Metráček

(festivalový název)

Rodinný / Sportovní

Československo, 1971, 77 min

• SZYslak

Fran Stalinovskovichdavidovitchsky, jinými slovy Dodgeball prequel. Jeho nemyté prsty se nezadržitelně draly mezi její sádelnaté pysky. Tento obraz zkázy ukončil až Vítězslav Jandák ranou do hlavy dementního spolužáka francouzským klíčem.(28.2.2016)

Metráček : Příběh o plnošltíhlé dívce, která má problém s nadváhou... Dokáže jí však využít ke sportu a postupně zvládat i svůj handicap - Časem si zvykne jak vypadá a dokáže se po té i zamilovat. Psychologický snímek ukazuje divákovi že, pokud má někdo podobný problém - vše má své řešení. Film hodnotím zlatým středem..(6.8.2011)

Na knihách Stanislava Rudolfa jsem vyrostla a ještě dnes po některých sáhnu. Takže moje hodnocení ovlivňuje velká dávka nostalgie, ale tak to se vzpomínkami chodí. Příběh je to inteligentní a nenajdou se tu žádné vulgarismy, což mi vyhovuje. Stále má co nabídnout i dnešnímu divákovi. Věřím, že se v něm spousta lidí najde. Hodně se povedlo obsazení herců do rolí dospělých. Můžu vyjmenovat třeba Ladislava Mrkvičku nebo Helenu Růžičkovou, ale i rodiče Jitky jsou povedený páreček.(3.9.2012)

Typicky český komunistický film s hodně špatně sníženým hodnocením. Docela mě mrzí, že někdo tak odsoudí film jen proto, že byl natočen za komunismu. Hlavní postava je všemi brána jako hrozně tlustá holka bez vkusu. Ale natolik tlustá mi rozhodně nepřišla. Znám mnohem tlustší slečny a jejich sebevědomí je vysoké jako Empire State Building. Mám ráda podobné snímky.(8.2.2015)

• DaViD´82

Hluboce psychologická sonda do nitra boubelky s talentem nejen na vrhání koulí, ale i prapodivných nejednoznačných výrazů na všechny světové strany. Jandák je tu řádný chlapák, to se musí nechat. Žádný div, že nějaký ten Belmondo, Delon či nějaký takový západní hejsek pro něj nemohl představovat sebemenší konkurenci. Nebral bych to ovšem tak tragicky jako uživatelka Faidra. Zločin nezločin, sexsymbolem jednou - sexsymbolem navždy a nikdy jinak. Já být totiž socdemačka v přezrálém věku, tak ho milouška dvoutuňáčka beru všema deseti i dneska. Už jen pro ten jeho lošťomiloušký kukuč kolouška po deseti panácích domácí slivovičky.(18.4.2008)

• - Scény ze školy a školní tělocvičny byly natočeny v ZŠ Vizovice. (Slitch)

• - Velká část exteriérových scén, hlavně lehkoatletické závody v druhé půli filmu, se natáčely v Rožnově pod Radhoštěm, kde se před kamerou objevila řada místních obyvatel a také studentů jako kompars či dokonce v malých rolích. Scény závodů se natáčely na dnes již neexistujícím fotbalovém hříšti, které sloužilo také jako lehkoatletický areál tehdejší Tělovýchovné jednoty v Rožnově pod Radhoštěm. Na místě závodiště dnes stojí hala bývalého podniku na výrobu barevných obrazovek TCT. Několik scén se též natáčelo na rožnovském náměstí a před školou na Videčské ulici. Dále se filmovalo ve Štramberku, Příboru, Bechyni a na řece Lužnice. (Pucmeloud)

• - Konkurzu na hlavní ženskou roli se zúčastnilo 5 000 dívek. (M.B)