo v těch komunistických rájích nezůstal. Jenže jak to dnes řekl pan Horáček, lidé to viděli ty rozdíly. Viděli, že když vedle sebe stojí Trabant a Mercedes, že to není stejný standard, že tady něco prostě dlouhodobě nefunguje... Krásný film a moc pěkné animace. po dlouhé době animák pro děti, u kterého nejeden dospělák na konci bude polykat ten knedlík v krku... * * * * * ()

MikeCool

Dobová rekonstrukce v animovaném podání. Velmi jemně odvyprávěno pro mladší publikum, což působí velice příjemně, avšak jako celek mě to bohužel tolik nezasáhlo. Možná, po čase, až bude moje dcerka v pokročilejším věku, bude mít společná druhá projekce daleko větší význam. ()

Slarque

Jak vysvětlit totalitu dětem? Nejlépe příběhem, kterému porozumí. A přitom, co se týče politického pozadí, se drží reality až nečekaně přesně. Příběh samotný je sice uzpůsoben rodinnému publiku, ale to je v pořádku. Animace je také zdařilá. Vlastně jsem netušil, co od tohohle filmu mám čekat, takže mne příjemně překvapil. ()

marhoul

Moc pěkně zrealizovaný dobrý nápad. Naše malé děti mlčky sedí a hledí střídavě na bednu a na mě. Stokrát slyšet a jednou vidět je rozdíl. Oceňuji formu, animaci, odpouštím několik naivních vsuvek, ale berme to tak, že je to film pro děti. Soudružka učitelka je přesně taková pizda, jaké pamatuji ze svých juniorských let. A sranda je, že banda z pionýrského školního výboru, je sebranka omezených bonzáckých primitivů i dnes. No sranda.... Nepatřit mezi takové je ovlivnitelné morálkou, etikou, výchovou, vzděláním (mnohdy stačí prostá zkušenost) a svědomím. V jakékoli kombinaci dvou až všech pěti bodů. ()

zette

V roce 1989 jsem byl jen o dva roky mladsi nez Fany. A tak si neumim predstavit lepsi cilovou skupinu, nez jsem ja.-). Moc hezky animovany film, ktery popisuje rozklad vychodniho bloku z pohledu nasich sousedu a optikou dvanactilete holky. ()

Autogram

Neveselá rozprávka, ale ako vieme, so šťastným a dojemným koncom. Určená najviac asi mladým Nemcom, ktorí sa jemným rozprávkovým spôsobom môžu dozvedieť, čo bola STASI a že cesta z východného do západného Nemecka viedla okľukou cez Maďarsko alebo Prahu. Všetko zjednodušenie situácie je tu prijateľné, a určite rizprávka má čo povedať aj deťom u nás. –––– Ideme oslobodiť ocka! ()

venca163

Jako výukový video pro menší děti je to téměř geniální a zároveň je to o tom pejskovi, takže to snad aspoň některý dokoukaj. (75%) ()

Endavour

Zaručený recept jak dnešní nastávající generaci vysvětlit dějiny minulého režimu u naších sousedů (a vlastně i u nás). Animace, smysl pro detaily doplněný velmi pěkným příběhem - držím palce producentům, aby posbírali co nejvíce ocenění! :) ()

zdeny99

Věrná rekonstrukce posledních let totalitního režimu ve Východním Německu. Dětskému publiku je podaná takřka nenásilně. Výjimkou je jen pár ukázek demonstrací a jednoho zásahu pohraniční stráže, když byla Fany chycena se Sputnikem u hranic. K tomu nádherná animace. Myslím si, že tento kreslený, koprodukční film se povedl. [397. hodnocení, 25. komentář, 80%] ()

animario

Naučnej snímek především pro děti(minimálně ve věku hl.hrdinky) a pro dospělý pamětníky. Tehdejší tísnivá situace se prolíná příběhem od začátku do konce, ale i přesto se v jádru nejedná o žádnou depku a nikde se prvoplánově netlačí na emoce.Až ve finále při revolučním průvodu (a pro mě zejména při noční jízdě trabantů k hranicím) zahraje na emoční strunu a nejednomu pamětníkovi možná ukápne nostalgická slzička.Animace je parádní a k filmu se hodí, vypíchnout musim hlavně precizní malby pozadí, už jen za to * navíc(němci jsou v tomhle oboru o několik desítek let před náma). ()

