Vrací se do rodného domu, aby pomáhala sestře pečovat o matku v kómatu. Alicia musí čelit temné síle z minulosti, která teď ohrožuje její dítě. (Netflix)

Trailer

Psychor

Jakožto zdejší hororový expert hned v úvodu podotýkám, že se jedná o divácky obtížněji stravitelný snímek, který stojí na pomalém, zato však precizním budování hutné atmosféry. Pokud tedy hledáte pouhé odreagování v očekávání dalšího bezduchého krváku plného zběsilé akce, tak na tento van Boekholtův znamenitý debut raději neplýtvejte svým popkornem. Od prvních minut tušíme, že se stane něco zlého, avšak La influencia si dává s explicitním strašením načas, a místo toho se trpělivě a velmi chytře soustředí na posilování dané předtuchy, čímž si připravuje půdu pro nervydrásající finále. Divák je permanentně zneklidňován řadou sluchových (plicní ventilátor) či zrakových (magické předměty) podnětů a stále hmatatelněji cítí přítomnost kostlivců v rodinné skříni. V závěrečné části začne tempo velmi rychle nabývat na intenzitě a ke slovu přichází i mnoho naturalisticky laděných scén či umně konstruovaných lekaček. Velká pochvala režisérovi a jasný důkaz toho, že španělská kinematografie stále představuje absolutní garanci hororové kvality. Závěrem nemohu nezmínit vynikající herecké výkony a obzvláště pochválit casting Claudie Placer, která plně využila své nevzhlednosti a ztvárněním transformované Nory vytvořila jednu z nejhrůznějších dětských postav v historii žánru. La influencia ode mě získává slabších pět hvězd, čímž se zároveň stává dosavadním top hororem letošního roku. ()

ricci.s

Horor o starej kreatúre, ktorá má každú chvíľu exnúť, jej dvoch škaredých dcérach, ktoré sa o ňu starajú, a vnučke, ktorej opäť raz hrozí posadnutosť. Počas prvej hodiny nezaujímavý duchársky podpriemer, záverečná tretina sa ako tak rozbehne (prekvapivo tvorcovia v niektorých momentoch pritvrdia viac ako som čakal), takže nádeje na nejaký originálny záver tu boli, ale opäť sa raz rozplynuli. Mimochodom, ženská v hlavnej úlohe bola tak hnusná, že som mal niekedy na ten jej ksicht s vypúlenými očami a večne otvorenou tlamou zízať, a malá dcéra bola snáď ešte hnusnejšia. Tentokrát skôr sklamanie. ()

Malarkey

Španělé a horor už dlouhodobě patří nevyhnutelně k sobě. Sem tam se to ale zvrtne. La influencia třeba byl hodně slušnej blázinec. Po příběhové stránce jsem tápal a bloudil, dumal a přemýšlel. Tvůrci tu duchařský horor převrátili a kolikrát dali přednost abstraktním záběrům před nějakou alespoň prvoplánovou kvalitou. Na jeho omluvu je horor alespoň sem tam krvavý, což poslední dobou rozhodně není standard. Od výsledného hodnocení dvou hvězd ho to každopádně neuchrání. ()

J*A*S*M

Líná španělská vykrádačka Děsivého dědictví. Kde ale měla loňská pecka Ariho Astera promyšlený koncept, překvapivý scénář, režijní sebejistotu a skvělé herecké výkony, což všechno dohromady dalo vzniknout výbornému filmu, dokáže van Boekholt s obdobným námětem jen stěží dosáhnout alespoň jakés takés žánrové funkčnosti. ()

Asia_Power

Nechci nic říkat ani nikoho navádět ALE po zhlédnutí filmů jako Potomek, Orphan, Hole in the ground, Eli, Annabelle 2, The Hollow child, Případ číslo 39, Děti atd atd, začínám být lehce paranoidní a když se na mě třeba v krámu upřeně dívá nějaké dítě tak mám chuť praštit ho lopatou po hlavě a zběsile prchat. Mé nutkání po mrknutí na La influencia opět o něco povyrostlo a to hlavně díky tomu, že tady dítě regulérně mrdne právě tou LOPATOU po hlavě dospělou osobu a to opakovaně až má dotyčná místo hlavy lečo. Jinak je Nora moc fajn holka, rozhodně se mi líbilo jak se ve škole popasovala se šikanou, škoda, že ten film nevzniknul o 15 let dřív, hned by se mi ve škole lépe vedlo se spolužákama, každopádně kdyby se na mě podívala tím prázdným výrazem, a nepronesla půl slova, sáhla bych po zmíněné lopatě dřív, než by to udělala ona. A jako, že ona by to regulérně klíďo píďo udělala a já bych posoužila jako hnojivo pro kytky. Upřímně je mi kolosálně u prdele, že za to nemohla a byla ovládaná čarodějnickou babkou, buď tu života držící se svini měli zadusit polštářem a nebo Noru umlátit...nejlépe lopatou. Ode dneška mě už děti opravdu děsí více než kontrola z berňáku, jsou to sadistický, nevypočitatelný, záludný, vypíčený vraždící zrůdy. A to jsem nezmínila Ils, Who Can Kill a Child, Syn temnoty, Šepot smrti, The Bad Seed, Hodný synek...mám kurva pokračovat? Přestaňte rodit a pořiďte si radši křečka, je to bezpečnější. A ještě vzkaz všem, co píší, že Nora je ošklivá - "Na vašem místě bych držela hubu, mohla by Vás klidně vzít po hlavě lopatou" - Za mě je Nora moc hezká holka a rozhodně jí nemíním nasrat...tak. ()