Olík

Zásadní první bod - učit diváckou cílovou skupinu. Rozhodně jí jsou školáci a spíše ti z druhého stupně. Takže vysílání sváteční den dopoledne na „Déčku“ jsem nepovažoval úplně za šťastné. Každopádně jako školní pomůcka…..dovedu si představit podobný snímek na jakoukoliv zásadní historickou etapu. Fany a pes pojednává o politických událostech podzimu roku osmdesátdevět. Pohledem malé školačky je popisován pád komunismu a s tím spojené znovusjednocení Německa. Popisován srozumitelně, pomocí jednoduché kresby Gerdy Raidtové s tím, že by se to celé dalo jednoduše naroubovat na naše události kolem 17. listopadu. Troufám si tvrdit, že pro německé děti by mělko být zhlédnutí povinností……a dost možná ne jenom pro německé a dost možná ne jenom pro děti. ()

Terka_127

Skvělý nápad! Už kniha jako předloha musí být skvělá a měla by to být povinná četba pro děti základních škol nejen u nás! Když zůstanu u příběhu, tak se musí vyzdvihnout krásné pojetí a vysvětlení událostí roku 1989 v Německu. Dětem se tak krásně ukázalo, co to totalita vlastně znamená. Pak se dostaneme k jádru pudla a můžete malému dítěti vysvětlit nejen, jak se žilo našim rodičům, ale jak se i dnes žije v některých zemích, kde vládne totalitní režim. Další geniální nápad - vzít to přes nejlepšího přítele člověka - psa. Dětská naivní hlavička chce prostě za každou cenu psa své nejlepší kamarádky vrátit jeho páníčkovi, protože psovi i jeho majitelce se hrozně stýská a i ona si nedokáže představit, že by se jí nevrátil. Tak začínají dobrodružství Fany a Sputnika, musí čelit nástrahám, které východní Německo představovalo a zjistí, co to jsou opravdové hranice. A v poslední řadě mě hrozně bavila animace - typická belgická, hned mi na mysl vyplul Tin Tin a jeho pes Filuta. Krása. Moc děkuji za tento pohled a opravdu doufám ve slova tvůrců: "Film poputuje i do českých škol a bude součástí výuky." ()

vydumnica

Nádherné, krásne animované, nevinné, vhodné aj pre deti. A vlastne, mali by to premietať na vyučovaní. Krásny film, jedinečný, pútavý, náučný zároveň. Tvorcovia si dali záležať na detailoch, je to také zlaté, zaujímavosťou sú Fritzine podkolienky, vždy jedna zrolovaná. Zaslúžených 5*. V roku 1989 som bola tiež malá, o to viac sa mi to páčilo. Nepáči sa mi akurát slovenský názov filmu, naozaj rozprávka? Ale sledovala som to v nemčine, tak mi to môže byť jedno. A prečo Fany, keď je to Fritzi. Každopádne odporúčam všetkým vekovým skupinám. Super.👍 ()

Nikolas__

Film si zasloužil více péče, méně nelogičností a mohl z toho vážného tématu vykřesat ještě trochu víc. Nadprůměr. ()

Víteček

Hlavním záměrem filmu je poučit mladé o jedné dějinné události, ale zároveň se na to hezky kouká. Na to, jak to vypadá, i jak je to vkusně zpracované. ()

cinemafil

Nápad podívat se na revoltu - pád komunismu ve východním Německu očima 12-ti leté školačky je neotřelý. Pečlivě prokreslené scény. Scény z demonstrací působivé. Realistické vystižení doby a změny postojů obyčejných lidí. Závěr je na mě dost afektovaný , trochu hollywoodský , jinak nelze nic vytknout. 4* ()